AMACIMIZ SUÇLAMAK DEĞİL UYARMAK

AMACIMIZ SUÇLAMAK DEĞİL UYARMAK

AMACIMIZ SUÇLAMAK DEĞİL UYARMAK
banner282

www.usak.tv nin UTAŞ’ta Nejat Çolak skandalı haberi ve Aysun Erdoğan’ın çizmiş olduğu Plan haberlerinin meclise geldiği haberi meclis toplantısında buz gibi hava estirdi. MHP li Meclis üyelerinin ağızlarını adeta bıçak açamadı. Hemen şunu belirtelim biz kimseyi yolsuzluk yapmakla itham etmedik, etmiyoruz da. Biz sorumlu gazetecilik örneği göstererek kamu oyunda konuşulan ve şaibe yaratabilecek konuları yazdık. Nejat Çolak Belediye meclis üyesidir. Aynı zamanda UTAŞ’ın yönetiminde yer almaktadır. Mermer fabrikasında UTAŞ’a ait taşları çok ucuza kesmiş olabilir. Hatta hiç para almasa da bu iş şaibe yaratır. Ayrıca kanunda Belediye Meclis üyeleri ile ilgili durum gayet açık ve nettir. Biz hukukçu değiliz ancak çok fazla bilmeyi ancak bakın

5393 Sayılı Belediye kanunun 28. Maddesi bakın ne diyor.

banner563
Belediye başkanı görevi süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.

 

Bizim anladığımı bu kanuna göre Utku DEMİRÖZ ve Nejat ÇOLAK belediye ve bağlı şirketlerine iş yapamaz diyor. Dolaylı kelimesi de bir çok şeyi açıklıyor.. Yani siz kendiniz fatura kesmeseniz de akrabalarınız, ortaklarınız, yada Aynı adrese iş yeri açtığınız elemanlarınız belediyeye iş yapamaz. Bizim anladığımız bu. Eğer siz anlamamakta ısrar ediyorsanız birileri bir gün herhalde güzel bir şeklide anlatır. Kendinizi Ağır Ceza mahkemesinde hakim karşısında bulursanız hiç şaşırmayın bizden söylemesi..

 

Bir diğer konu ise

BAŞKAN VE MECLİS ÜYELERİNİN GÖRÜŞMELERE KATILAMAYACAĞI DURUMLAR

   5393 Sayılı Belediye kanunun 27. Maddesi  Belediye başkanı ve meclis üyeleri, münhasıran kendileri, ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar.

Şimdi bu maddeye göre acaba Başkan Eşi Aysun ERDOĞAN tarafından çizilen İmar Planlarının oylamasına katılabilir mi? Yoksa katılmaz mı? Onun cevabını da herhalde Belediye hukukçuları vereceklerdir.

Şimdi Bu Maddeleri iyi okuyun ve bundan sonra belediye ve UTAŞ’a ister iş yapın ister yamayın.. Sonra demedi demeyin.. Bizden söylemesi.

Diğer bir konu imar planları. Ali ERDOĞAN göreve geldikten sonra o kadar imar planı değişiklikleri geldi ki bu konu haliyle dikkat çekiyor. Eski dönemlerde bildiğimiz kadarı ile belediye şaibe yaratmaması için bu tür planlamaları ihale ediyordu. Ancak Başkan Erdoğan şimdi bu tür işleri doğrudan temin ile yaptırıyor.. Esas sıkıntıda işte burada. İddialara göre Aysun Hanımın plan işlerini Taha Orhan ile birlikte yaptığıdır. Taha Orhan Planlama Müh. İnş. Enerji ve Turizm A.Ş İçişleri Bakanlığı Mahalli Genel Müdürlüğü tarafından 29.9.2009- 29-9-2010 tarihleri arasında ihale yasaklısı ilan edilmiştir. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir ihale bu firmada ihaleye katıldığı için son anda iptal edilmiştir. Ancak bu firma Uşak belediyesine doğrudan temin ile ne kadar iş yapmıştır? Bizim duyduğumuz rakamlar 100-200 Bin lira civarında.. İmar planlamaları ihale çıkarılmış olsa idi Taha Orhan ihalelere katılamayacağı için işte yapamayacaktı. Ancak konu doğrudan temin ile çözümünde insanın aklına soru işaretleri geliyor…

            www.usak.tv kurulduğu ilk günden beri kişi ve kuruluş ayrılımı yapmaksızın doğru bildiği halkın yayarına olan konuları işlemektedir. Kimseye ile bir alıp veremediğimiz yok. Ne başkan ile nede başkanın eşi ile ne de meclis üyeleri ile bir problemimiz yok. Uşak’a en iyi hizmetin en açık ve şeffaf bir şekilde yapılması kamu adına isteğimizdir. Başkan’ın eşi Aysun Hanım tabi ki iş yapacaktır. Kendisi şehir plancısıdır. Ancak dedikodular almış başını gitmiştir. Bu nedenle başkan ve eşinin daha dikkatli davranması bu tür işleri ihaleye çıkarması en uygun olanıdır diye düşünüyoruz..

 Unutmayın sayın Başkan Şeffaflık söz verdiniz. Gerçi sanırım bu sözler çoktan unutuldu. Bir insan kendisini ancak bu kadar kısa sürede bitirebilir. Bir yılda Uşak’ta maalesef kendinizi bitirdiniz. Partinizi bitirdiniz.. Bitirmeye de devam ediyorsunuz.. Bizden söylemesi..

YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER