Reşat Petek’ten Tuğrul Türkeş Açıklaması

Reşat Petek’ten Tuğrul Türkeş Açıklaması

Reşat Petek’ten Tuğrul Türkeş Açıklaması
banner471
AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in oğlu MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in Bakanlık teklifini kabul etmesini tebrik etti.
Burdurlu habercilerle kahvaltı yapan AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partili milletvekillerine bakanlık teklifi sunmasının Anayasanın gereği olduğunu kaydetti. Eleştirilerin siyasi ahlak ve siyasi edepten uzak olduğunu söyleyen Milletvekili Reşat Petek, “Seçim Hükümeti kurulma süreci, AK Parti’nin talebi değil, isteği değil ama şartlar Türkiye’yi bir seçim hükümetiyle seçime gitme durumuna getirdi ve bu konuda da Anayasal süreç işledi, dolayısıyla da Başbakanımızın başkanlığında, bir seçim hükümeti kurulması zorunlu hale geldi. Birinci husus, Başbakanımız bu görevi aldıktan sonra siyasi parti genel başkanlarına davet, onlara çağrı yapması söz konusu değildi, Anayasanın Amir Hükümleri gereğince, parlamentoda bulunan partili milletvekillerine öncelikle bakanlık davetinde bulunmak, Anayasanın gereğiydi. Bunun için gayriahlaki, ahlaksız teklif olarak yapılan değerlendirmeler, hem hukuken doğru değil, çünkü Anayasayı bilmemek ve okumamak gerekir bu değerlendirmeyi yapmak için, hem de Anayasanın gereğini yerine getiren bir Başbakanın bu mektuplarına, bu tekliflerinin ahlaksız teklif olarak değerlendirilmesi de, o değerlendirmeyi yapanların siyasi edepten, adaptan, siyasi ahlaktan uzak değerlendirmeler yaptığını ifade etmek isterim” dedi.
TUĞRUL TÜRKEŞ’E DESTEK TEBRİĞİ
MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in, Başbakan Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul etmesini tebrik eden AK Parti Milletvekili Reşat Petek, Türkeş’in siyasi çıkarlar yerine, ülke çıkarlarını düşünen bir devlet adamı olduğunu ifade etti. Milletvekili Petek, “Bu mektuplara usulunce kabul eden, etmeyen cevabını veriyor ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden, MHP’nin Kurucusu Merhum Alparslan Türkeş’in oğlu, bir Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili olarak ve MHP’de ağırlığı olan bir milletvekili olarak, bu teklifi bakın Türkiye’nin geleceği, terörle mücadele ve ülkenin şartlarında hükümetsiz, devleti, devlet otoritesini zafiyete düşürecek bir duruma düşürmemek için kabul etti ve Başbakanımızla görüşme yaptı. Şimdi Sayın Türkeş’in bu mektuba olumlu cevap vermesini, ben ülke çıkarlarını, siyasi çıkarların, parti çıkarlarının üstünde görme anlayışının bir örneği olarak görüyorum. Gönül isterdi ki, bu konuda hep dile getiren önce ülkem, sonra partim, sonra ben diye söylemlerde bulunan her siyasi parti aynı şekilde, her milletvekili aynı şekilde hareket edebilse ama Sayın Türkeş bu konuda olumlu cevap vermekle, devlet adamlığını ve ülke çıkarlarını üstün tuttuğunu gösterdi. Ben de bu açıdan bu olumlu davranışından dolayı Sayın Türkeş’i tebrik ediyor, kutlamak istiyorum” diye konuştu.
banner521
İHANET SUÇLAMALARINI YORUMLADI
MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’e yönelik başlatılan ihanet suçlamalarını da yorumlayan AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, “Diğer yandan suçlamalar başladı, ihanet suçlamaları başladı. İhraç ile ilgili açıklamalar ortaya çıktı ama onların karşısında da zaten bu yürekliliği, bu cesareti gösteren bir milletvekilinin geri adım atması söz konusu değildir” dedi.
TÜRKEŞ PARTİDEN İHRAÇ EDİLİRSE
MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in hala MHP’li bir milletvekili olduğunu işaret eden Burdur Milletvekili Reşat Petek, “İkinci bir husus Türkeş partiden ihraç edilirse, ‘Kurulacak seçim hükümetinde MHP temsil edilmemiş olur, yine AK Parti’yle, HDP ve bağımsız milletvekillerine kalır’ şeklinde değerlendirmelerinde hukuken tutarlılığı yoktur. Zira hala şu saat itibariyle de Milliyetçi Hareket Partisi’nin bir milletvekilidir. Kendisine çağrı yapıldığı anda da , şu anda da ve ihraç ile ilgili işlemler yapılsa bile muhatap olduğunda onun sıfatı Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekilidir ve Anayasa gereği MHP’li bir milletvekili olarak yerini almış olacaktır. Bu açıdan diğer değerlendirmelerin hukuki tutarlılığının olmadığını ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER