HAVAİ FİŞEKLERE UZAK YA DA YAKIN OLMAK

Havai fişeklerin patlaması ne kadar heyecan vericidir. Rengarenk ışıkların farklı biçimlerde gökyüzünde saçılmasını izlemeyi sevmeyen var mıdır? Bilmiyorum.

Eğlencelerde, festivallerde, düğünlerde patlatılan havai fişekler sevincin, neşenin göstergesidir. Eğer bir havai fişek kazası olmazsa durum böyledir.

Havai fişek patlamaları ne kadar uzaktan izlenirse o kadar net, dekoratif görünür ve eğlencelidir. Havayi fişek patlatılan yere çok yakın olmakla görüntünün bütünlüğünü ve güzelliğini izlemek açısından bir kazancınız olmaz. Bir kazancınız olmadığı gibi tehlikeli de olabilir. Yani küçük de olsa öyle bir ihtimal vardır.

Havai fişek patlatılan alana yakın olmanın tehlikesi insanlar için bir ihtimaldir ancak, kuşlar için bir ihtimal değil, kesin bir gerçektir.

Kuşlar havai fişek patlatılan alana ne kadar yakınsa yaşadıkları tehlike de o kadar kesin ve ölümcüldür.

Hangi kuşlar? Mesela serçeler… Mesela Kumrular… Daha doğrusu yarasa hariç o bölgede bulunan bütün kuşlar.

Akşam olunca ağaçların dallarına ya da yuvalarına gelen kuşlar bilmezler ki; yakınlarında bir eğlence vardır. Bir festival kutlanmaktadır.

Birazdan eğlence ve festival havai fişek gösterileriyle zirveye çıkacaktır.

Aşağıda ateşlenen havai fişekler bir miktar yükselecek ve sonra öyle bir patlayacak ki; hiçbir kuş dallarda kalamayacaktır.

Hatta yuvadan uçma zamanı gelmemiş kuş yavruları yere düşerken anneleri onları düşünemeyecek kadar korkacak ve asla kavuşamayacakları bir ayrılığın başlangıcını yaşayacaklardır.

Uçamayan yavrular yere düştükten sonra bir daha yuvalarına geri dönemeyecektir. Gece karanlığında havai fişek patlamalarıyla havalanmak zorunda kalan yetişkin kuşların akıbetlerini  kestirmek ise zor.

Daha doğrusu hepsinin akıbeti aynı olmayacaktır.

Bazıları karanlıkta konma imkanı bulamayıp çatlayıncaya kadar uçacaktır. Bazıları yaralanma ve ölme pahasına bir yere konmayı deneyecektir.

Bazıları konacak, bazıları konamayacak. Bazıları yaralanacak, bazıları da ölecektir.

Havai fişeklerin patladığı o gece havai fişeklere çok yakın olan insanlardan bazıları kuşların uçuş patırtılarını duyacak ve belki vicdanı sızlayanlar olacaktır.

Havai fişeklerin güzelliğini uzaktan seyredenler ise kuşların yaşadıklarından asla haberdar olmayacaklar ve keyifli dakikalar yaşayacaklardır.

Rağıp Bayraktar

[email protected]

YORUM EKLE