Toprak Analizi Yaptırma Süresi, 30 Ekim’e Uzatıldı

Toprak Analizi Yaptırma Süresi, 30 Ekim’e Uzatıldı

Toprak Analizi Yaptırma Süresi, 30 Ekim’e Uzatıldı
banner282
Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer, “Çiftçilerimiz toprak analizlerini, 30 Ekim’e kadar mutlaka yaptırmalılar. Aksi takdirde desteklerden yararlanamayacaklar” dedi.
Sümer, toprak analizi yaptırmada 1 Eylül’de sona eren sürenin, Ziraat Odaları Birliği’nin talebi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yazışmaları ve görüşmeleri sonucu, 30 Ekim 2015 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.
Sümer, yaptığı açıklamada, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tebliğinin 27 Mayıs 2015 tarihinde yayımlandığını anımsattı.
Bu tebliğde, desteklemelerden yararlanmak için çiftçilerin toprak analizini 1 Eylül 2015 tarihine kadar yaptırma zorunlulukları bulunduğunu belirten Sümer, şöyle devam etti:
“Desteklerden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin toprak analizlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda, 1 Eylül Salı gününe kadar yaptırmaları zorunluydu. Ancak çeşitli sebeplerle analizini yaptıramayan binlerce çiftçimiz, Odalarımız aracılığıyla ve doğrudan Birliğimize başvurarak, toprak analizi yaptırma süresinin uzatılmasını talep ettiler. Birlik genel merkezimizin yaptığı yazışma ve görüşmeler üzerine Bakanlığımız tarafından çiftçilerimizin bu talebi yerinde görülerek adı geçen tebliğde değişikliğe gidildi ve toprak analizi yaptırma süresi uzatıldı. Yapılan bu değişiklikle; toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz, 30 Ekim 2015 gününe kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizlerini yaptırabilecekler.”
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER