Giresun Turizmi Türkiye Ortalamasını 5’e Katladı

Giresun Turizmi Türkiye Ortalamasını 5’e Katladı

Giresun Turizmi Türkiye Ortalamasını 5’e Katladı
banner526
banner471
Giresun’da 2015 sezonunun ilk yarısında konaklama ve yeme-içme tesislerindeki doluluk oranı önceki sezonlara göre büyük bir artış gösteriyor.
Türkiye’de 2015 yılının ilk 6 ayı dikkate alındığında geçen yıllara oranla turist sayısı ve turizm gelirleri yüzde 2,25 düşerken aynı dönem içerisinde Giresun’da yüzde 7,3’lük gözle görülür bir artış yaşanıyor. Türkiye ortalamasının 5 kat üzerinde turizm artışı yaşanan Giresun’da, bu yoğunluğa en büyük etkenlerden birinin açılan havaalanı ve Giresun Adası’nın turizme açılması olduğunu belirten Vali Hasan Karahan; “2015 Giresun Turizm Yılı kapsamında yoğun olarak sürdürdüğümüz çalışmaların meyvelerini almaya başlıyoruz. Giresun turizm anlamında potansiyeli çok yüksek olan bir şehir ve her yeni gün bu potansiyeli harekete geçirecek adımlar atılmaktadır” dedi.
banner521
Giresun’un konumu, kültürü ve tarihi itibarı ile turizmde son aylarda güzel gelişmeler yaşandığını vurgulayan Karahan; “Kış aylarında kar festivalleri ile ilimizde dört mevsim turizm yaşanabileceğini gördük. Ortadoğu pazarına yönelik yapmış olduğumuz METEX Fuarının dönütlerini almaya başladık. Ortadoğulu turistler tüm yaylalarımızdan faydalanıyor ve döviz bırakıyorlar. En önemli yetersizliklerimizden olan konaklama sorunu da açılan ve yapımı devam eden 12 yeni otel ile hedefimiz olan 5 yıldızlı otelimiz de Titanic markası ile bitirilmesi sonucunda 2016 sezonunda büyük oranda çözüme kavuşturulacaktır” ifadelerini kullandı
Giresun insanının yıllardır özlemini çekerek karşıdan seyrettiği ve tarihe geçecek bir turizm hareketi olan Giresun Adası’nın turizme kazandırılması hakkında da konuşan Vali Karahan; “Giresun Adası’nın turizme kazandırılmasına öncülük edecek olan tekne turları gerek yerli gerekse yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Giresun Adası’na yaptığımız proje sayesinde burası Karadeniz’in cazibe merkezi haline gelecek. Bunların yanında şehrimize gelen tur otobüslerinin Giresun Kalesi’ne çıkışları konusunda şehir içi trafik sıkışıklığını aşmak için polis eskortu ile kaleye çıkışları sağlıyoruz. Artık tur otobüsü Giresun’a gelip Kale’ye çıkamadım diyemeyecek. Atatürk Meydanı ve Kale’de tur otobüsü park alanları oluşturduk. Bu alanlarda hiçbir sorun yaşamadan tur otobüsleri park ediyorlar. Zeytinlik Semti tarihi konakları ve eşsiz mimarisi ile şehir merkezinde yer alan en önemli unsurlardan birisidir. Turizm anlamında Giresun’un çehresini değiştirebilecek bir merkez. Bu alana yaptığımız ve DOKA’ya sunduğumuz proje ile toplamda 3,5 milyon TL’lik bir yatırım ile semtteki 26 evi restore ederek Giresun’da turizme önemli bir ivme daha kazandıracağız” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
banner525
SIRADAKİ HABER