UŞAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ BİR ÇOK BÖLÜMÜ KAPATIYOR, KAPANANBÖLÜMLER UŞAK EKONOMİSİNE DARBE VURUYOR

UŞAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ BİR ÇOK BÖLÜMÜ KAPATIYOR, KAPANANBÖLÜMLER UŞAK EKONOMİSİNE DARBE VURUYOR
banner628
banner629

Türkiye’de bütün üniversiteler öğrenci sayısını artırmaya çalışırken Uşak Üniversitesi kontenjanları tamamen dolu olduğu iddia edilen  haberimizin en altında  listesini verdiğimiz   birçok bölümün kapatılması için YÖK’e başvurdu.  Üstelik bu bölümlerden bazılarının  yüzde yüz doluluk oranına sahipken kapatma işlemine anlam verilemiyor.  

Rektör Savaş Ne Demişti Ne Yapıyor?

Ekrem SAVAŞ Üniversite rektörlüğüne ilk atandığında yapmış olduğu konuşmasında Uşak Üniversitesini büyüteceğini ve Uşağa bir değer katacağını söylemişti. Oysa hiçbir şey yapmasaymış bundan iyiymiş. Üniversite yönetimi akademik kadrosunda dünya çapında saygın bilim adamlarının yer aldığı bölümleri tekrar aktif hale getirip yeniden öğrenci almak için başvuru yapmak yerine, öğrencisi bulunan bölümleri  kapatmayı tercih etmesinin nedeni anlaşılamıyor. Sunduğumuz belge/listede de görüldüğü üzere geçtiğimiz 3 yılda 33.000’inin üzerinde olan öğrenci sayısı 29.511’e gerilemiş.   Kapatılacak ve kapatılması teklif edilen bölümlerle birlikte bu sayı her geçen gün düşmeye devam ediyor.

Rektör İkinci Öğretimleri İstemiyor.

Rektör SAVAŞ rektör  olarak atandığı  dönemde katıldığı fakülte akademik kurullarında ikinci öğretimin kapatılmasını istediğini açıkça söylemiş. Bu nedenle  Fakülte yönetimlerinden ikinci öğretim programlarının kapatılmasını istediği iddia ediliyor.   Hatta İkinci öğretim programlarını kastederek “inşallah hiç birine öğrenci gelmez, hepsini kapatırız” iddiaları üniversitede dilden dile dolaşıyor. Bu nedenle  ikinci öğretim programlarının pek çoğu ya kapanmış  ya da yeterli öğrenci gelmediği için kapanma noktasına gelmiş.

Hocaları mı Cezalandırıyor Yoksa Esnafı mı?

Uşak esnafı Pandeminin olumsuz koşullarında kan ağlarken ve dört gözle öğrencilerin şehre gelmesini beklerken  rektörün öğrenci dolu olan bölümleri  bile kapatarak ne  yapmak istediği anlaşılmıyor. Kendini desteklemeyen icraatlarını doğru bulmayan  ve bunu yüksek sesle seslendiren  üç beş hocayı cezalandırmak için kent esnafına bu kötülüğü  yaptığı iddia ediliyor.  Doğrusu böyle ise şehrin insanına bile merhamet etmeyen idarecilerden korkuyoruz.     Üniversite öğrencileri için yapılmış onlarca yurdun, binlerce apartın boş kalması, kentin yiyecek-içecek sektöründen, hediyelik eşya sektörüne kadar onlarca sektörde faaliyet gösteren esnafın iflas noktasına gelmesi bir rektörü ilgilendirmiyorsa söylenecek söz kalmamış demektir.  Pandemi sonrasını bekleyen esnaf maalesef  umduğunu bulamayacak.  

Üniversiteden bilgi aldığımız  bazı hocalar, bu bölümlerin kapatılmasının asıl amacının bu bölümlerdeki bazı hocaları cezalandırmak, kadro almalarına engel olmak olduğunu söylüyorlar.  Söylediklerine göre  bu sayın rektörün  üniversitede kendisine  itaat etmeyen hocaları susturma ve sindirme yöntemiymiş.  Bu duruma göre mantık şöyle işler.  İlahiyat fakültesinden size yakın olmayan bir hocaya kızıldığında    İlahiyat Fakültesi,  Tıp fakültesinden idareye yakın  olmayan bir hoca hak ettiği kadrosunu talep ettiğinde  Tıp fakültesi hatta hastanesi kapatılacak demektir!  

 Uşak üniversitesinde tek tek bölümlerin kapatılmasının    Uşak ekonomisine darbe vuracağı çok açıktır.  Uşaklı bir rektörün bundan rahatsız olmaması düşünülebilir mi? olmadığı anlaşılıyor.  Halbuki uykularının kaçıyor olması gerekir.  Üniversitede bir başka dedikodu da şu: Rektör ikinci kez atanma ihtimalinin kalmadığını düşünüyor ve bu psikolojiyle  üniversiteyi,   kent esnafını, uşak ekonomisini feda ediyor. 

Yabancı Öğrenci Gelmiyor

Rektör SAVAŞ döneminde    yabancı öğrenci sayısında inanılmaz düşüşler olmuş.  Bu konuda hiçbir tedbir alınmamış.  Dolaysıyla şehre gelen yabancı öğrencilerin özellikle döviz bazlı harcamaları da azalmış. Bütün bunların ekonomiye olumsuz yansımaları elbette olacaktır.  Konuştuğumuz   bazı öğretim üyeleri diğer üniversiteler, yabancı öğrenci sayısını artırmak için gece gündüz çalışılırken  bu dönemde sayın rektörün hiçbir çalışması ve projesi yok, diyor. Bu durumda biz  sayın rektöre soruyoruz.  Öğrenci sayını düşürmek, ağzına kadar öğrenci dolu olan bölümleri kapatmak sizin başarı kriteriniz midir?

Lisans Üstü Öğrenci Sayısı da Düştü.

Rektör Savaş döneminde   öğrenci sayısının en fazla düştüğü alanlardan birinin  de    Lisansüstü eğitim enstitülerindeki  yüksek lisans ve doktora programları olduğu iddia ediliyor.  Yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci sayısı eski rektör Sait ÇELİK   yönetimin onda birine kadar düştüğü söyleniyor. Akademik anlamda bu bir facia olsa gerek. Öğretim üyeleri bu programların  akademinin/üniversitenin varlık sebebi olduğunu söylüyorlar. Bu programlara öğrenci gelmemesi için rektör Savaş’ın özel bir taktik uyguladığı, seviyeyi yükselteceğim bahanesiyle  Programlarda hiçbir üniversitede aranmayan, asıl amacı engel çıkarmak olan ön koşullar koyduğu, bu nedenle de  öğrencilerin başka kentlerdeki üniversitelere gitmesine sebep olduğu iddia ediliyor.

Rektör Savaş  Aldığından Çok Geride Bir Üniversite  Bırakacak  ve Biz Eski Rektör Sait ÇELİK’i  Çok Arayacağız.

Uşak esnafı dört gözle öğrenci sayısının artması beklerken Üniversite yönetiminin ağzına kadar öğrenci dolu olan bölümleri kapatma girişimi Uşakta siyaset ve iş dünyasını da etkiledi. Ancak gelinen noktada kimse bir şey söyleyemiyor! Herkes üç maymunu oynuyor. Tüm yatırımlarını öğrenci sayısının artmasına bağlayan apart ve yurt sahiplerinden dönercisine, pidecisinden kafe sahiplerine kadar tüm esnafa büyük darbe vuracak bu girişimin acı sonuçları öngörülebiliyor.   Son yıllarda öğrenci kontenjanlarının kısıtlanması ve kendiliğinden kapanan bölümler, özellikle ikinci öğretimlerdeki öğrenci sayısındaki azalma nedeniyle mağdur olan esnaf bu kararla kepenk kapatma noktasına gelecektir. Uşak ekonomisi, Uşak Üniversitesinin kurulmasından sonra, yılar itibariyle artan öğrenci sayısına bağlı olarak büyük oranda öğrenci harcamalarına bağımlı bir yapıya bürünmüştür. Sadece öğrencilere, ziyarete gelen öğrenci ailelerine hitap eden çok sayıda işyeri açılmış, çok ciddi yatırımlar yapılmıştır. Kentteki esnafın büyük çoğunluğu öğrenci sayısındaki keskin düşüşten olumsuz etkilenecek, kepenk kapatacaktır. Yine pek çok sektör ise öğrencilere hitap eden sektörlerle dolaylı olarak bağlantılıdır. Zincirleme olarak kent ekonomisinde büyük çöküş yaşanacaktır.

 Rektör Sait ÇELİK 9714 olarak devraldığı öğrenci sayısında  6 yılda  33.000’i  geçmişti. Sayısız bölüm bir çok yüksekokul ve fakülte açmıştı. Tıp Fakültesini ve Diş hekimliği fakültesini Uşak’a kazandırmıştı. Mesaisinin başında hiç ayrılmamış üniversitesine sahip çıkmıştı. Yabancı öğrencileri Uşak’a kazandırmak için hummalı çalışmalar yapmış hatta onların sınavlarını kendi ülkelerinde yaparak öğrencileri Uşak’a davet edecek imkanlar yaratarak öğrenci sayısını artırmıştı. Yabancı öğrencilerin para yatıracakları banka  şubesini  bile üniversitede kayıt alanına getirmiş, öğrencileri ve yakınlarını kayıt alanlarında beklerken kuru pasta çay meşrubat servisi yaptırarak, memnuniyetleri sağlamış her gelen ekip arkasından daha kalabalık bir grubu getirmişti.  FETÖ iftirasıyla görevinden edilmeseydi hedefinin  toplamda 40.000 öğrenci olduğu söyleniyordu. Anlaşılan Uşak Halkı Rektör Sait ÇELİK’i çok arayacak. Ne dediğimizin anlaşılması için yazarımız BALTAOĞLU’nun 20 Nisan’da gerçekleşen rektörlük seçimi öncesi 16 Nisan 2015’de “Bir Başarı Hikayesi: Uşak Üniversitesihttps://www.usak.tv/bir-basari-hikayesi-usak-universitesi-makale,139.html başlıklı makalesini incelemenizi öneririz.  Öğrenci sayısı 2015 Nisan ayında 9714’den 22.145’e çıkarmış. Açtığı yeni yeni bölümlere öğrenci gelmesiyle görevden gittiğinde yani 1.5 yıl sonrasında  öğrenci sayısının 33.000 in üzerinde olduğunu düşünürseniz başarının büyüklüğünü  görülebilirsiniz. 

 2014 yılında hiç yabancı öğrenci yokken daha ilk yılda 2015’te  2062 yabancı uyruklu öğrenciyi Uşak’ımıza getirmiş. Uşak Üniversitesi’nin  2016   alınacak uluslararası öğrenci kontenjanı 3410 kişi olarak belirlenmişti  Sanıyoruz rektör ÇELİK 3500’ü geçkin  yabancı öğrenci varken kumpasla rektörlükten uzaklaştırıldı. Ülkemizde hiçbir hizmetin  cezasız kalmadığı bir kez daha gösterildi!  

www.usak tv Farkıyla Haber

 www.usak tv farkıyla yaptığımız bu haberde son sözümüz şudur.   Uşak Esnafı ve Uşak Halkı görev süreniz boyunca sayın rektör SAVAŞ’ın  Uşak Ekonomisine  ve Uşak üniversitesine verdiği zararı   asla unutmayacaktır! Bölüm kapatmakla rektörlük olmaz. Marifet doğanı yaşatmak, bir tuğlanın üzerine bir,  mümkünse iki tuğla daha koymaktır.

FEN EDEBİYAT  FAKÜLTESİ

Matematik (İ.Ö); Tarih (İ.Ö) (Öğrenci Alımı durdurularak kapandı YÖK’ün 30.12.2020/84284 sayılı yazı)

Kapanma Tar. 30.12.2020

Tarih (N.Ö) Felsefe Bölümü (Kapandı: YÖK’ün 05.11.2018/21664 sayılı yazısı)

Kapanma Tar. 30.10.2018

İstatistik (N.Ö) Sanat Tarihi Bölümü (İ.Ö) (Kapatıldı: YÖK’ün 16.04.2020/26919 sayılı yazısı.

Kapanma Tar. 15.04.2020

Anropoloji Bölümü (Kapandı: YÖK’ün 05.11.2018/21664 sayılı yazısı)

Kapanma Tar. 30.10.2018

Sosyoloji Bölümü (İÖ) (Kapatıldı: YÖK’ün 16.04.2020/26919 sayılı yazısı.

Kapanma Tar. 15.04.2020

Halk Bilimi Bölümü (Kapandı: YÖK’ün 05.11.2018/21664 sayılı yazısı)

Kapanma Tar. 30.10.2018

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Makine Mühendisliği (İ.Ö) 27.12.2019/24690 Kapatma

Kapatma Tar. 25.12.2019

Çevre Mühendisliği (Kapandı: YÖK’ün 05.11.2018/21664 sayılı yazısı)

Kapanma Tar. 30.10.2018

İnşaat Mühendisliği (İÖ.) 27.12.2019/24690 Kapatma

Kapatma Tar. 25.12.2019

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER  FAKÜLTESİ

Maliye Bölümümü (İ.Ö); İktisat Bölümü (İ.Ö) (Kapandı: YÖK’ün 25.10.2018/21239 sayılı yazısı)

Kapanma Tar: 17.10.2018

Ekonometri

Kapanma Teklif Edildi

İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ

İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü (İ.Ö)

Kapanma Tar:  07.08.2019

ZİRAAT VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Peyzaj Mimarlığı Bölümü (Kapandı: YÖK’ün 05.11.2018/21664 sayılı yazısı)

Kapanma Tar. 30.10.2018

Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü (Kapandı: YÖK’ün 05.11.2018/21664 sayılı yazısı)

Kapanma Tar. 30.10.2018

SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ FAKÜLTESİ

Antrenörlük Eğitimi Bölümü (İ.Ö)

Kapanma TEKLİF Edildi

Spor Yöneticiliği Bölümü (İ.Ö)

Kapanma TEKLİF Edildi

UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ

Bankacılık ve Finans Böl.(İÖ) (Kapandı: YÖK’ün 25.10.2018/21239 sayılı yazısı)

Kapanma Tar: 17.10.2018

Muhasebe Bölümü.(İÖ) (Kapandı: YÖK’ün 25.10.2018/21239 sayılı yazısı)

Kapanma Tar: 17.10.2018

Uluslararası Lojistik ve Taş.(İÖ) (Kapandı: YÖK’ün 25.10.2018/21239 sayılı yazısı)

Kapanma Tar: 17.10.2018

Uluslararası Ticaret (İ.Ö.) (İsteğe Bağ.İng.Haz.09.09.2015) (Kapandı: YÖK’ün 25.10.2018/21239 sayılı yazısı)

Kapanma Tar: 17.10.2018

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü. (Kapandı: YÖK’ün 05.11.2018/21664 sayılı yazısı)

Kapanma Tar. 30.10.2018

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER