TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ REKTÖR EKREM SAVAŞ’IN ÜYELİĞİNE SEÇİMLE SON VERDİ

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ REKTÖR EKREM SAVAŞ’IN  ÜYELİĞİNE SEÇİMLE SON VERDİ
banner628

Ülkemizin bilimsel ve topyekün kalkınması için bilimin öneminin takdir ve kabulünü geliştirme amacı doğrultusunda; üstün başarılı bilim insanlarını onurlandırmak ve ödüllendirmek; bilimsel çalışmaları ve bilim insanlığını teşvik etmek, ulusal önceliklerimizi dikkate alarak bilim politikalarının oluşturulmasına yardımcı olmak, bilim temelli danışmanlık hizmeti vermek, toplumda bilimsel yaklaşım ve düşüncenin yayılması için çalışılması amacıyla kurulan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) çok değerli bir üyesini kaybetti.

Savaş Aday Olma Tavsiyesini  Dinlemedi.

Uşaklı olmasıyla övündüğümüz, Uşağa faydalı olacağını düşündüğümüz fakat rektörlüğü döneminde  tam bir hayal kırıklığı yaşatan Ekreş SAVAŞ çok övündüğü TÜBA üyeliğini de  kaybetti.  Ekrem SAVAŞ’ın kendisine   yaşı gerekçe gösterilerek aday olmaması tavsiye edildiği ancak   adaylıkta ısrar ederek seçime girdiği  ifade ediliyor.

Rektörümüz E. SAVAŞ  iddialı bir kişiliği  var. Bu nedenle  çeşitli makamlara,  mevkilere  ve statülere aday olmayı seviyor.2002 yılı sonundan itibaren  çeşitli  zamanlarda milletvekili olmak için Uşakta kulis atmıştı. Daha sonra 2011 yılında  rektörlüğe aday olup adaylıktan çekilmiş 2015’te aday olmuş Sait ÇELİK karşısında ezici bir  yenilgiye uğramıştı. Bu seçimde vali Seddar YAVUZ’un adayı olarak valinin makam odasını seçim merkezi yaptığı iddiaları öğretim üyelerince seslendiriliyordu. Sait ÇELİK bunu yazı dizisinde açıkça yazmıştı. SAVAŞ vali desteğinde 61oy almış Sait ÇELİK ise 171 oy almıştı.    Uşak Üniversitesine değer katacağı iddiasıyla ısrarla rektör olmak isteyen,  SAVAŞ;  seçimi kaybetmiş ÇELİK ikinci kez rektör atanmıştı. Ancak 1.5 yıl sonra Kumpas sonucu tutuklanan ve  Rektörlükten alınan Sait  ÇELİK’in  yerine  kendini rektör olarak atattırmayı başardı. Seçimle gelemedi ama atamayla geldi! 

 Büyük iddialarla Uşak üniversitesine gelmiş  fakat büyük hayal kırıklığı yarattı. Üniversitenin içini boşaltan öğrenci olan  bölümleri bile kapatan, kendisine 2015 seçimlerinde  oy vermeyen birçok  öğretim elamanını kadrosuz bırakarak üniversiteyi terk etmeye zorlayan  bir rektör olarak,  tarihe geçti. FETÖ ile mücadelede yanlışlar yaptığı kanaatinde olduğumuz rektör SAVAŞ’ı bu konuda da bir çok kez haber yapmıştık. Bu haberleri kaldırtma başarısı göstererek icraatlarının üstünü örtmeyi başaran güçlü bir rektör oldu. SAVAŞ’ın bu yıl sonlarında rektörlük süresi doluyor. 

Sonuç olarak  seçim sonunda SAVAŞ’ı yaşını gerekçe göstererek   seçmeyen TÜBA  üyelerini kutluyor, SAVAŞ’ın Uşak’taki icraatlarını bugüne kadar görmezden gelen YÖK  yetkililerinin de  yıl sonunda rektörümüzü  yaşı itibariyle tekrar  değerlendirerek  yaparak Cumhurbaşkanımızı bilgilendireceğini umut ediyoruz. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Keramettin
Keramettin - 2 ay Önce

Bunların neresi doğruki sanki üniversitede liyakatli hiçkimse yokmuş gibi içi boş bir genel sekreter, şimdide içi boş bir genel sekreter yardımcısı. Gelin görünki ikiside İbrahim. Yazık ettiniz Uşak'ımıza yazık ettiniz Üniversitemize. Lafı geldimi hak adalet ma sadece size bu diğerleri hepsi............ondan. Ama az kaldı toplayın eşyalarınız.

banner633
SIRADAKİ HABER