"Schoolovision"da Türkiye'yi Temsil Edecekler

Avrupa okullar arası şarkı yarışmasında Türkiye'yi, Uşak Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu korosu temsil edecek

"Schoolovision"da Türkiye'yi Temsil Edecekler
banner628

Okul Müdürü Balı: "Yarışmaya çok iyi hazırlandık, dereceye gireceğimizi tahmin ediyorum"

Avrupa'daki okullar arasında düzenlenen şarkı yarışması Schoolovision'da Türkiye'yi, Uşak Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu temsil edecek.

AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor Programı Erasmus programı desteğiyle, e-twinning topluluğu tarafından düzenlenen ve "okulların Eurovision'u" olarak adlandırılan Schoolovision Şarkı Yarışması, 6 Mayıs'ta internet üzerinden yapılacak.

Her ülkeden seçilen bir okuldan öğrencilerin seslendirdiği şarkıların değerlendirildiği yarışmada, bu yıl 85 kişilik kadrosuyla Uşak Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu korosu, "Olur bu dünya çocuklara saray" şarkısıyla dereceye girmeye çalışacak.

Yarışmaya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu Müdürü Mesut Balı, 41 ülkeden okulun katıldığı yarışmada Türkiye'yi temsil edecekleri için heyecanlı olduklarını belirtti.

Müzik öğretmeni Murat Şahintürk yönetimindeki korolarının şarkı için klip çekimini tamamladığını anlatan Balı, Türkiye'ye en iyi şekilde temsil edeceklerini ifade etti.

Mesut Balı, şu bilgileri verdi:

"Koromuz şarkının klip çekimlerini tamamladı. Tüm okulların klipleri, 'schoolovision.eu' internet adresinde ve e-twinning portalında 6 Mayıs'ta oylanacak. Yarışmaya katılan okullar, video konferans yöntemiyle oylama yapacak. Kuralları Eurovision ile hemen hemen aynı. Okulumuz bu yarışmaya çok iyi hazırlandı. Dereceye gireceğimizi tahmin ediyorum. Arkadaşlar bu yarışma için büyük emek sarf ettiler. Umarız karşılığını alırız." 

- İzmir Devlet Senfoni Orkestrasıyla konser verdiler

Şarkı için Uşak Huzur Park'ta yapılan klip çekimi sırasında açıklama yapan projenin koordinatörü ve İngilizce öğretmeni Tülay Bozkurt ise okul olarak kendilerine güvendiklerini, korolarının geçmişte İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte konser verdiğini, ülke çapında dereceleri bulunduğunu anlattı.

Bozkurt, şöyle konuştu:

"Bu projede amacımız, öğrencilerimize müzikle birlikte İngilizce'yi sevdirmek, farklı kültürlerden çocuklarla bir araya getirerek onlara farklı dünyaların kapılarını açmak. Yarışma için seslendirdiğimiz 'Olur bu dünya çocuklara saray' adlı şarkı Mahmut Sözer'e ait. Bu şarkıyı ırk, dil ve din ayrımı yapmadan bütün dünya çocuklarını kucaklayan bir şarkı olduğu için seçtik. Bütün çocukların mutlu oldukları sürece, önlerine güzel hedefler konulduğu sürece yaşanılacak bir dünya olduğunu kanıtlayan ve onlara bunu ispatlamak isteyen bir şarkı. Başarılı olacağımıza inanıyorum."

Müzik öğretmeni Murat Şahintürk ise koronun 2013 yılında kurulduğunu, 2014 yılında Türkiye'nin en iyi 2'nci okul korosu seçildiğini, birlikte konser verdikleri İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın da büyük beğenisini kazandıklarını dile getirdi. 

Schoolovision yarışmasındaki faaliyetler sayesinde öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini artırdığını dile getiren Şahintürk, "Koro sayesinde öğrencilerimiz hayata daha disiplinli bakmayı, işlerini daha büyük bir özen ve özveriyle yapmayı öğreniyor." dedi.


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 13:14
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER