Uşak Üniversitesi 10. Yılını Kutluyor

Uşak Üniversitesi'nin kuruluşunun 10. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında resepsiyon düzenledi.

Uşak Üniversitesi 10. Yılını Kutluyor
banner628
banner601
Resepsiyona, Uşak Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, AK Parti Uşak milletvekilleri Mehmet Altay ile Alim Tunç, CHP UşakMilletvekili Özkan Yalım, Belediye başkan vekili Hakan Uludağ, AK Parti Eski milletvekili İsmail Güneş, AK Parti Uşak İl Başkanı Servet Kuş, Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet, Eski Belediye Başkanı Erhan Akçay, UMPAŞ HOLDİNG Yönetim Kurulu başkanı Hilmi Alper, akademisyenler ve ilin ileri gelenleri katıldı. 

Ramada Otelde gerçekleştirilen resepsiyonda konuşan UşakÜniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, üniversitelerinin zor koşullar altında 2003'te 7 bin 500 öğrenci ile eğitime başladığını belirterek, bugüne kadar 28 bin öğrenciyi mezun ettiklerini söyledi. 
Uşak Üniversitesinin eğitim üssü haline geldiğini vurgulayan Çelik, üniversitelerin sadece eğitim yapan ve bilimsel çalışmalar üreten bir kurumdan ziyade toplumun temel sorunlarına çözümler geliştiren bir yapıya büründüğünün göz ardı edilemeyeceğini dile getirdi. 
Rektör sait Çelik : 
“Öncelikle böylesi tarihi bir günde konuşmanın tatlı bir heyecanını yaşadığımı belirtmek isterim. Uşak Üniversitesi’nin kuruluşunun 10. Yılı kutlamaları dolayısıyla çok sayıda etkinlikle huzurlarınıza çıkacağız.  Bunlardan ilkini gerçekleştirdiğimiz bu programda sizlerle birlikte bu salonda bir arada olmak bizlere büyük bir onur ve güç vermektedir. 10 yıl öncesinde zor koşullar altında kurulan bu üniversite, bir grup insanın vizyonu ve güçlü yürekleri sayesinde kurulabilmiştir. Bilinmelidir ki, üniversite gibi büyük bir kurumun oluşması, gelişmesi ve ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer alması hiç de kolay bir süreç değildir. Bütün bunların hepsi burada bulunan veya değişik sebeplerle burada bulunamayan birçok kişinin, büyük ve özverili çalışmaları sayesinde olabilmiştir. 
Vatandaşlarımız kendi yaşadıkları il ve hatta ilçelerinde üniversite olmasını talep etmişlerdir. Çünkü üniversiteler bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi toplumla paylaşan kurumlar olmanın yanı sıra, bulundukları coğrafyanın sosyo ekonomik ve kültürel anlamda da gelişmesini sağlayan öncü kurumlardır. Nitekim son yıllarda özellikle her ile bir üniversite kurulması projesi hayata geçirilerek her il üniversitesine kavuşmuştur. Uşak Üniversitesi de bu proje kapsamında 2006 yılında kurulmuş olmakla birlikte, üniversite kurmaya yönelik ilk çalışmalar, 1986-1987 yıllarında başlamıştır.
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Dekanlık yapmış olan ve şu anda aramızda bulunan Uşaklı Prof. Dr. Temel Çakaloz, Ege Üniversitesi Senatosu’ndan Uşak Meslek Yüksekokulu’nun kurulmasına dair kararın çıkmasında etkili olmuştur. Yükseköğretim Kurulu’nun 18.08.1987 tarihli toplantısında aldığı kararla, 1988 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde Uşak Meslek Yüksekokulu açılmış ve tekstil bölümü ile Ege Üniversitesi Kampüsünde eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
Uşak Meslek Yüksekokulu’nun kurulmasından sonra Uşak’ta Yüksekokul ve kurulacak üniversite için yer aranmaya başlanmıştır. Ancak uygun bir yer gösterilmediği için Afyon Kocatepe Üniversitesi kurulana kadar, Uşak Meslek Yüksekokulu, Ege Üniversitesi Kampüsünde faaliyetlerini sürdürmüştür.
3 Temmuz 1992’de Afyon Kocatepe Üniversitesi;  2 fakülte, 1 Yüksekokul ve 5 Meslek Yüksekokulu Uşak’ta olmak üzere, toplam 5 fakülte 10 meslek yüksekokulundan müteşekkil olarak kurulmuştur. Böylece 1993 yılında Uşak’ta Eğitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi ile Sağlık Yüksekokulu açılırken, Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Uşak Meslek Yüksekokulu’na Dericilik bölümü de ilâve edilmiş, Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlanmıştır. Ayrıca Uşak Meslek Yüksekokulu dışında Banaz, Eşme, Karahallı ve Ulubey’de de Meslek Yüksekokulları açılmıştır.
Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı birimlerin açılmasından sonra, Uşak’ta bağımsız bir üniversite kurulması yolunda valilerimizin, milletvekillerimizin, belediyemizin, yerel yöneticilerimizin ve iş adamlarımızın önderliğinde önemli girişimler başlatılmıştır. 
Uşak aktörleri zaman zaman Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörleri ile temaslarda bulunarak öncelikle öğrenci ve öğretim elemanı sayısının artırılması ve alt yapının güçlendirilmesi için gayret etmişlerdir. 
Bu çalışmalar neticesinde 2003 yılında Uşak’ta fakülte sayısı dörde, öğrenci sayısı altı bine, akademik personel sayısı 135’e yükselmiş ve üniversite kurulma isteği daha kararlı bir şekilde dile getirilmiştir.
Uşak Üniversitesi 5467 sayılı kanunla 17 Mart 2006’da 5 fakülte, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokul ve toplamda 7520 Öğrencisi ile kurulmuştur. Böylelikle Uşaklıların uzun süre mücadelesini sürdürdüğü Uşak Üniversitesi hayali gerçekleşmiştir. 
Görevi devraldığımız 2011 tarihinde Uşak Üniversitesi 2 Enstitü, 5 Fakülte, 1 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu ve 9714 öğrencisi bulunuyordu.
Kuruluşunun 10. yılında; Uşak Üniversitesi 3 Enstitü, 12 Fakülte, 3 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 23 Araştırma ve Uygulama merkezi, Teknoloji Geliştirme Merkezi, yeni kurulan Afyon – Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 620 akademik olmak üzere toplam 1261 çalışanı ve yaklaşık 27 bin öğrencisi olan önemli bir eğitim üssü haline gelmiştir. 
Üniversiteler bölgesel kalkınmanın en önemli lokomotif gücüdür. Günümüzde, Üniversitelerin sadece eğitim yapan ve bilimsel çalışmalar üreten bir kurumdan, toplumun temel sorunlarına çözümler geliştiren bir yapıya büründüğü göz ardı edilemez. Bu noktada Uşak Üniversitesinin bölgeye katkılarını kısaca özetlemek isterim: Uşak Üniversitemiz, bugüne kadar Devletten yaklaşık toplam 1.3 trilyon Türk lirası tutarında bütçe almıştır. Kurulduğu günden bugüne kadar Uşak Üniversitesine bina ve nakit olarak yapılan bağış ve yardımların tutarı ise 14 milyon Türk lirasıdır. Bunların dışında; Uşak Üniversitesi’nin tamamlanan ve devam eden TÜBİTAK, AB ve benzeri bilimsel proje  bütçesi, 17 milyon Türk Lirası tutarındadır. Uşak Üniversitesi bugüne kadar 28.088 öğrenci mezun etmiştir. Mezun olan ve şu andaki öğrencilerimiz şehrin ekonomisine ciddi katkı sunmaktadır. Aynı zamanda buranın ekmeğini yiyip suyunu içen yerli ve 3000’i aşkın yabancı uyruklu öğrencilerimizin gönüllü Uşak’ın ve ülkemizin elçisi olduğunu düşünürsek bölgeye katkı daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.
Üniversitemiz ekonomik değerin dışında konferans, panel, sempozyum, çalıştay, konser ve çeşitli sanatsal gösterimler olmak üzere yaklaşık olarak 1500 etkinlik gerçekleştirmiş, çok sayıda makale yazılmış, bildiri sunulmuştur. Üniversitemiz öğretim üyeleri Uşak’ın değerleriyle ilgili olarak 10 adet kitap yayınlamışlardır.
Uşak Üniversitesi ürettiği bu değeri katlayarak artıracak nitelikli bir kadroya sahiptir ve gelecek 10 yıllarda büyük başarılarla adından sıkça söz ettirecektir.
Böylesine büyük bir idealin ve aynı zamanda her ilde en az bir üniversite kurulması projesinin mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. 
Ayrıca; Başbakanımıza, YÖK Başkanımıza, Valimiz nezdinde tüm Uşak valilerine, 26.dönem milletvekillerimiz nezdinde tüm milletvekillerimize (özellikle 24.dönem milletvekillerimiz Sayın Dr.İsmail GÜNEŞ ve Sayın Mehmet ALTAY ile birlikte koşturduk), belediye başkanımız  nezdinde tüm belediye başkanlarımıza, tedviren atanan Rektörümüze, selef Rektörümüze  ve  hayırseverlerimiz: rahmetli Halil Kaya Gedik'e, Tüprag Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Yılmaz nezdinde TÜPRAG’a, sayın Atasay Kamer’e Uşak ve Üniversitemiz adına müteşekkir olduğumu beyan etmek isterim.
Kıymetli Misafirler, Uşak Üniversitesi nicel olarak büyürken nitelik olarak da önemli gelişmeler göstermiştir. Daha iyi bir eğitim için fiziksel yapılanmasını neredeyse tamamlayan Uşak Üniversitesi öğrenci odaklı yönetim anlayışıyla dikkatleri üzerine çekmiş ve % 100 e yakın doluluk oranıyla tercih edilen üniversiteler arasına girmiştir. En güzel yatırımın insana olan yatırım olduğunun bilincinde olan üniversitemiz aile olabilmeyi başarabilen nadir kurumlardandır. Öğrencisiyle, akademik ve idari personeliyle sık sık bir araya gelen yönetimimiz, ortak akıl doğrultusunda hareket ederek huzurun, güvenin, mutluluğun tesisini sağlamış ve kimsenin ötekileştirilmediği bir yaşam alanı haline gelmiştir.
Bu anlamda katılımcı ve paylaşımcı yönetim ilkemize uygun olarak kaliteli eğitim, barış ve huzurun tesisinde bize yardımcı olan nitelikli yol arkadaşlarıma da tek tek teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Nice 10 yıllara diyor tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi. Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 04:11
banner636
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER