İLKER BAŞBUĞ TUTUKLANDI

İLKER BAŞBUĞ TUTUKLANDI

İLKER BAŞBUĞ TUTUKLANDI
banner471

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ tutuklandı.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet SavcısıCihan Kansız tarafından "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alındıktan sonra tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen Başbuğ’un işlemleri tamamlandı.

Mahkeme, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına karar verdi.

Başbuğ, 7 saat süren savcılık sorgusunun ardından, TCK’nın 314/1. maddesi gereğince "örgüt yöneticiliği" ve 312/1. maddesi gereğince de "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.banner521
13.30' DA BAŞLAYAN SORGU SAAT 20.00’DE BİTTİ

Saat 13.30’da adliyeye gelen Başbuğ’un sorgusu 20.00 sıralarında tamamlandı. Başbuğ, “Silahlıterör örgütü yöneticisi olmak ve cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

BAŞSAVCI VEKİLİ SORGUYA KATILMADI

Avukatı İlkay Sezer’in de eşlik ettiği sorguya, İstanbul Başsavcı Vekili Fikret Seçen katılmadı. Ancak Seçen, mesai saatinin bitiminde adliyeden ayrılmadı. Seçen, sorgunun tamamlanmasının ardından Savcı Cihan Kansız ile birlikte saat 20.30’da adliyeden ayrıldı. Sorgunun ardından Savcı Cihan Kansız ile Başsavcı Vekili Fikret Seçen’in bir süre görüştüğü öğrenildi.

KAYNAK: MİLLİYET.COM.TR

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER