KORONA VİRÜSÜ VE SAĞLIKTA YAPILMASI GEREKENLER HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTILAR

KORONA VİRÜSÜ VE SAĞLIKTA YAPILMASI GEREKENLER HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTILAR
banner628

Uşak Tabip Odası Başkanı, Uşak Diş Hekimleri Odası Başkanı, Uşak Aile Hekimleri Derneği ve Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı ortak bir basın açıklaması yaparak Korona Virüsü ile ilgili bilgilendirmelerde bulundular ve sağlık çalışanlarının durumuna dikkat çektiler. 

Yapılan Basın açıklamasında:

Sağlık çalışanları olarak öncelikle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Bugün içinde bulunduğumuz COVİD-19 viral hastalık salgını ile mücadelede ön safta görev yapan sağlık çalışanları olarak maaş ikramiyesi, döner sermayenin tavandan verilmesi vb. ücretlendirme talebimiz olmamıştır olmayacaktır.

         Sağlık çalışanlarının özlük haklarında ve ücretlerinde iyileştirme talebinin bu tip olağan üstü durumlarda gündeme getirilmesini onaylamıyoruz.

         Biz sağlık çalışanları olarak hiçbir ücret talep etmeden bu salgından halkımızı sağ salim düzlüğe çıkarmak için canımız pahasına çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Tekrar vurgulamak isteriz ki bu mücadelede herhangi bir maddi beklentimiz olmamıştır olmayacaktır.

         Bugün için beklentilerimiz;

1-) Hem sağlık çalışanlarının sağlığı ve uzun süre göreve devam edebilmeleri için hem de en büyük kaynağı olan sağlık merkezlerinin kontamine olup halkı tekrar tekrar virüsle karşılaşmasını önlemek amacıyla gerekli koruyucu ekipman ve önlemlerin ivedilikle sağlanması, Unutmayalım bu ekipman sadece hekimi değil halkı korumak içinde gereklidir.

2-) Zaman geçtikçe oluşabilecek hiç beklemediğimiz daha doğrusu düşünmek bile istemediğimiz bir salgına karşı yeterli sayıda dinç, sağlıklı bir sağlık ordusu olarak savaş verebilmemiz için sağlık çalışanlarının çalışma saatlerinin ve çalışma şekillerinin düzenlenmesi gelişebilecek bir sosyal patlamada tüm sağlık çalışanlarının güvenlikleri için ciddi önlemler alınması

3-) Sağlık çalışanlarının sosyal sorunlarına çözüm bulunması

Örneğin; 8 yaşından küçük ve bakıma muhtaç çocuğu olan karı koca sağlık çalışanlarının bakıcı-kreş sorununun çözülmesi,

         Ciddi kronik hastalığı olan sağlık çalışanlarına zorunlu olmadıkça görev verilmemesi,

4-) Öncelikle en büyük risk altında olan Aile Hekimleri, Diş Hekimleri, Acil Servis çalışanları ve Pandemi Servisi çalışanlarının koruyucu ekipmanlarının eksiksiz ve yeterli sayıda tedarikinin sağlanması

5-) Şunu hatırlatmak isteriz; İlimiz sağlık çalışanları Ülkede salgının artması durumunda tüm ülkeye hizmet vermek üzere görevlendirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle ilimiz sağlık çalışanlarının tüm ülke için korunması

6-) Sn. Cumhurbaşkanı’mızın “BİR OLMALIYIZ, İRİ OLMALIYIZ, DİRİ OLMALIYIZ” sloganı çerçevesinde bu olumsuz süreçte lokamatif güç olması nedeni ile tabip odası, Diş Hekimleri odası, Uşak Aile Hekimleri Derneği, Eczacılar Odası, Veteriner Hekimler Odası, Türk Sağlık-Sen, Sağlık-Sen ve SES sendikalarınında sürece dahil edilmesi adına kurulan komisyonlarda görev verilmesi,

İlimiz bazında gelişmelerin halkın ve özellikle sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi, kendilerini psikolojik ve sosyal olarak hazırlamalarını sağlayacaktır.

Tüm halkımızdan ricamız çok acil olmadıkça sağlık kuruluşlarına salgının bir an önce durdurulması için başvurmamaları ve bakanlığımızın önerdiği kişisel koruma önlemlerine uymaları

Bu salgında yurt dışı sağlık çalışanlarına ihtiyaç duymamamız için ATATÜRK’ün dediği gibi “Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz” sloganı çerçevesinde ülkemiz sağlık çalışanlarına güvenin ve önerilerini harfiyen yerine getirin.!

Hep beraber verdiğimiz bu savaşta gereken sorumluluktan kaçmayan Tüm Emniyet Güçleri, Vefa Destek Ekibi, PTT çalışanları ve diğer halka hizmet veren tüm çalışanlara biz Sağlık çalışanları olarak alkışlıyor ve teşekkür ediyoruz. 

YAŞLILARIMIZA SAYGILI OLALIM, EVDE KALALIM.

Uşak Tabip Odası Başkanı

Uşak Diş Hekimleri Odası Başkanı

Uşak Aile Hekimleri Derneği

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER