HORLAMA DEYİP GEÇMEYİN

HORLAMA TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIKTIR

HORLAMA DEYİP GEÇMEYİN
banner282

Pek çoğumuzun bizzat kendinin ve ya yakının yaşadığı en büyük kâbustur ‘’Horlama’’..
İnsanların yarısından fazlası zaman zaman, dörtte biri ise sürekli olarak horlar.

Medical Park Uşak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Metin ERDİNÇ; horlamanın halk arasında sanılanın aksine çözümsüz ve önemsiz bir sorun olmadığını, altında ciddi sorunları barındırabileceğini belirterek horlama ve uygulanan tedaviler hakkında önemli bilgiler verdi.

Horlama; Uykuda özellikle nefes alma sırasında üst solunum yollarındaki darlığa bağlı olarak oluşan sese denir. Hava akımının burun ve ağzın gerisinde engellendiği durumlarda, boğaz ve çevresindeki yumuşak dokuların titreşimi ile ortaya çıkan anormal ve gürültülü sestir horlama.
Horlayan kişi de yeterli oksijen alamamasından dolayı, gündüz uyuklama, halsizlik, şiddetli baş ağrısı, yoğunlaşma bozukluğu görülebilir.
“uykuda solunum bozuklukları” denilen hastalık grubunda, hastalarda ciddi sağlık problemlerine, kalp ve akciğer hastalıklarına ve hatta ani ölüme neden olabilecek bir tablo ile karşılaşabiliriz. Bu nedenle horlamanın sıklığı, süresi ve hastanın uykudaki genel durumu mutlaka takip edilmelidir.

En yaygın horlama nedenleri

                     Yaş: Orta yaşa ve ötesine ulaştığınızda boğazınız daralır ve boğazınızdaki kas tonusu azalır.

                     Genetik: Erkekler kadınlarınkine oranla daha dar bir boğaza sahiptirler ve bu nedenle horlamaya daha yatkındırlar. Dar bir boğaz, yarık bir damak, genişlemiş geniz eti, alt çenenin küçüklüğü gibi genelde kalıtsal aileden gelen fiziksel özellikler horlamaya eğilimi arttır.

                     Geniz ve Sinüs Sorunları: Tıkalı nefes borusu horlamaya neden olacak şekilde nefes almakta güçlük ve boğazda hava boşluğu yaratır.

                     Aşırı Kilolu ya da Şekilsiz Bir Vücuda Sahip Olmak: Şişkin dokular ve zayıf kas tonusu horlamayı tetikler.

                     Alkol, Sigara ve İlaç Tedavisi: Alkol tüketimi, sigara ve belli ilaç tedavileri horlamaya neden olan kas gevşemelerini arttırır.

                     Uyuma Pozisyonu: Sırtüstü uyumak boğazdaki dokuların genişlemesine nefes borunuzun kapanmasına neden olabilir.

Horlamanın tedavisi nedenine göre belirlenir.
Kazım ŞEN

YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER