Türkoğlu: “Güçlü Ve İstikrarlı Yönetim İsteyen Yatırımcı İle Bürokrasi Entegre Olmalı”

Türkoğlu: “Güçlü Ve İstikrarlı Yönetim İsteyen Yatırımcı İle Bürokrasi Entegre Olmalı”

Türkoğlu: “Güçlü Ve İstikrarlı Yönetim İsteyen Yatırımcı İle Bürokrasi Entegre Olmalı”
banner282
YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, yatırımcının her zaman güçlü ve istikrarlı bir yönetim beklentisi içinde olduğunu ifade ederek, “Bürokrasi bir ülkenin gelişmişliğinin en etkili unsurudur. Teknik ve bürokratik gelişmeler eş zamanlı olmalı ki, ülke gelişsin ve uluslararası gelişmişliğe entegre olsun” dedi.
Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Enerji Arenası’nda Türk enerji piyasasının geleceği masaya yatırıldı. “Serbest Piyasa Dinamikleri ve Uluslararası Avrupa Enerji Piyasalarına Entegrasyonu” teması ile Çalık Holding, Çalık Enerji ve YEDAŞ’ın desteklediği 16. Uluslararası Enerji Arenası, Avrupa’dan ve Türkiye’den enerji sektörüne yön veren büyük şirketlerin yöneticilerinin ve uzmanlarının katılımıyla İstanbul’daki Inter Continental Hotel’de gerçekleşti. Türkiye’nin enerji piyasasındaki geleceği ve Avrupa enerji piyasasına entegrasyonunun gündeme alındığı etkinlikte konuşan YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, dağıtım şirketlerinin son zamanlarda karşılaştığı önemli sorunlara dikkat çekti. Türkoğlu, istikrarsızlıktan kaynaklı ekonomik yansımaların sonuçlarından biri olan ve son günlerde artan kur farklarının dağıtım şirketlerinin en dikkat çeken sorunu olduğunu söyledi.
“YATIRIMCI ‘GÜÇLÜ VE İSTİKRARLI’ YÖNETİM BEKLENTİSİ İÇERİSİNDEDİR”
Yatırımcının her zaman güçlü ve istikrarlı bir yönetim beklentisi içerisinde olduğunu belirten Türkoğlu, “Enerji strateji planlamalarınızın yaklaşık 5 yılda bir revize edildiği düşünüldüğünde bu süreç içerisinde olası tüm değişim ve mevzuat değişikliğine ihtiyaç duyan unsurların aslında strateji planının da önünde olduğu ve bu doğrultuda oluşan ihtiyacınızın güçlü ve istikrarlı yönetimlerce karşılanabileceği algısı son derece önemlidir. Esas olanın değişimin sürdürülebilirliği ve entegrasyonu olduğu düşünüldüğünde bürokratın ve bürokrasinin ne kadar etkin ve önemli olduğu veya olacağı da aşikardır. Yani teknik ve mevzuat değişimi ve dönüşümleri eş zamanlı olmalıdır” diye konuştu.
“KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ENTEGRASYONU ÜLKENİN GELECEĞİNDE ROL ALIR”
Enerji sorunlarından ve geleceğinden ziyade dünya ölçeğinde gelişen tüm teknik ve bürokratik gelişmelerin eş zamanlı olması gerektiğini ifade eden Türkoğlu, “Gelişmiş ülkelerin kalkınma ve gelişme süreçleri incelendiğinde bu sürecin hem ulusal hem de uluslararası yatırımcı açısından öncelikli bir beklenti olduğu görülmüştür. Kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın ülkenin önceliklerine önem verilmelidir. Kamu ve özel sektörün entegrasyonu çok önemlidir ve ülkenin geleceğinde rol alır. Bu noktada ülkemiz değişimi ve gelişmesi için oluşabilecek tüm önceliklerin ortak bir sinerjide buluşturularak, yönetilmesi doğru yol haritası olacaktır. Operasyonel yatırımlar, kullanılan teknoloji ve entegrasyonları ile kaliteli hizmet olarak tüketiciye yansıyan bu operasyonel işlemlerdeki yön birliği ve ortak akıl ile olması gereken hemojen bir yapının olmadığıdır. Bu sorunlar uzun vadede çözülebilir de olsa bu çözümler için ortak bir platform oluşturulabilir. Ancak bu dönemde dağıtım şirketlerini etkileyen en önemli unsur, yine herkesin sorunu olan ve şu anda belirsizlik sonucu yükseliş gösteren ‘kur riski’ başta olmak üzere gelir kaybı, ödemeler dengesi büyük sorun olarak gösterilebilir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından STEAM Enerji Arenaları Onursal Başkanı Haldun Atıf Danışman’ın “Elektrik fiyatlarındaki düşüşün, müşteriye yansıması gerekiyordu. Bu aradaki ciddi fark nereye gitti?” sorusuna ise Türkoğlu, “Halihazırda uygulanan ulusal tarifeden kaynaklanıyor. Başta kayıp kaçak farklılıkları ve operasyonel verimlilikler göz önüne alındığında 21 farklı tarifenin olması halinde bu fark, daha net olarak tüketiciye yansıyacaktır” cevabını verdi.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER