Uşak’ta 3. Tekstil Kimyasalları Sempozyumu Başladı

Uşak’ta 3. Tekstil Kimyasalları Sempozyumu Başladı

Uşak’ta 3. Tekstil Kimyasalları Sempozyumu Başladı
banner282

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) tarafından organize edilen, "3. Tekstil Kimyasalları, Boyaları ve Prosesleri" konulu iki günlük sempozyum başladı.

 

 

 

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Amfisi’nde başlayan ve 2 gün sürecek olan sempozyumda, toplam 17 sunum gerçekleştirilecek

Sempozyum öncesi düzenlenen açılış programına Vali Özdemir Çakacak, Belediye Başkan Vekili Mustafa Gündüz, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman ve daire amirleri, işadamları ve akademisyenler katıldı.

 

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Karaman, sempozyum öncesi yaptığı açılış konuşmasında bir sanayi kenti olan Uşak’ın bu tür organizasyonlara ihtiyacı olduğunu söyledi. UTSO Başkanı Karaman, konuşmasında Uşak’ın geri dönüşüm sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek geri dönüşüm sektörü ile ekonomiye ve istihdama ciddi katkı sunduklarını söyledi.

 Uşak Valisi Özdemir Çakacak ise konuşmasında 5084 sayılı teşvik uygulamasının kente sağladığı faydalar üzerinde durdu.
banner563
 
Uşak’ın iki organize sanayi bölgesi ile Türkiye’nin önemli sanayi kentleri arasında yer aldığını ve 81 il içerisinde sanayide en çok istihdam sağlayan 14. il olduklarını ifade eden Vali Özdemir Çakacak, “Uşak; il merkezindeki iki adet sanayi bölgesi ile hem ülkemizin hem de Ege’nin önemli üretim merkezlerinden biridir. Sanayi tesislerimiz genelde seramik, gıda tekstil ve deri üzerinde yoğunlaşmış durumda. İlimizdeki istihdam edilen işçilerin yüzde 14’ü sanayi işletmelerinde çalışıyor. Bu sayı Ege’de 13,84 iken Türkiye genelinde 13,35 tir . Bu oranlar Uşak’ta sanayi kesiminde çalışanların Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu gösteriyor. Avrupa ve Osmanlı saraylarında Uşak halıları yüz yıllarca damgasını vurmuş, eğer görmüştür. Yine Selanik’ten sonra elektriği kullanan ilk Anadolu kenti Uşak’tır. 1926 yılında özel müteşebbis tarafından yapılan ilk şeker fabrikası Uşak’tadır. Bütün bunlar kentteki sanayinin alt yapısı hakkında ciddi fikirler veriyor. Bunlar Uşaklıların girişimci ruhunu bize gösteriyor. Sanayimizin önemli bir özelliği ise geri dönüşüm sektöründeki başarısıdır. Tekstil telefleri pet şişe atıkları otomobil lastikleri gibi atıklar üretime kazandırılıyor. Ülke ekonomisine katkı sunuyor ve istihdam oluşturuyor. 2004 yılında teşvikten faydalanan Bin 811 işyeri ve 6 Bin 160 çalışan var iken 2009 yılında 4 Bin 900 işyeri ve 31 Bin 900 çalışan teşvikten yararlanmıştır. 5084 sayılı teşvikle ilimize 280 Milyon TL devlet desteği sağlanmıştır. Bu desteklemelerin önemli katkılar sağladığını biliyoruz. Bundan sonraki süreçte de sanayinin geliştirilmesi ve işletmelerin rekabet gücünün artması için AR-GE çalışmalarına ve bilimsel sempozyumlara önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından UTSO Başkanı İsmail Karaman’ın oturum başkanlığını yaptığı “Tekstil ve Kimya Sektöründe Devlet Destekleri” konulu panel başladı.

YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER