Çin’den Askeri Gövde Gösterisi

Çin’den Askeri Gövde Gösterisi

Çin’den Askeri Gövde Gösterisi
II. Dünya Savaşının sona ermesi ve Japonya’nın mağlup edilmesinin 70’inci yılı görkemli bir askeri törenle anıldı. Törende konuşan Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping “Çin’deki askeri personel sayısı 300 bin azaltılacaktır” dedi.
II. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın mağlup edilmesinin 70’inci yıl dönümü Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanında görkemli bir askeri törenle kutlandı. Törene Çin devlet yetkililerinin yanı sıra başta Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi olmak üzere Çin ile yakın ilişkileri bulunan pek çok ülke temsilcisi yer aldı. Öte yandan birçok Avrupa ülkesinin liderleri ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe törene katılmadı.
banner457
Top atışları ve Çin milli marşının okunmasının ardından açılış konuşması gerçekleştiren Şi Cinping, "II. Dünya Savaşı’nda kararlılıkla mücadele eden ve Japonya’yı bozguna uğratan Çin halkını saygıyla anıyorum" dedi. Cinping, ayrıca Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndaki personel sayısının 300 bin azaltılacağını belirterek, “Çin her zaman barışçıl gelişmelere katkıda bulunacaktır. Ne kadar zor olursa olsun, Çin asla bir askeri hegemonya veya askeri büyüme çabasında olmayacaktır” sözlerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Cinping’in makam aracıyla askeri selamlamasının ardından askeri törene geçildi. 12 bin asker, 200 askeri hava aracı, füze, tank ve insansız hava aracıyla gerçekleştirilen gövde gösterisinde ayrıca ve uçak gemilerini vurabilen Dongfeng-21D füzeleri de yer aldı. Yerel medyaya göre Çin’in askeri araçlarının yüzde 80’i ilk defa törenle kamuyla paylaşıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER