Libya Açıklarında 500 Mülteciyi Taşıyan Gemi Battı

Libya Açıklarında 500 Mülteciyi Taşıyan Gemi Battı

Libya Açıklarında 500 Mülteciyi Taşıyan Gemi Battı
banner475
banner471
TRABLUS (İHA) – Libya’nın Zuvare kenti açıklarında yaklaşık 500 mülteciyi taşıyan iki geminin battığı bildirildi. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında,198 mülteci kurtarılırken en az 82 cansız bedene ulaşıldı.
Libya Sahil Güvenlik yetkilileri, ülkenin Zuvare kenti açıklarında yaklaşık 500 mülteciyi taşıyan iki geminin battığı bildirdi. Yaklaşık 50 yolcusu bulunan ilk geminin yardım çağrısı verdiğini kaydeden yetkililer, daha sonra alabora olduğu kaydedilen ikinci geminin ise 400 yolcuyu taşıdığını aktardı. Yardım çağrısının alınmasının ardından olay yerine giden Libya Sahil Güvenlik Birimi’nin arama kurtarma çalışmaları kapsamında yaklaşık 198 kişini kurtarıldığını ve 82 cansız bedenin de denizden çıkarıldığını belirtti. Yaklaşık 100 kişinin de kayıp olduğunu kaydeden yetkililer, teknenin batığı sırada çok sayıda sığınmacının da sığınaklar mahsur kaldığını aktardı.
Bölgede yaşayanlar ise en az 100 göçmenin cenazelerinin Zuvare’deki hastaneye kaldırıldığını kaydederek, hayatını kaybedenler arasında Suriye, Bangladeş ve Saharaaltı Afrika ülkelerinden gelenlerin bulunduğunu ifade etti.
BM şu ana kadar Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan yaklaşık 2 bin 400 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477