ALİ ERDOĞAN ADAY OLACAK MI?

ALİ ERDOĞAN ADAY OLACAK MI?

ALİ ERDOĞAN ADAY OLACAK MI?
banner282

CHP’de sancılı geçen seçim aday belirleme sürecinde önce aylarca aday belirleme yöntemi tartışıldı, sonra ise Dalyan Özdemir ve Ali Erdoğan fırtınaları esti. CHP li seçmeni çantada keklik gören CHP Yönetimi sağdan oy alabilecek aday bulma derdine düştü. Çünkü CHP’nin kendi oyları Belediye başkanlığını almaya yetmiyor. Bülent Horasan ve Filiz Bilen’in istediği Dalyan Özdemir tutmayınca ve anketlerden Ali Erdoğan açık ara önde çıkınca CHP genel Merkezi Ali Erdoğan’a adaylık teklifinde bulundu. İlk iki görüşmede Ali Erdoğan Hayır dedi. Siyaseti bıraktığını söyledi. Aday olmayacağını söyledi. Ancak Gelenler gidenler baskılar. Ve üçüncü görüşmede Ali Erdoğan adaylığı kabul etti. Esas fırtına ondan sonra koptu. CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile ekibi Ali Erdoğan’ı istemiyoruz kampanyası başlattı. Dilek Akagün Yılmaz Ali Erdoğan’ın cep telefonlarını partililere dağıtarak Ali Erdoğan’ı aramalarını ve CHP den aday olmaması konusunda uyarmalarını istedi. Ali Erdoğan’ın Beraat ettiği mahkeme dosyalarını ve yargılandığı dava dosyalarını Genel merkeze iletti. Oysa bu davaların hemen hemen hepsinde AK Partili MHP li ve CHP li Belediye Meclis üyeleri de yargılanıyordu.  Dilek Akagün Yılmaz Ali Erdoğan’sız hangi aday ile olursa olsun Uşak’ta seçimi kazanacaklarının garantisini verdi. Sözünü verdi.

                Buna rağmen CHP Ali Erdoğan’da diretti. Son ana kadar Ali Erdoğan ismi önde idi. MKYK da kavga çıktı ve Ali Erdoğan dava dosyaları nedeniyle veto yedi. Uşak adayı olarak Bülent Yazgan açıklandı. Yani CHP Uşak’ta belediye başkanlığını eliyle itti. Bülent Yazgan’ın adaylığının açıklanması CHP de hiç de sevinçle karşılanmazken AK Partide bayram havası estirdi. Bülent Yazgan’ın aday yapılmasına en çok Ak Partililer sevindi. Çünkü AK parti bu açıklama ile güle eğlene bu seçimi alma şansı kazandı.

                Ali Erdoğan’ın CHP den son dakikada aday yapılmaması kendini sevenlerde büyük üzüntü yarattı.

                Ali Erdoğan’a CHP kapısının kapanmasının ardından hemen ertesi günü BBP İl Teşkilatı Başkan Ali Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. Akşam geç saatlere kadar süren toplantıda neler konuşulduğunu bilen yok. Ancak aylardır Ali Erdoğan’a adaylık teklifi götüren BBP’nin yine adaylık teklifinde bulunduğu iddia ediliyor.

ALİ ERDOĞAN ŞİMDİ NE YAPACAK

Ali Erdoğan’ın önü aylardır süren CHP’den aday olma beklentisi nedeniyle kesilmiş durumda. Baştan beri aday olmayacağım diyen ancak CHP’nin teklifine kabul eden Ali Erdoğan siyasi hayatında ilk defa gol yemiş  durumda. Ali Erdoğan’ın kapısını aşındıranların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok. Ali Erdoğan kaybedeceği seçime girmek istemez. Sessiz kalan Ali Erdoğan’ın anket yaptırdığı ve kararını bu hafta vereceği gelen iddiaları arasında.

ADAYLIK İÇİN HANGİ PARTİ EN UYGUN OLUR?

CHP’de de MHP’de de AK Parti’de de bir çok kişide Ali Erdoğan hayranlığı var. Ali Erdoğan’ın radikal bir partiden aday olması şansını tamamen yok eder.  Bize göre Ali Erdoğan’ın en iyi oy alabileceği parti DSP yada DP (demokrat Partidir). BBP den aday olması durumunda soldan oy gelmeyebilir.

Ali Erdoğan DP yada DSP den aday olması durumunda rahatlıkla kendi yönetimi ve belediye Meclis üyelerini belirleyebilir. Bu da onu seçimde çok güçlü yapar.

Uşak’ta seçim hareketi henüz tam başlamış değil. Ancak şu an yapılan son anketlerde AK Parti birinci durumda. Kararsız seçmenin ve Ali Erdoğan’ın durumunu bekleyen seçmen sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

                Ali Erdoğan’ın aday olması durumunda siyasi dengeler değişecek gibi duruyor. Eğer aday olmazsa AK Parti Adayı Nurullah Cahan’ın hiç çalışmasına bile gerek yok. Gidip yatsın ve 30 Martta gidip mazbatasını alsın. Ali Erdoğan’ın aday olup olmamaya bu hafta bitecek anket sonucuna göre kesin karar vereceği konuşuluyor.

 

YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER