Uluslararası Öğrenciler BÜ’de

Uluslararası Öğrenciler BÜ’de

Uluslararası Öğrenciler BÜ’de
banner628
Bartın Üniversitesi’nde bu yıl akademik öğrenim görecek İspanya ve İtalya’dan gelen öğrenciler Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ı ziyaret etti.
Bartın Üniversitesi’ne (BÜ) gelerek eğitim ve öğretimine burada devam edecek olan uluslararası öğrenciler üniversiteye ve şehre kısa sürede uyum sağladı. Akademik danışmanlarının rehberliğinde Bartın’ı gezen öğrenciler üniversiteyi ve Bartın’ı çok sevdiklerini söyledi. Üniversite Genel Sekreteri Erturan Asiloğulları ile Erasmus ve Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Murat Onat’ın da yer aldığı ziyarette Rektör Kaplan, öğrencilere şehir ve üniversite hakkında bilgiler verdi.
Yabancı uyruklu öğrencilere gereken desteği vereceklerini aktaran Rektör Kaplan, “Biz üniversite olarak akademik personelinden idari personeline kadar sizin sorunlarınızı paylaşmaya hazırız. İyi bir üniversitede öğrenim görmenizin dışında güzel bir şehre de geldiniz. Burada iyi bir öğrencilik geçirmenizi temenni ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.
“BÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN İLGİSİ ARTIYOR”
Bartın Üniversitesine uluslararası öğrencilerin ilgisinin giderek arttığını belirten Erasmus ve Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Murat Onat , “10 ülkede 20 farklı üniversiteyle öğrenci ve akademik personel değişimi noktasında anlaşmalarımız var. Bu kapsamda bu akademik yılda İspanya Oviedo Üniversitesi ve İtalya Napoli Üniversitesinden yabancı öğrenciler üniversitemize kayıt yaptırdılar. Bu anlaşmalar sayesinde önümüzdeki yıllarda çok daha fazla uluslararası öğrencinin üniversitemize gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER BÜ’DE OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYOR
Bartın Üniversitesine kayıt yaptıran uluslararası öğrenciler Bartın’da olmanın sevincini yaşadı. İspanya’dan gelerek İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören Victor Gonzalez, Bartın’a gelmeden önce üniversiteyi çok araştırdığını belirterek, “Türkiye’yi tanımak istiyordum, bunun için Bartın Üniversitesinde okumanın iyi bir seçenek olduğunu düşündüm. Gelmeden önce üniversitemizle ile ilgili çok araştırma yaptım. Nüfus olarak küçük bir şehirde olmamıza rağmen büyük bir üniversitede okuyoruz. Bartın’ın bir üniversite şehri olduğunu düşünüyorum” dedi.
“HARİKA BİR KAMPÜS VE EĞLENCELİ BİR YER”
İtalya’dan gelerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde okuyan Daniele Romano ise, üniversite kampüsü hakkında düşüncelerini aktararak, “Sadece öğrenciler için harika bir kampüs ve eğlenceli bir yer olduğunu düşünüyorum. Bartın Üniversitesinin orman içerisinde bir alan olması bana huzur veriyor” diye konuştu.
“AMASRA, AVUSTURYA’NIN BAZI BÖLGELERİNİ ANDIRIYOR”
Bartın’ı gezdiğini özellikle Amasra’yı çok beğendiğini ifade eden İspanyol İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Guillerma Sanchez Parrondo da “İlk hafta arkadaşlarımla birlikte Amasra’ya gittik. Amasra gerçekten çok güzel bir yer ve çok beğendim. Avusturya’nın bazı bölgelerini andırıyor. Doğasıyla beni çok etkileyen Amasra’da balık yedik, gerçekten çok lezzetliydi. Ayrıca İnkumu’nu da gezme fırsatımız oldu. Gece İnkumu Plajı çok güzel görünüyordu. Daha sonra buraya yakın diğer doğal güzellikleri görmek istiyorum” şeklinde konuştu.
“İNSANLAR BAHSEDİLDİĞİ GİBİ SICAKKANLI VE MİSAFİRPERVER”
Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi İtalyan Domenico Auriemma ise, Bartın ile ilgili ilk izlenimlerini anlatarak, “Tanıştığım herkes bana çok misafirperver davrandı. İlk tanıştığım Türk arkadaşım, bana olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Her gün birebir görüşebileceğim birçok arkadaşım oldu. Buradaki insanlar bahsedildiği gibi sıcakkanlı ve misafirpervermiş” dedi. Diğer İtalyan Öğrenci Giuseppe D’aniello ise Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim görüyor. D’aniello da sınıf arkadaşlarının kendisine olan yaklaşımını çok samimi olarak nitelendirerek, “Hem sınıftan arkadaşlarım hem hocalarım dersler ve şehre adaptasyonum noktasında bana yardımcı oluyor. Eğlenceli vakit geçiriyoruz. Arkadaşlarımı çok fantastik buluyorum” ifadelerini kullandı.
“ÇAY, TÜRK KAHVESİ VE BU GÖSTERİLEN İLGİYİ HİÇBİR ZAMAN UNUTAMAM”
İspanya’dan gelen Valentina Molettieri Bartın Üniversitesinde olmanın mutluluğu yaşadığını kaydetti. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Mollettieri “Herkes bize yakın davranıyor. Herkese misafirperverliği için çok teşekkür ederim. Sanırım çay, Türk Kahvesi ve bu gösterilen ilgiyi hiçbir zaman unutamam” diye konuştu.
İnşaat Mühendisliği Bölümünün bir diğer İspanyol öğrencisi Pablo Mendez Rodriguez ise Türkiye’ye ilk defa geldiğini belirterek, “Arkadaşlarımla ya da ailemle İngiltere, İtalya ve Fransa gibi başka ülkelere gitme deneyimim oldu. Türkiye’ye ilk defa geliyorum. Yeni bir kültürü tattığımdan çok farklı bir tecrübe yaşadığımı düşünüyorum. Bu tecrübeler benim kendimi geliştirmem için oldukça faydalı olacaktır” dedi.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER