İSTANBUL’DAKİ UŞAKLI VAKIF VE DERNEKLER MOLA OTEL’İN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

İSTANBUL’DAKİ UŞAKLI VAKIF VE DERNEKLER MOLA OTEL’İN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

İSTANBUL’DAKİ UŞAKLI VAKIF VE DERNEKLER MOLA OTEL’İN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
banner282

Fındıkzade semtindeki Mola Otel’in satışı sonrası bir araya gelen İstanbul’daki Uşaklı vakıf ve dernekler hukuk mücadelesi ve toplumsal kampanya başlatmaya karar verdi.

İlk sahibi Uşaklılar Kültür Derneği/ Uşaklılar Vakfı olan daha sonra mülkiyeti Uşak İl Özel İdaresi’ne geçen Fındıkzade’deki Mola Otel’in satışı sonrası elde edilen gelirin Uşak’ta farklı amaçlarla kullanılacak olması nedeniyle İstanbul’daki Uşaklı vakıf ve dernek başkanları bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptılar.

15 Haziran 2010 akşamı Fındıkzade semtinde bulunan Uşaklılar Vakfı binasında toplanan Uşaklılar Vakfı Başkanı Kamil Çelik, Uşaklılar Derneği Başkanı Av. Mehmet Turgut , Karahallılar Vakfı 2. Başkanı Süleyman Karataş ve bazı vakıf üyelerinin katılımıyla yapılan değerlendirme toplantısında ilk olarak söz alan eski vakıf başkanı Cahit Karahan,1964 yılından başlayarak öğrenci yurdundan Mola Otel’e kadar gelişen süreci belgelerle anlattı. Cahit Karahan konuşmasında, “1950’li yıllarda İstanbul’da yüksek öğrenim gören Uşaklı öğrencilere sahip çıkmak adına Kadırga semtinde bir yurt kiralandığını daha sonra kalıcı bir yurt yapmak için İstanbul’daki Uşaklılar’dan bağış toplayarak bugünkü Mola Otel’in temelini attıklarını, bu süreçte Uşak İl Özel İdaresi’nin delikli kuruş katkısı olmadığını,1980 yılında Uşaklılar Derneği’nin kapatılmasıyla gayrimenkulün Uşak İl Özel İdaresi’ne devredildiğini” açıkladı.

Vakıf arşivi dışında hiçbir yerde bulunmayan 25.07.1964, 10.11.1967 ve 17.10.1968 tarihli belge ve yazışmaları gösteren Cahit Karahan, bu belgelerde Vali Musa Eran,Belediye Başkanı Hakkı Yağcı ve Dernek Başkanı rahmetli Mehmet Topaç’ın birlikte imzaları bulunmaktadır dedikten sonra Uşak İl Özel İdaresi’ni dernek-vakıf gayrimenkulüne sahip çıkmakla haksızlık ettiğini söyledi.

Cahit Karahan’ın ardından söz alan eski vakıf başkanlarından Akif Uğur, “ ben 1964 yılında öğrenci iken Kadırga’daki Uşaklılar Yurdu’nda kaldım. Öğrencilik günlerimden beri dernek-vakıf faaliyetleri içindeyim. Bütün gelişmeleri biliyorum. İstanbul’daki Uşaklılar olarak bize yapılan bu haksızlığı hazmedemiyoruz.” dedi.

Uşak basınında vakıf ve dernekleri eleştiren Atasorkun’a aynı sertlikle cevaplar geldi.

Av.Mesut Özkan; “Biz durumdan vazife çıkarmıyor, hakkımızı istiyoruz. Uşak İl Özel İdaresi Atasorkun’un eliyle kendi ayağına kurşun sıkmıştır.”

banner563
Son bölümde ilk sözü alan Avukat Mesut Özkan “ Mola Otel, İstanbul’daki Uşaklı işadamları ve hayırseverlerden toplanan yardım ve bağışlarla yapıldı. Bundan sonra böyle bir hayır işi için yardım ve bağış toplanmanın imkansız olduğunu, istenilecek kimselerin” daha önce verdik te ne oldu,elinizdekini kaptırıyorsunuz. Size nasıl bağışta bulunabiliriz”. diyeceklerini iddia ettikten sonra, Mehmet Atasorkun vasıtasıyla Uşak il Özel İdaresi kendi ayağına adeta kurşun sıkmıştır. Böylece kimseden yardım ve bağış toplamak mümkün olmayacaktır. Atasorkun’un deyimiyle biz durumdan vazife çıkarmıyor hakkımızı istiyoruz. Bu konuyu Atasorkun vicdanında sorgulamalıdır.”dedi.

Akif Uğur ise; “biz bu öğrenci yurdunu İstanbul’da kapı kapı gezerek bağış ve Uşak’ta kurban derisi toplayarak yaptık. Büyük haksızlık yapılıyor. Sayın valimiz Özdemir Çakacak’a yerel yetkililerin bu konuda detaylı bilgi verdiklerini sanmıyorum. Sayın valimizden bu konuda detaylı bir inceleme yapmasını talep ediyoruz.” dedikten sonra Mola Otel konusunda kendilerine destek veren CHP ve MHP guruplarına teşekkür etti.

Başkanlar İstanbul’da bir Uşakevi yapılmasını istiyor.

Toplantının son bölümünde konuşan Uşaklılar Vakfı Başkanı Kamil Çelik, Karahallılar Vakfı 2.Başkanı Süleyman Karataş , Uşaklılar Derneği Başkanı Av. Mehmet Turgut ile Avukat Elvan Yılmaz“ mülkiyeti Uşak İl Özel İdaresi’nde olmak üzere Mola Otel satışından elde edilen gelirin bir kısmıyla İstanbul’da öğrencilerin konaklayacağı ve Uşak izlerini taşıyan bir Uşakevi yapılmasını ve bu işletmenin gelirinin vakıf ve derneklere bırakılması konusunda fikir birliğine vardılar.Anlaşmaya ve orta yolu bulmaya hazır olduklarını belirterek bu istekleri olmazsa ellerindeki belgelerle hukuk mücadelesi ve toplum desteği için bir kampanya başlatacaklarını “ açıkladılar.

Haber ve Foto: Mehmet Çolak

YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER