TARİHİ DOKUR EVİ’NİN RESTORASYONU TAMAMLANDI

TARİHİ DOKUR EVİ’NİN RESTORASYONU TAMAMLANDI

TARİHİ DOKUR EVİ’NİN RESTORASYONU TAMAMLANDI
banner282

Bir döneme şahitlik eden tarihi Dokur Evi aslına uygun bir şekilde restore edildi.

Eski Uşak evlerinin tipik örneklerinden ve tarihin günümüze yansılamalarından biri olan Dokur Evi’nin restorasyon çalışmaları tamamlanarak tekrar ayağa kaldırıldı.

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan’ın 1999-2004 dönemindeki belediye başkanlığı döneminde kamulaştırdığı ve "tekrar seçilirsem yapacağım" dediği tarihi Dokur Evinin restorasyanu tamamlandı. Restorasyon çalışmalarında çürümüş, özelliğini kaybetmiş, deforme olmuş yapı elemanları değiştirilerek orjinal malzemelerle yapı korunmaya çalışıldı.

banner563
Geçmiş dönemlerde çok yaygın olarak halıcılık evlerin altında oluşturulan özel bölümlerde yapılır, hem de üstünde yaşanırdı.  Uşak’ın tipik eski evlerinden biri  olan Dokur Evi’de aynı şekilde kullanılmış. Ancak farklı olarak halıcı değil de mutafçılık (Keçi kılından dokunmuş veya örülmüş çul, çuval, yem torbası vb. dokumak) yapılmış.  Türk Evi karakteristiğinin izlerini taşıyan Dokur Evi ise dış sofalı bir Uşak evidir. Sofa, eski değim ile salona benzeyen yazın oturulup kalkılan çevresi açık bölümdür. Evde misafirlerin kabul edildiği başoda, aynı zamanda ailelerin yaşadığı odalar vardır.Uşak’ta o dönem yaygın olarak kullanılan hem işyeri hem de konut olarak kullanılan evlerden bir tanesidir.

YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER