Uzmanlar Aydın Havası’na Karşı Uyardı

Uzmanlar Aydın Havası’na Karşı Uyardı

Uzmanlar Aydın Havası’na Karşı Uyardı
banner604
banner601
Uzmanlar ani ve sürekli değişen havası ile deyimlere bile geçen Aydın havasına karşı vatandaşları uyardı. Bir günde dört mevsimin yaşandığı Aydın’da özellikle gece ile sabaha karşı yaşanan ciddi ısı değişikliği ciddi rahatsızlıklara yol açabildiği belirtildi. Bu nedenle Aydın’da yaşayanların daha dikkatli olmalarını öneren Aydın Liva hastanesi Hekimlerinden KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Ünlü “Aydın havasına karşı vatandaşlarımız şu günlerde daha dikkatli olsun” dedi.
Yaşanan yüksek sıcaklık ve nem oranlarının dolayısıyla vatandaşların pek çoğunun klima kullandığını özellikle gece klimayı açıp da yatanların daha çok rahatsızlandığını belirten Aydın Liva Hastanesi hekimlerinden KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Ünlü ”Yeme içmede olduğu gibi klima kullanımında da bilinç şart. Rahatlamak ve ferahlamak için kullanılan klima dikkat edilmediği takdirde ciddi sıkıntılara neden oluyor. Bunun yanında Aydın ilimiz çok sıcak bir iklime sahip. Gece aşırı sıcak nedeniyle klima önünde, balkonda ya da çatıda yatanlar 33 derece sıcaklık olduğu vakitte yatıp 18-19 derece serin havada uyanıyor. Aradaki bu ciddi bir ısı farkı insanlarımızın sağlığını olumsuz etkilediği için vatandaşlarımızın gece yatarken daha dikkatli olmalarını öneriyoruz” dedi.
“FELCE NEDEN OLABİLİR”
Kişilerin ani ısı değişikliğinden kaynaklı his kaybına uğradıklarını hissettiklerinde hemen hekime başvurması gerektiğini belirten KBB Uzmanı Op. Dr Ünlü “Klimatolojik değişikliklere bağlı yüz felci özellikle orta yaş ve üzeri yaşlarda daha sık görülür. Özellikle bu hastalarımız yaz aylarında yüzlerinde hafif bir his kaybı olduğunda hemen doktora başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Bunun yanında ani ısı değişikliği ve bilinçsiz klima kullanımı çocuklarda enfeksiyona neden olabiliyor. Isı farkının çok fazla arttığı bu günlerde vatandaşlarımızın daha dikkatli olmalarını özellikle ebeynlerin ise çocuklarını daha sık kontrol etmelerini öneriyoruz” dedi.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER