SİZİN HİKAYENİZ DE NELER VAR?

İnsan neyin ya da kimin hikayesini ne kadar çok bilirse genelde ona o kadar çok sevgi duyar. Bir konu hakkındaki fikrimiz, düşüncelerimiz ve duygularımız bazen hikayenin zenginleşmesiyle aksi yönde değişmeye başlayabilir.

Mesela televizyonda ki belgeselde bir tilkinin bir tavşanı yakaladığını görünce tilkiye kızar tavşan için üzülürüz. Tilkinin tavşandan bir parçayı ağzından yavrularının önüne attığını görünce de duygularımızda bir dalgalanma olur.

Uzun zamandır arıcılıkla ilgileniyorum. Yani arıların hikayesini biliyor sayılırım.Arı denilince, arıların hikayesi denilince kovan için ayrı bir parantez de açmak gerekir. Arıların hikayesinin yarısı kovanda geçtiği için kovanlarında ayrı bir hikayesi vardır.

Bahar aylarında kovanından ayrılan bazı arıların(oğul) yeni bir kovana alınmasıyla arılarında kovanında hikayesi başlamış olur.

 Kovan için bu oğul kim bilir kaçıncı misafirdir? Bu oğul ev sahibi kovanda acaba ne kadar kalacak? Sonra yeni oğullar gelecek. Kovanın hikayesi sıcak, soğuk, güneş, kar, yağmur altında; arı oğulların başlangıç ve sonları arasında çürüyüp kullanılamaz hale gelinceye kadar sürüp gidecek.

Arının hikayesi ise tek kelimeyle çalışmaktan ibarettir.İster kısa olsun isterse uzun; arının hikayesi, çiçekle kovan arasında süren bir hayat. Eğer işler yolunda giderse de hikayenin sonunda kovanda bal biriktirmek var.

İnsan ne kadar çok hikaye bilse de; en iyi bildiği hikaye kendi hikayesidir. Ne tilkinin hikayesi, ne de tavşanın ki, ne kovanın geleceği, ne de arının çalışkanlığı; bizim için esas hakikat olan kendi hikayemizdir.

İnsan dışında hiçbir hikaye sahibi kendi hikayesi dışında başka bir hikayeyi ne bilir ne de ilgilenir. İnsan için başka hikayeler gerekli olabilir ancak, değerli olan ve sorumlu olduğu kendi hikayesidir.

 Her insanın hikayesi kendine emanettir. Bu emanetin yani kendi hikayemizin farkında mıyız? Ya da ne kadar farkındayız?

Mesela, sizin hikayenizdeki kahraman “Ben kimim?” “ Neredeyim?” “ Burada ne işim var? Sorularını sorabildi mi? Yoksa hala çiçek kelebek hikayelerinin peşinde mi sürükleniyor.

Sizin hikayenizde ki kahraman nelerin peşinde? Sonsuzluğa aşık oldu mu? Yoksa hala, zamanın tüketip batırdığı sahte güneşlere aşk şiirleri yazmakla mı meşgul?

Sizin kahramanınız sonsuzluğu perdeleyen düşmanları ve onların oyunlarının farkına varabildi mi? Yoksa, gönlünü yiyip bitirilen, kullanıp eskitilen sahte ve vefasız dostlara mı  kaptırmış?

Sahi, sizin hikayenizde neler var?

 Ve en önemlisi de sizin kahramanınız hikayesinin sonu için ne düşünüyor?

                                                                                Rağıp BAYRAKTAR

                                                                          [email protected]

YORUM EKLE