MEHMET ÇAKIN: EL DOKUMASI UŞAK HALISININ ÜRETİMİNİ ARTIRARAK, KADINLARIMIZA İŞ İMKANI OLUŞTARACAĞIZ

MEHMET ÇAKIN: EL DOKUMASI UŞAK HALISININ ÜRETİMİNİ ARTIRARAK, KADINLARIMIZA İŞ İMKANI OLUŞTARACAĞIZ
banner628
banner656

AK Parti Uşak Belediye Başkan adayı Mehmet Çakın, bir dönem Avrupa’daki sarayları süsleyen, dünyaca ünlü tablolardaki önemli unsurlar arasında yer alan ve ihtişamın simgesi olan Uşak halısının üretimini artıracaklarını ve bu sayede kente ekonomik ve tanıtım bazında artı değer katacaklarını söyledi. 
Uşak’ta halıların dokunduğu mekanların başında gelen Dokurevi’ni ziyaret eden ve buradaki görevlilerle istişare eden AK Parti Uşak Belediye Başkan adayı Mehmet Çakın, sarayları süsleyen Uşak halısının daha fazla ihraç edilmesi için bir dizi girişimde bulunacaklarını kaydetti.  

banner653
Uşak halısının içinde bulunduğu motiflerin Türkiye’nin kültürünü, tarihini ve milli değerlerini sembolize ettiğini dile getiren Mehmet Çakın, “İlimizin son 2 aylık ihracat rakamlarına baktığımızda halıcılığın lider sektör olduğunu görüyoruz. Tabii ihracatta zirveye oturan daha çok fabrikasyon üretim halılarımızdır. Uşak gerek fabrikasyon halıda ve gerekse el dokumasında bu işin ehli kentlerin başında geliyor. Özellikle el dokuması halımız, dünya çapında büyük ilgi görüyor ve ihtişamın sembolü haline geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da zaman zaman yabancı devlet başkanlarına el dokuması Uşak halısını hediye ediyor. Ya da dünyaca ünlü isimler, film ve klip gibi çalışmalarda Uşak halısını fon gibi kullanabiliyor. Bu durum tarihte de böyleydi. Zira Uşak halısı, 16 ve 17’inci yüzyılda Avrupa’daki sarayları süslüyor ve o dönemde ressamlar, tablolarında halılarımıza yer veriyordu. Bizler, tarihten günümüze, gerek kültürel ve gerekse ekonomik bir değeri olan Uşak halısını, daha fazla tanıtacağız ve pazarlama ağını geliştirerek, dokumacılık yapan kadınlarımıza iş sahaları açacağız. Göreve geldiğimizde, Uşak halısı için yapılan çalışmaların üzerine bir fazlasını ekleyeceğiz” dedi. 
Kültürel ve sanatsal faaliyetler konusuna da değinen Mehmet Çakın, “İlimizdeki sanatsal ve kültürel aktiviteleri destekleyeceğiz ve belediye olarak kentin tanıtımı için yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağız. İlimizin tanınırlığının artmasıyla ekonomik bazda getiri elde edeceğimizi biliyoruz. Bu noktada, sanatçımızla, esnafımızla, çalışanlarımızla ve tüm vatandaşlarımızla birlikte, ortak akıl birliği ile ilimizi daha üst liglere taşımak için çalışacağız” diye konuştu. Öte yandan Mehmet Çakın, Dokurevi’nde halı dokuyan kadınlarla sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Mehmet Çakın’a; AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul ve Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ eşlik etti.

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER