Şarampol Projesi Tanıtıldı

Şarampol Projesi Tanıtıldı

Şarampol Projesi Tanıtıldı
banner425
Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentin en ünlü ve en eski caddelerinden Şarampol Caddesi’ni eski günlerine geri döndürmek için hazırladığı projeyi tanıttı. “Efsane Geri Dönüyor” sloganı ile hazırlanan proje Meclis Üyeleri, İlgili Meslek Odaları, STK’lar, Mahalle Muhtarları, Mahalle Temsilcileri ile paylaşıldı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak Alışveriş Sokağı konseptini Şarampol Caddesi’nde uygulamak için çalışmalara başladı. Antalya’nın en eski ve en ünlü caddelerinin başında gelen Şarampol Caddesi’ni baştan ele alacak, Antalya’nın cazibe merkezi haline getirecek, dünyanın en ünlü caddeleri arasında anılmasını sağlayacak projede sona gelindi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Şarampol Caddesi Projesi için geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. ASAT Toplantı Salonu’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, Büyükşehir Planlama Danışmanı Feridun Uyar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay, Şehir Planlamacısı Can Kubin, Muratpaşa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Bürokratları, Şarampol bölgesi muhtarları, mahalle temsilcileri, ilgili meslek odaları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.
RAYLI SİSTEMİN FATURASI HALKA ÖDETİLMEK İSTENDİ
Projenin adını kendisinin “Efsane Geri Dönüyor” olarak belirlediğini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Raylı sistem hattı hayata geçirildikten sonra göreve devam etme imkanları olsaydı şuan çok daha farklı bir Şarampol Caddesi olacağını belirtti. Kendilerinden sonra Şarampol Caddesi’nin kendi haline terk edildiğini kaydeden Türel, “Bizim orada yaptığımız Raylı Sistemin faturasını halka ödetmek isteyenler özellikle bile bile ihmal etiler, ucundan bile tutmadılar bu günlere kadar geldik. 30 Mart seçimlerindeki ‘Nerde kalmıştık Antalyam’ şarkısının ardından tekrar göreve gelmemle birlikte ‘Nerde kalmıştık Şarampol’üm’ diyerek çalışmalara başladık. Proje ile sadece cadde düzenlemesi yapmıyoruz. Proje bölgenin trafik akışının daha sağlıklı yapılması, otopark probleminin çözülmesi gibi birçok problemi çözecek” dedi.
REFERANDUM YAPILACAK
Başkan Türel, EXPO Meydan Raylı sistem hattı referandumu gibi Şarampol Caddesi içinde referandum yapacaklarını söyledi. Yapılan bu toplantı gibi Şarampol sakinleri ile de bir araya gelerek görüşlerini alacaklarını dile getiren Başkan Türel projeye son halini verdikten sonra referandum yapacaklarını açıkladı. Başkan Türel “ Vatandaş ‘evet gel yap derse’ gidip yapacağız."
PROJEDE SÖZ SAHİBİ OLMANIN ONURUNU BİRLİKTE YAŞAYALIM
Yapılan bilgilendirme toplantısının önemine değinen Başkan Türel, projenin gerçek sahibinin Antalyalılar olduğunu ifade etti. Türel, “Bu konu sadece Menderes Türel’in meselesi değil. Hepimizin meselesi. Ben açık söyleyeyim bu projeye siyaset üstü bakıyorum. Herkesin evinin önünü şık hale getirmeye çalışıyoruz. Biz bu işe siyasi bakmıyoruz. Bu iş Antalya meselesi. Yeter ki Antalya kazansın. O nedenle hepinize büyük sorumluluk düşüyor. Siz şimdi konuştuklarımızı tanıdığınız herkesle paylaşın. Ondan sonra hep birlikte ilk tanıtımımızı yapalım. Sonra 2 hafta içerisinde çalışmalarımızı hazırlayalım. Tamam dediklerinde de işe başlayalım” diye konuştu
Türkiye’de önemli projelere imza atmış Şehir Planlamacısı Can Kubin katılımcılara proje hakkında bilgi verdi. Proje ile Şarampol Caddesini şehrin çekim merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini anlatan Kubin, kullanılacak renkler, düzenlemeler, kent mobilyaları ile oluşturulacak yeşil alanlar ve oyun parkları Antalya’ya gelen herkesin gezmek için gideceği bir cadde planladıklarını ifade etti. Caddenin yayalaştırılmasının düşünüldüğünü ifade eden Kubin, projenin en önemli ayaklarının başında yayalaştırma çalışması geldiğini dile getirdi.
TÜRKİYE’NİN İLK ALIŞ VERİŞ SOKAĞI OLACAK
Şarampol Caddesi uygulanacak olan konsept ile her gün yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bir alışveriş sokağı (AVS) olacak. AVM’lerin yerini artık alış veriş sokaklarının almaya başladığını anlatan Kubin, Şarampol Caddesi’nin de yapılacak olan düzenlemeler ile Türkiye’nin en önemli alışveriş sokağı olacağını söyledi. Bu tip sokakların dünyada benzer örneklerinin olduğunu ifade eden Kubin Şarampol Caddesi’nin içinden raylı sistem geçmesinin büyük avantaj olduğunu dile getirdi. Kubin, dünyanın ünlü caddelerinin büyük çoğunluğunun içinden raylı sistem geçtiğini anlattı.
HERKESİN KUMANDASI OLACAK
Kubin, proje içerisinde yer altı geçişlerinin olacağına aktararak, “Arka bahçeler birleştirilecek. Yeşil alanlara yer verilecek. Çocukların güvenle oynayacağı alanlar yapacağız. Büyükşehir herkese bir kumanda verecek dışarıdan hiçbir araç yaşam alanlarına giremeyecek. Havuzuyla, suyuyla, insanların eğlenceli vakit geçireceği cazibe merkezi oluşturulacak. Geceleri ölü bir bölge olan Şarampol renklendirilecek. Apartmanlara cephe düzenlemeleri yapacağız. 215 metre uzunluğunda tünel yapacağız. Üç noktayı trafik ışıksız geçeceğiz” dedi.
PARK SORUNU YAŞANMAYACAK
Caddeyi ziyarete gelenler yapılacak olan yer altı ve katlı otoparklar ile park sorunu yaşamayacak. Cadde’nin her iki yakasına 400-500 araçlık katlı otoparklar yapılacak.
Toplantıya katılan AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer de Şarampol Caddesi’nden her geçtiğinde kafalarında ‘buraya ne yapabiliriz’ diye projeler düşündüklerini kendi aralarında Şarampol ile ilgili konuştuklarını söyledi.
2 hafta içinde daha geniş katılımlı ikinci bilgilendirme toplantısının yapılmasına karar verildi. Şarampol sakinlerinin de katılacağı toplantı 17 Eylül’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde yapılacak. Kısa süre sonra da seçimlerde o bölgede oy kullananların katılımı ile referandum yapılacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner437

banner423