BEBEKLER VE DOKTORLARI BULUŞTU

Dünya Prematüre Günü dolayısıyla Medical Park Uşak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, prematüre bebek sahibi anne babalarla bir araya geldi.

BEBEKLER VE DOKTORLARI BULUŞTU
banner625
banner601

Düzenlenen etkinlikte Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Selçuk GÜREL, temel olarak prematüre bebek bakımında nelere dikkat edilmeli konusunda bilgiler vererek, ailelerin sorularını cevapladı. Katılımcı ailelerin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. Musa ERSOY, Dr. Sabahat DERİCİ ile geçen sıcak sohbetin ardından ailelerle birlikte günün pastasını kestiler. Çocuklar getirdikleri patikleri hayat ağacına asarak ve minik kahramanların el izlerinin tuval üzerine alınmasıyla etkinlik son buldu.
17 Kasım işte bu bebeklerin yaşam savaşlarının konu edildiği bir gün,’’Dünya Prematüre Günü’’.
Bugün neyi kutlayalım? Bu bebekleri yaşatmak için büyük caba gösteren prematüre ünitelerinde gece gündüz çalışan doktorları, hemşireleri ve destek personelini kutlayalım. Onların savaşında birlikte olan sevgili ailelerini kutlayalım... Bu savaşın galibi olan bebeklerimizi kutlayalım.
Genel Müdür Dr. Ali Kemal GÜRBÜZ, "Bütün çocuklar korunmaya muhtaç ama bugünkü toplantımıza vesile olan erken doğan bebekler daha çok korunmaya muhtaç. Başta doktorlarımız ve ekibini bu özverili ve titiz çalışmalarından dolayı şükranla tebrik ediyorum. Bebeklere en iyi hizmet için çalışıyoruz. Biliyoruz ki, erken doğan bebeklerin yenidoğan sürecini uygun şartlarda atlatmaları, yaşama şanslarını yükseltiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarımız, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Doktorumuz ve hemşire kadromuzla, bebekleri 7 gün 24 saat gözetim altında tutuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
Uzm. Dr. Selçuk GÜREL;’’Türkiye'de yıllık doğum oranlarının yüksek olması nedeniyle prematürelik çok ciddi bir boyutta, her doğan 10 bebekten birinin prematüre olarak dünyaya gelmekte. Bu artışta beslenme bozuklukları, düşük sosyoekonomik düzey, alkol ve sigara tüketimi önemli rol oynamaktadır. Bütün bunlar dikkate alındığında sorunun birçok boyutu olduğu ve aslında bütün toplumu ilgilendirdiği görülmektedir.
Aile desteği çok önemli
Yoğun bakım sürecinde anne-baba desteği bebeklerin gelişimini olumlu etkiliyor. Bebekleri Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde izlenen anneler, uygun giysilerle belirli saatlerde bebeklerini ziyaret edebiliyor, bebeklerin beslenmesine ve bakımına katılarak bebeğin yasam savaşında O’na destek oluyorlar’’dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER