NURULLAH CAHAN`DAN İŞKUR`A ZİYARET

NURULLAH CAHAN`DAN İŞKUR`A ZİYARET

NURULLAH CAHAN`DAN İŞKUR`A ZİYARET
banner282

İŞKUR Uşak İl Müdürlüğü’nü ziyaret eden AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Nurullah Cahan, kentteki işsizlik sorununu çözmek için meslek edindirme kursları açacaklarını kaydetti. Kurslara katılan kadınlara ve gençlerin istihdam edilmesi için de çalışmalar yapacaklarını kaydeden Nurullah Cahan, “Kadınlarımızı ve gençlerimizi meslek sahibi yaparak, işsizlik problemine kalıcı çözümler üreteceğiz. Özellikle Uşak halısını yaşatmak ve kadınların aile bütçelerine katkı sağlamaları için projeler geliştireceğiz” dedi

AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Nurullah Cahan,Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Uşak İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Ziyarette projeleri hakkında bilgi veren Nurullah Cahan,  kentteki işsizliğe çözüm bulmak için meslek edindirme kurslarını artıracaklarını ve Uşak halılarını ön plana çıkaracaklarını kaydetti. Türkiye İş Kurumu Uşak İl Müdürü Zafer Kahraman ile bir araya gelen Nurullah Cahan, “Uşak ekonomik anlamda önemli potansiyelleri bünyesinde barındırıyor. Uşak halıları da önemli potansiyellerimizden bir tanesi. Hem Uşak halılarını geliştireceğiz, hem de ilimizde aile bütçesine katkı sağlamak isteyen kadınlarımıza iş imkanı oluşturacağız” dedi.

KADINLAR AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLAYACAK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Uşak’ın yüzde 4,7’lik oranla, işsizliğin en düşük olan illerden birisi olduğunu hatırlatan Nurullah Cahan, mesleksizliğin önlenmesiyle rakamın daha da aşağılara çekileceğini dile getirdi. Kentteki sivil toplum kurumları, işadamları ve esnafla sık sık bir araya geldiğini ve nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığını kaydeden Nurullah Cahan, “İşsizliğin önlenmesi için kalıcı çözümler üretmekten yanayız. Bu bağlamda özellikle kadınlarımızın bir meslek sahibi olmasına önem veriyoruz. Eğer bunu sağlarsak, hem kadınlarımız ev ekonomilerine katkı sağlar, hem de işsizlik rakamları alt seviyelere iner” dedi, İŞKUR’un Uşak’ta istihdam için gençlerin ve kadınların meslek edinmesi bazında projeler geliştirdiğini dile getiren Nurullah Cahan, “Belediye Başkanlığını kazanmamız durumunda bu süreci daha da ileriye götürmek istiyoruz. Gençlere, kadınlara ve meslek sahibi olmayı isteyenlere yönelik kurslar açacağız. Kurslara gelen kadınlara günlük yevmiye vereceğiz. Kurslarda yetişen kardeşlerimizi uzun vadede istihdam edeceğiz” dedi.

UŞAK HALILARINI HEM YAŞATACAKLAR, HEM DE PARA KAZANACAKLAR

Meslek edindirme kursları kapsamında halıcılığın geliştirileceğini anlatan Nurullah Cahan, “Uşak halısı ismen var. Fakat fiilen istenilen yerde değil. Uşak halısı, marka kent olma yolundaki önemli bir ayak. Bizler atölyeler açarak halılarımızı yaşatacağız. Belediye olarak gerekli çalışmaları yaptıktan sonra halıyı hem satacağız hem de gelir elde edeceğiz. Uşak halılarını ve kilimlerini yaşatmak için kadınlarımızın görev almasını sağlayacağız. Kentimizin kuzey bölgesinde Uşak halısını yaygınlaştırmak ve dokunmasını sağlamak için kurslar açacağız” ifadesini kullandı. Kamu ve sivil toplum kurumlarıyla sürekli fikir alışverişinde bulunacaklarını sözlerine ekleyen Nurullah Cahan, alanında bilgili ve yeterli kurumlarla ortak projeler geliştireceklerini kaydetti.

ZAFER KAHRAMAN: ŞARTLAR SAĞLANIRSA DESTEK VERİRİZ

Ziyarette kısa bir açıklama yapan İŞKUR Uşak İl Müdürü Zafer Kahraman, “Şartlar yerine gelirse ortak kurslar açılır ve biz de elimizden gelen katkıyı sağlarız.  Uşak halısını yaşatmak için de yapılacak olan çalışmalar olumlu olacaktır. Çünkü Uşak halısı 1500’lü yıllara kadar sarayları süslemiş. Ama sonradan biz bunu Kayseri, Isparta ve bir çok kente kaptırmışız. Bizler markalaşmayı tam olarak sağlayamadık. Bunda da belediye ile işbirliği yapılırsa, Uşak için önemli olan halılarımız hak ettiği değeri bulur” dedi.

YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER