DİŞ ETİ İHMALİ TRAJİK SONUÇLARA YOL AÇIYOR

DİŞ ETİ İHMALİ TRAJİK SONUÇLARA YOL AÇIYOR

DİŞ ETİ İHMALİ TRAJİK SONUÇLARA YOL AÇIYOR
banner282

Dişlerin düzgün temizlenmemesi, üzerlerinde ve aralarında biriken yitecek artıklarının zamanla bakteri üretmesinin trajik sonuçlara yol açabildiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Diş Hekimi Ayşenur Karataşoğlu, yaptığı açıklamada; "Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yitecek artıkları bakteri üretir. Bakteri plağı dediğimiz bu birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının baş sorumlusudur. Zamanla bakteri plağının üzerine tükürüğün çökermesi sonucu diş taşları oluşur. Diştaşları daha fazla bakteri plağının tutunmasına sebep verir. Plaktaki bakteriler tarafından üretilen toksinler dişetlerine zarar verir. Toksinler dişlerin etrafındaki destek dokuları yıkar, dişlerin etrafında derin ceplerin oluşmasına neden olur. Oluşan bu periodontal ceplerde daha fazla bakteri plağı birikir. Periodantal hastalık ilerledikçe bu cepler daha da derinleşir ve bakteri plağı açığa çıkmış kök yüzeylerine yapışmaya başlar. Zamanla dişlerdeki kemik desteği yok olur ve tedavi edilmeyen dişler sallanmaya başlar ve dişin çekimine kadar ulaşan trajik tablolar ortaya çıkar. Periodantal hastalıkların oluşmasındaki en önemli faktör bakteri plağıdır. Ama genetik yatkınlık da bu hastalığın oluşmasında diğer bir etken olarak kabul edilmektedir. Hemen hemen her problemin kaynağı olan sigara da periodontal hastalıkların oluşması ve ilerlemesinde büyük rol oynar. Doğum kontrol hapları , anti-depresanlar, kalp ilaçları da dişeti hastalıklarına zemin hazırlayan ilaçlardır. Dişetlerinin senkronunu bozan diğer ve en önemli faktörlerden biri de hormonal değişikliklerdir. Hamilelik ve menapoz dönemleri dişetlerinin hastalık oluşturma bakımından en riskli oldukları dönemlerdir. 6 aylık rutin kontrollerinizi hiç aksatmadan yapmanız bu dönemleri rahat geçirmenize destek olacaktır. Stres de vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştıran bir etken olduğundan dolayı dişetlerinin problemlerinin oluşmasında da en önemli etkenlerden biridir" dedi.
DİŞ ETİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ
Diş eti hastalıklarının tedavisi hakkında da bilgiler veren Karataşoğlu, "Günlük ağız bakımı ile diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber tamamen önleyemeyiz. Dişhekiminiz tarafından yapılacak diş taşı temizliği; sizlerin dişfırçası ve dişipiyle temizleyemediğiniz bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Diştaşlarının kaldırılmasına diştaşı temizliği adı verilmektedir.6ayda bir yapacağınız dişhekimi kontrollerinde birikmiş olan taşların temizlenmesi durumunda ileride görülebilecek olan dişeti hastalığının önüne geçilmiş olunacaktır. Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi genellikle diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesidir.Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyi düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Dişeti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemler genellikle yüz güldürücü sonuçlar için yeterli olmaktadır. Daha ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı;derin ceplerdeki diştaşlarının ve hastalıklı dokuların ortamdan uzaklaştırılarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek ve dişetlerine kolay temizlenebilmesi için şekil vermektir. Tedavilerden sonra periodontal hastalar periyodik olarak görülmelidir.Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır. En önemlisi de diş hekiminizin önerdiği aralıklarla kontrolünüzü yaptırmanızdır. Unutmayınız ki gülüşünüzün estetiği için diş etleri son derece önemlidir" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER