Turkcell Hayal Ortağım’a Mıt’den Ödül

Turkcell Hayal Ortağım’a Mıt’den Ödül

Turkcell Hayal Ortağım’a Mıt’den Ödül
banner475
banner471
Turkcell’in Young Guru Academy (YGA) ortaklığı ile görme engelliler için hayata geçirdiği ’Hayal Ortağım’ projesi, dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından Massachusetts Institute of Technology (MIT)‘nin hazırladığı MIT Technology Review dergisince düzenlenen yarışma kapsamında ödüle layık görüldü.
Turkcell’in engelli abonelerini hayata bağlamayı hedeflediği ve Young Guru Academy (YGA) işbirliği ile 2012 yılında hayata geçirdiği ’Turkcell Hayal Ortağım’ servisi dünyanın en prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technology (MIT) yayını olan MIT Technology Review dergisi tarafından ödüllendirildi. ABD’li MIT Technology Review Dergisi; Türkiye’deki 800 bin görme engellinin bilgiye erişimine aracılık eden Hayal Ortağım servisinin yakaladığı başarıyla, YGA’da 5 bin saat gönüllü olarak çalışan proje lideri 26 yaşındaki görme engelli Duygu Kayaman’ı ’Innovators Under 35’ (35 Yaş Altı Yenilikçiler) yarışmasında yılın yenilikçi isimlerinden biri olarak ilan etti ve dünya çapında ödüle layık gördü. Duygu Kayaman, 2014 senesinde bu kategoride Türkiye birincisi olmuştu. Duygu, üniversitede okurken başvurduğu YGA Liderlik Okulu’na 50 bin başvuru arasından seçildi. YGA hayal ortaklarından bin saatin üzerinde eğitim alan Duygu, 2011 yılında Amerika Liderlik Kampı’na katılmaya hak kazandı. Amerika Liderlik Kampı’nda temelleri atılan Hayal Ortağım’ın üzerinde yüze yakın YGA’lı birlikte çalıştı.
KAAN TERZİOĞLU: “BİRLİKTE HER GÜN ENGELLERİ AŞIYORUZ”
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu; engelleri ortadan kaldırmak için herkesin bir şeyler yapabileceğini söyleyerek, “Young Guru Academy ile birlikte hayata geçirdiğimiz Hayal Ortağım servisimize verilen bu ödülle birlikte gördük ki, yenilikçi genç nesli desteklemek ve onların hayallerine ortak olmak ülkemiz adına büyük önem arz ediyor. Fırsat eşitliği sağladığımız ve desteklediğimiz takdirde, insanların imkansızı başarabileceklerini ve Türkiye’den de teknoloji alanında yaratıcı kişilerin çıkabileceğini görmüş olduk. Görme engelli vatandaşlarımızı iş yaşamına ve sosyal hayata dahil eden bu güzel projenin içinde yer almaktan, başta Duygu Kayaman olmak üzere tüm YGA gönüllüleri le birlikte çalışarak ortaya koyduğumuz bu servisin dünya çapında takdir edilmiş olmasından büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Sadece engelli abonelerin faydalanabildiği Turkcell Hayal Ortağım servisi tamamen ücretsiz. Engellilerin bilgiye erişimdeki en önemli eksiklerinden birini gideren Turkcell Hayal Ortağım Servisi günde yaklaşık 10 bin dakika dinleniyor.
GSMA’DE DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLDİ
’Hayal Ortağım’ servisi, GSMA 2014 Mobil Dünya Kongresi’nde önemli bir başarıya imza atmış ve güçlü rakiplerinin önüne geçerek ödüle layık görülmüştü. ’Hayal Ortağım’ GSMA Kongresi kapsamında gerçekleşen Global Mobil Ödülleri’nde ’Toplumsal ve Ekonomik Gelişme’ kategorisi ’En iyi Mobil Ürün-Uygulama’ başlığı altında aralarında AT&T’nin de bulunduğu diğer dört finalisti geride bırakarak dünya birincisi oldu.
Turkcell, 2014 yılı sonunda ’Hayal Ortağım’a ’Yol Arkadaşım’ kategorisiyle toplu yaşam merkezlerinde görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçladığı yeni bir hizmet daha eklemişti. Bu yeni hizmet ilk kez İstinye Park işbirliğiyle İstinye Park’ta uygulandı. Görme engellilerin herhangi birinden yardım almadan, tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezmelerini sağlayacak sistemi hem Turkcell bünyesinde çalışan hem de Young Guru Academy’den katılan görme engelliler test etti. Böylece ’Hayal Ortağım’ servisi içindeki ’Yol Arkadaşım’ kategorisi katılımcılardan alınan geri dönüşlere göre geliştirilmiş oldu.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477