Sorunun çözümü gelecek yüzyılın kazanılmasını sağlar

Sorunun çözümü gelecek yüzyılın kazanılmasını sağlar

Sorunun çözümü gelecek yüzyılın kazanılmasını sağlar

Genişletilmiş Başkanlar Komitesi Toplantısı’nda Hükümetin hazırladığı Demokratik Açılım sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜGİK, toplantıda konu ile ilgili oluşturulan görüşlerin derlendiği bir TÜGİK Demokratik Açılım Çalışması hazırladı. 6 temel madde ile TÜGİK’in konuya bakış açısını oluşturan çalışmada, Kürt Sorununun çözümünün Türkiye’nin gelecek yüzyılının kazanılması açısından önemli olduğuna vurgu yapıldı.

 

Türkiye’nin ilk ve tek genç işadamları konfederasyonu olan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK), 28 Ağustos 2009 tarihinde Ankara’da Genel Merkez’de gerçekleştirdiği TÜGİK Genişletilmiş Başkanlar Komitesi Toplantısı’nda Hükümetin üzerinde çalıştığı Demokratik Açılım konusu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu. Toplantıya katılan başkanların görüşleri ile hazırlanan TÜGİK Demokratik Açılım Çalışması bugün TÜGİK Genel Başkanı Hazim SESLİ beraberindeki TÜGİK heyeti ile birlikte İçişleri Bakanı Beşir ATALAY’a sunuldu. 6 temel madde ile TÜGİK’in bakış açısının ortaya konulduğu çalışmada “Ülkemizin yüzyılının kaybedilmesine neden olan ‘Kürt Sorununun’ çözümü, Türkiye’nin gelecek yüzyılının kazanılmasını sağlar” ifadesine yer verildi.

 

Bakan ATALAY’A sunulan çalışmada ayrıca; TÜGIK’in, Türkiye’nin çeşitli illerinden, bölgelerinden bir araya gelmiş genç, girişimci iş adamlarının oluşturduğu bir İş Adamları Konfederasyonu olduğuna dikkat çekilerek, “TÜGİK çatısı altında bir araya gelen genç iş adamları olarak bizler;  aramızda dil, din, ırk, meslek ve sermaye ayırımı yapmamayı temel strateji olarak kabul etmiştir.  Bu stratejinin, ülkemizde yaşayan herkes ve her kurum için de geçerli olması temel beklentimizdir” denildi. TÜGİK Demokratik Açılım Çalışması’nda yer alan diğer maddeler ise şöyle:

 

- Genç İş Adamları olarak biliyoruz ki, kendi gerçeklerini gören ve kabul eden kişiler de,  toplumlar da mutlu olurlar ve refah içerisinde yaşarlar.  Dolayısıyla, hükümetin attığı adımın tarihi ve cesurca bir adım olduğunu kabul ediyoruz”

 

- Bu süreçte, bir sivil toplum kuruluşu olarak, bize düşen görev ve çalışmalar neyse yapmaya hazırız.  Taşın altında bizim de elimiz olmalı ve olacaktır. Çünkü, biz işadamları biliyoruz ki, ekonomik kalkınma, ancak, mutlu, barış ve huzur içinde yaşayan ülkelerde sağlanır.

 

- Temel beklentimiz; toplumsal mutabakat sağlanarak çözüme ulaşılmasıdır. En önemlisi de; hükümetin başladığı tarihi işte, geri adım atmamasıdır. Aksi durumda, sorun daha da içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

 

- Bizler eminiz ki, Türkiye’de yaşayan herkes, hangi dil ve ırka mensup olursa  olsun, Türkiye’yi, bayrağını, toprağını ve birbirlerini seviyorlar ve birlikte yaşamaya kararlıdırlar. Çünkü, bu memleket bizim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER