Vajina (Genital Bölge) Beyazlatma Neden Gerekli Olur?

Sağlık 12.09.2023, 12:04
Vajina (Genital Bölge) Beyazlatma Neden Gerekli Olur?

Genital alanda renk değişiklikleri, özellikle bikini bölgesinde, cildin tonunu hafifletmek için krem, peeling veya lazer tedavileri kullanarak tedavi edilebilir. Genital bölge beyazlatma, genital beyazlatma, bikini bölgesi beyazlatma olarak isimlendirilse de toplum içinde daha sık kullanılan ismi ile vajina beyazlatma olarak adlandırılır. Ancak aslında işlem vajinanın iç kısmını etkilemez. Buna ek olarak, çoğu kişi genital bölgenin ten rengi açma ve beyazlatma uygulamalarını basit estetik uygulamalar olarak düşünür. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Genital bölge beyazlatma uygulamaları süreç ve uygulanan işlemler sebebi ile tıbbi bir tedavidir ve tıp eğitimi almış uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Genital Bölgedeki Renk Kararmaları Neden Kadınlara Rahatsızlık Verir?

Hiperpigmentasyon olarak da bilinen genital bölgenin kararması, hem psikolojik hem de kültürel çeşitli nedenlerle kadınları endişelendirir.

Maalesef birçok kültürdeki toplumsal güzellik standartları, gençliğin, saflığın veya çekiciliğin sembolü olarak eşit tonlu ve açık tene büyük önem verir. Bu standartlar bazen genital bölgeyi de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Öte yandan yine toplumdaki bazı kişilerde genital bölgenin renk kararmasının kötü hijyen, sık cinsel aktivite veya bazı hastalıklardan kaynaklandığı konusunda yanlış kanılar vardır. Bunlar büyük ölçüde efsane olsa da, konuya atfedilen bu önyargı kadınlarda sıkıntıya neden olabilir.

Kişisel estetik tercihler de genital beyazlatma taleplerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bazı kadınlar daha açık renkli bir genital bölgenin daha çekici olduğunu veya vücutlarının geri kalanıyla daha iyi uyum sağladığını düşünmektedir.

Sosyal medya da sürekli olarak photoshoplu düzenlenmiş görüntülere maruz kalmak gerçekçi olmayan karşılaştırmalara yol açarak kadınların vücutlarındaki doğal değişiklikler konusunda kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olmaya başlamıştır.

Genital bölgedeki renk kararlamaları ve değişiklikler yaşla beraber daha yoğunlaştığı için bazı kadınlar için yaşlanmanın veya yaşam olaylarının bir hatırlatıcısıdır. Bu da yaşam içinde günden düne artan bir rahatsızlık veya güvensizlik duygularına yol açabilir.

Kadınların genital beyazlatma uygulamalarına yönelmesinde maalesef ki eşlerde etkili olmaktadır. Partnerlerinin olumsuz ön yargıları ve beklentileri de kadınları genital bölgeleri hakkında endişelere sürükler. Bu da samimi anlarda kadınların kendilerine olan güvenlerini etkileyebilir. Sadece cinsel yakınlaşma sırasında da değil, mayo, iç çamaşırı veya diğer açık giysiler giyildiğinde bir başkası tarafından kararmanın görülmesi korkusu da kadınları endişelendirebilmektedir.

Neden Bikini Bölgesi Kararır?

Bilimsel terimle vulva olarak adlandırılan bikini bölgesi, yaşla birlikte veya hormonal değişiklikler nedeniyle renk değişikliğine uğrayabilir. Özellikle hamilelik sırasında yükselen östrojen seviyeleri, bu bölgenin renk değişikliğine uğramasına neden olabilir ve bu durum doğum sonrası da sürebilir. Esmer tenli kadınlarda bu renk değişikliği daha belirgin olabilir. Ancak östrojen dışında, hormonal bozukluklar, doğum kontrol ilaçları, deri hastalıkları ve polikistik over sendromu gibi faktörler de renk değişikliklerine yol açabilir.

Aynı zamanda, bikini bölgesinin bakımında yapılan hatalar, epilasyon yöntemleri, sentetik iç giyim ürünleri, kilo dalgalanmaları, bazı enfeksiyonlar ve dar kıyafet tercihleri de bölgedeki renk değişikliklerini tetikleyebilir. Bazı durumlarda, genetik faktörler de renk değişikliklerinin bir nedeni olabilir.

Genital Bölgede Renk Değişimi ve Beyazlatma İşlemleri

Vajina bölgesinin renk değişimi, pek çok kadını yukarıda saydığımız nedenler ve ilave başka nedenlerden dolayı estetik ve psikolojik olarak rahatsız edebilen bir durumdur. Bu rahatsızlığa yaygın ismi ile vajina beyazlatma yöntemleri ile çözüm arayışı giderek artmaktadır. Bikini bölgesinde oluşan renk değişiklikleri, bazı kadınların cinsel ilişkiden kaçınmasına dahi yol açar. Rengin koyulaşma sebepleri arasında hamilelik, hormonal değişiklikler, yaşlanma, kilo değişimleri, genetik etmenler, yanlış iç çamaşırı kullanımı ve bazı epilasyon yöntemleri sayılabilir. Bazı kadınlar ayrıca kokuyu engellemek adına birtakım ürünler kullanmaktadır; bu ürünler de renk değişikliğine neden olabilir.

Genital bölgenin renk değişikliği estetik bir endişe olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyazlatma işlemleri kişisel tercihlere bağlı olarak uygulanabilir. Ancak bu kararı verirken bilinçli ve dikkatli olunması önerilir. Genital bölge beyazlatma uygulamaları içinde de uzman bir hekim gözetiminde yapılan lazerle vajina (vulva) beyazlatma işlemleri en etkili ve güvenli uygulama olarak öne çıkmaktadır.

Lazerle Vajina (Genital Bölge) Beyazlatma: İşlem ve Sonrası

Genital bölgedeki renk değişiklikleri için lazer tedavisi giderek daha popüler bir çözüm haline gelmiştir. Lazer işleminin uygulanması sırasında, bölgeye özel anestezik kremler ile uygulama konforu artırılır. Yaklaşık olarak 20-25 dakika süren bu işlemde melanin üretimini yapan melanosit hücreleri lazer ışınıyla hedef alınır. böylece renk değişikliğini azaltarak bölgenin daha açık bir ton almasına yardımcı olur. İşlem sonucunda hafif kızarıklık, şişlik veya ödem oluşumu beklenen tepkilerdendir. İlerleyen günlerde, bu bölgelerdeki ölü hücreler dökülür ve yerini daha aydınlık bir cilt alır. Bu tedaviyle, cildin yüzeyindeki epidermis tabakası soyulur ve altındaki daha açık renkteki cilt ortaya çıkar. Lazerle genital beyazlatma, anal bölgeden iç ve dış dudaklara kadar geniş bir alanda etkili olabilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma Tedavisi Sonrası Tavsiyeler

Lazerle vajina beyazlatma sonrası, doktorun önerdiği kremlerin belirtilen süre boyunca düzenli olarak kullanılması önemlidir. İşlem sonrası 1-2 gün boyunca bölgeye su temasından kaçınılmalıdır. Bu ve diğer tavsiyelere uyulduğunda, tam iyileşme genellikle 10 gün içerisinde gerçekleşir. Sonuç olarak, tedavi gören bölgenin cilt yapısı daha canlı ve tazelenmiş bir görünüme kavuşur. Genellikle tek bir seans yeterli olsa da, bazı durumlarda birden fazla seans gerekebilir.

Lazerle Genital Bölge Beyazlatma Tedavisinin Güvenilirliği

Uzman bir hekim tarafından uygulandığında, lazerle genital bölge beyazlatma işleminin bilinen bir yan etkisi yoktur. Lazer ışığının deriye etkisi oldukça yüzeyseldir. Bu nedenle iç organlara, özellikle rahim veya yumurtalıklara, herhangi bir zarar vermez. Bu tedavinin cinsel sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı bilinmektedir.

Genital bölgedeki renk değişiklikleri, birçok kadında estetik endişelere yol açabilir. Ancak lazerle genital beyazlatma, bu endişeleri hafifletmek ve kişinin özgüvenini artırmak için etkili bir yöntem olarak ön plana çıkar. Bu tedavi, hem estetik hem de psikolojik olarak bireyin yaşam kalitesini olumlu etkileyebilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma Neden Uzman Bir Hekim Tarafından Yapılmalıdır?

  1. uygulamaları tıbbi ve estetik uygulamalarda son 20 senede ülkemizde yoğun olarak kullanılmaktadır. Lazer uygulamalarının gri alanı ise estetik uygulamalarıdır. Bu yüzden lazerle vajina beyazlatma olması gerektiği gibi tıp hekimleri, tıp klinikleri dışında epilasyon işletmeleri dahil lazer cihazı satın almış her işletmenin hizmet verdiği bir saha oldu. İzmir vajina beyazlatma taleplerini sadece uzman doktorlar değil doktor olmayan estetisyenlerin başını çektiği birkaç sektör daha karşılamaktadır. Ancak lazerle yapılan her işlem aslında çok hassas tıbbi bir konudur.

Lazerle vajina beyazlatma, diğer herhangi bir tıbbi veya kozmetik prosedür gibi, uzmanlık ve prosedürün özelliklerini, potansiyel risklerini ve ilgili anatomiyi derinlemesine anlamayı gerektirir. İzmir lazerle vajina beyazlatma işlemlerinde daha ucuz diye farklı yollara arayış yapan bir şehir olsa da neden bu işlemin bir uzman tarafından yapılmasının ana nedenlerini şu şekilde açıklamaya çalıştık.

Anatomiyi Anlamak

Vajinal bölge hassastır ve çeşitli yapılardan oluşur. Bir uzman, bu anatomi hakkında gerekli bilgiye sahiptir ve lazerin doğru şekilde ve yalnızca amaçlanan alanlara uygulanmasını sağlar.

Lazer Teknolojisinde Uzmanlık

Lazer ekipmanı, her biri kendine özgü ayarlara ve çalışma mekanizmalarına sahip çeşitli tiplerde gelir. Bir uzman hekim, doğru lazer tipini seçmek, ayarlarını uygun şekilde yapmak ve onu amaçlanan amaç için etkin bir şekilde kullanmak üzere eğitilmiştir.

Riskleri En Aza İndirme

Lazerler doğru kullanılmadığı takdirde yanıklara, yara izlerine ve hiperpigmentasyona neden olabilir. Bu tür komplikasyonları önlemek için bir uzman eğitilir.

Uygunluğu Değerlendirme

Herkes lazer tedavileri için uygun aday değildir. Bir uzman hekim, tıbbi geçmişinizi, cilt tipinizi ve özel endişelerinizi dikkate alarak prosedürün sizin için doğru olup olmadığını değerlendirebilir.

Prosedür Sonrası Bakım

Bir lazer prosedüründen sonra, uygun iyileşmeyi ve en iyi sonuçları sağlamak için özel bakım sonrası talimatları olabilir. Bir uzman hekim bu yönergeleri sağlar ve prosedür sonrası komplikasyonları veya endişeleri giderebilir.

Kişiye Özel Tedavi

Bireysel ihtiyaçlara ve istenen sonuca bağlı olarak tedavi protokolü değişebilir. Bir uzman hekim tedaviyi hastanın beklentilerine en iyi şekilde uyacak şekilde özelleştirebilir.

Komplikasyonlar İle Başa Çıkabilme

Tedavi sonrasında herhangi bir komplikasyon veya beklenmeyen reaksiyon meydana gelmesi durumunda, bir uzman hekimin bunları derhal ele alma ve yönetme uzmanlığı vardır.

Etik Hususlar

Eğitimli bir uzman hekimin tıp etiğine uyma olasılığı daha yüksektir ve hastalara prosedür, riskleri ve faydaları hakkında doğru bilgilerin verilmesini ve gereksiz baskı veya yanıltıcı bilgi verilmemesini sağlar.

Hijyen ve Sterilite

Bir tıp hekimi, işlemin steril bir ortamda hijyenik uygulamalarla yapılmasını sağlayarak enfeksiyon riskini azaltır.

Özetle bazı kişilerin lazerle vajina beyazlatma gibi prosedürlerden beklediği estetik faydalar olsa da, güvenlik ve etkinliğe öncelik vermek önemlidir. Medikal estetik alanı sürekli gelişmektedir. Uzman hekimler en son teknikler, teknolojiler, araştırmalar ve en iyi uygulamalarla kendilerini güncel tutarlar. İşlemin eğitimli ve sertifikalı bir uzman tarafından yapıldığından emin olmak olası riskleri büyük ölçüde azaltır ve daha olumlu bir sonuç alınmasını sağlar.

Lazerle Vajina Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Zaman Alır?

Lazerle genital beyazlatma yaklaşık 15-20 dakika süren bir işlemdir. İşlem öncesi uygulanan lokal anestezik kremler sayesinde konfor artar ve ağrı veya rahatsızlık hissedilmez. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma Sırasında Cerrahi Bir Kesi veya İşlem Yapılır Mı?

Lazer teknolojisi ile beyazlatma işlemleri herhangi bir kesi olmaksızın gerçekleştirilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedavi sonrasında bölgenin temiz ve kuru tutulması esastır. Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmesi ve dengeli beslenilmesi önerilir. Vajinal duş uygulamalarından kaçınılmalıdır. Ayrıca, kilo alımı da genital bölgede renk değişikliklerine yol açabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Lazerle Vajina Beyazlatmadan Sonra En İyi Sonucu Ne Zaman Görebilirim?

Lazerle genital bölge beyazlatma işleminden yaklaşık bir ay sonra en iyi sonuçlar elde edilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma Sonrası Cinsel Yaşantıya Ne Zaman Geri Dönülmelidir?

Genellikle lazerle vajina beyazlatma işleminden sonra kadınların bir hafta cinsel aktiviteden uzak bekleme önerilir. Bu süre zarfında da hijyen oldukça önemlidir.

Lazerle Vajina Beyazlatma Sonrası Cinsel Yaşam Üzerindeki Etkisi Nedir?

Bazı kadınlar, vajinal bölgedeki renk değişiklikleri nedeniyle cinsellik konusunda özgüvensiz hissedebilir. Bu estetik tedavi sonrasında, bu tür endişeler azalır ve bireyler cinsel yaşamlarını daha rahat ve keyifli bir şekilde sürdürebilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma İşlemi Cilde Zararlı Mıdır?

Lazerle beyazlatma, uzmanlar tarafından doğru şekilde yapıldığında cilt için güvenlidir ve herhangi bir zarara yol açmaz. Bu yöntem cilt sağlığı için uygun bir tedavi yöntemidir.

İzmir vajina beyazlatma ve izmir vajina estetiği konusunda uzman bir hekim arayışında iseniz  Op. Dr. Nurettin Ersöz İnce olarak değerli ekibimle beraber binlerce hastamızın yaşam kalitesini daha iyi hale getiren son teknoloji ekipmanlarımızın ile hizmetinizdeyiz. Vajina estetiği hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için bize +90 (232) 421 90 50 veya +90 (532) 460 11 50 no’lu telefon ve Whatsapp iletişim hattımızdan 7/24 ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Karahallı Belediye Başkanı Ali Tpçunun Çalışmalarından mennumusunuz?
Karahallı Belediye Başkanı Ali Tpçunun Çalışmalarından mennumusunuz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 6 18
2. Galatasaray 6 16
3. A.Demirspor 6 11
4. Rizespor 6 11
5. Hatayspor 6 10
6. Beşiktaş 6 10
7. Trabzonspor 6 9
8. Kayserispor 6 9
9. Konyaspor 6 9
10. Kasımpasa 6 9
11. Alanyaspor 6 7
12. Ankaragücü 6 6
13. Antalyaspor 6 6
14. Karagümrük 6 6
15. Sivasspor 6 6
16. Pendikspor 6 4
17. Başakşehir 6 3
18. Gaziantep FK 6 3
19. İstanbulspor 5 2
20. Samsunspor 5 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 18
2. Bandırmaspor 6 12
3. Ahlatçı Çorum FK 6 12
4. Kocaelispor 6 12
5. Bodrumspor 6 11
6. Manisa FK 6 11
7. Keçiörengücü 6 11
8. Gençlerbirliği 6 10
9. Göztepe 6 8
10. Şanlıurfaspor 6 8
11. Erzurumspor 6 6
12. Adanaspor 6 6
13. Boluspor 6 6
14. Sakaryaspor 6 5
15. Giresunspor 6 4
16. Altay 6 4
17. Tuzlaspor 6 3
18. Ümraniye 6 2
Takımlar O P
1. M.City 6 18
2. Liverpool 6 16
3. Brighton 6 15
4. Tottenham 6 14
5. Arsenal 6 14
6. Aston Villa 6 12
7. West Ham United 6 10
8. Newcastle 6 9
9. M. United 6 9
10. Crystal Palace 6 8
11. Fulham 6 8
12. Nottingham Forest 6 7
13. Brentford 6 6
14. Chelsea 6 5
15. Everton 6 4
16. Wolves 6 4
17. Bournemouth 6 3
18. Luton Town 5 1
19. Burnley 5 1
20. Sheffield United 6 1
Takımlar O P
1. Girona 7 19
2. Real Madrid 7 18
3. Barcelona 7 17
4. Athletic Bilbao 7 14
5. Real Sociedad 7 12
6. Rayo Vallecano 7 11
7. Atletico Madrid 5 10
8. Valencia 7 10
9. Cadiz 7 9
10. Real Betis 7 9
11. Getafe 7 8
12. Sevilla 6 7
13. Osasuna 6 7
14. Villarreal 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Mallorca 7 6
17. Celta Vigo 7 5
18. Las Palmas 7 5
19. Granada 7 4
20. Almeria 7 2