Tüketiciler Birliği, Elektrik Ve Su İsrafını Değerlendirdi

Tüketiciler Birliği, Elektrik Ve Su İsrafını Değerlendirdi

Tüketiciler Birliği, Elektrik Ve Su İsrafını Değerlendirdi
banner282
Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı avukat Hüseyin Sami Çaprak, Dicle Elektrik Anonim Şirketi (DEDAŞ) tarafından dağıtım hizmeti verilen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde bedeli ödenmediği için her yıl milyonlarca lira tutarındaki elektrik ve suyun israf edildiğini açıkladı. Avukat Çaprak, elektrik ve suyun bu denli yüksek oranda israf edildiği bir yerde, kullandığı elektrik ve su faturasını düzenli ödeyen halkın bu yüzden mağdur edildiğini savundu.
İstanbul’un Avrupa yakasından sonra en fazla elektriğin, yıllık yaklaşık 20 milyar kWh ile DEDAŞ dağıtım bölgesindeki 6 ilde harcandığını açıklayan Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı avukat Hüseyin Sami Çaprak, bu illerde her yıl 8 milyar kWh elektriğin israf edilerek boşa harcandığını söyledi. Bahse konu illerde sadece israf edilen elektriğin parasal değerinin 2.7 milyar lira olduğuna dikkat çeken avukat Çaprak, bu para ile her yıl 24 derslikli 420 okul, 75 yataklı 115 devlet hastanesi, 300 öğrenci kapasiteli 150 öğrenci yurdu yapılabileceğini kaydetti.
Halktan elektriği israf etmemelerini isteyen avukat Çaprak, “Memleketimiz, ülkemiz ve insanlarımızın geleceği için ne elektrik enerjisini, ne de suyumuzu israf etmeyelim. Unutmayalım ki israf edilen her birim elektrik enerjisinde bizim kadar komşumuzun da hakkı vardır. Biz elektriği israf edersek, ortaya çıkacak arızadan dolayı yaşanabilecek kesintiden komşumuz veya bir yakınımız olumsuz etkilenecektir. Yine yaşanacak salınımlardan bu insanlar kaliteli enerji alamayacaktır. Elektriğe bağlı olarak yaşamak zorunda olan insanları da düşünerek, elektriği israf etmememiz gerekiyor” dedi.
“ELEKTRİK GİBİ SU DA İSRAF EDİLİYOR”
banner563
Su israfında da değinen Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı avukat Hüseyin Sami Çaprak, Türkiye genelinde tarımsal sulamanın yüzde 50’sinin söz konusu 6 ilde yapıldığını hatırlatarak, “Maalesef elektrik gibi burada yeraltı su kaynakları da verimsiz bir şekilde kullanılıyor. Elektriği yüzde 95 düzeyinde bedel vermeden kullanan çiftçi, ne yazık ki enerjiye bedel ödemediği için aşırı sulama yapmaktadır. Aşırı sulama nedeniyle daha önceleri 70-80 metreden yeraltı suyu çıkarılabilen birçok yerde, ne yazık ki günümüzde 600-700 metre derinlere inilerek su çıkarılıyor. Bu da hem daha fazla iş gücü, hem de daha fazla enerji harcamak anlamına geliyor. Çiftçi gece serinde sulama yapmak yerine gün ortasında tarlasını suluyor. Tarlaya gönderilen suyun önemli kısmı sıcaktan buharlaşıyor. Yapılan böylesi gereksiz ve aşırı sulama sonunda da verimli tarım arazileri çoraklaşıyor. Bir yandan elektrik, diğer yandan yeraltı suları da bu şekilde israf ediliyor” diye konuştu.
“ELEKTRİK KULLANIMI 9 KAT FAZLA”
Avukat Çaprak değerlendirmesi sırasında, bedeli ödenmeyen elektriğin hangi boyutta israf edildiğinin belirlenebilmesi için yapılan bir araştırmayı da örnek gösterdi. Çaprak, ısınmasını doğal gaz ile yapan ve güneş enerjisi sistemi bulunan 3+1 büyüklüğündeki bir evde ayda 422 kWh elektrik kullanılırken, aynı büyüklükte olan ancak, bedeli ödenmediği için ısınmasını elektrik ile yapan evde ise bunun yaklaşık 9 katı olan 3.758 kWh elektrik kullanıldığını söyledi. Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı avukat Hüseyin Sami Çaprak, enerji israfının aslında Türkiye’nin sorunu olduğunu kaydederken de şöyle dedi:
“Bahse konu 6 ilde kaçak elektrik kullanım oranı yüzde 75 dolayında. Yani her 4 kişiden 3’ü kullandığı elektriğin parasını vermiyor. Böyle olunca parasını ödemediği elektriği tutumlu kullanmıyor, aksine israf ediyor. Yapılan bu araştırmanın sonucu da bunu doğruluyor. Elektrik enerjisi her ne kadar ülkedeki barajlardan sağlanıyorsa da, yaklaşık yüzde 60 dolayında doğal gaz ile elde edilmektedir. Doğal gazın da yurt dışından ithal edildiğini düşünürsek, israfın tüm ülkemize verdiği zararın boyutunu daha iyi tasavvur edebiliriz.”
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER