Spil Milli Parkı Türkiye’nin Davos’u Olacak

Spil Milli Parkı Türkiye’nin Davos’u Olacak

Spil Milli Parkı Türkiye’nin Davos’u Olacak
banner282
Türkiye’nin imarlı ilk milli parkı olan Manisa Spil Milli Parkı’nda bulunan 39 orman köşkü ve günübirlik piknik alanlarının işletmesini Orman ve Su İşleri Bakanlığından alan Şehzadeler Belediyesi, yenilenen orman köşklerini basına tanıttı.
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Bizim hedefimiz, hayalimiz burayı Türkiye’nin Davos’u haline dönüştürmek. En önemli toplantıların yapıldığı, seminerlerin yapıldığı bir cazibe merkezi haline dönüştürebilmektir” dedi.
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, yardımcıları Bilal Demir ve Ahmet Songüler ile birlikte Manisa’daki ulusal ve yerel basın mensuplarına yenilenen yüzüyle Spil Milli Parkı At Alanı mevkisinde bulunan orman köşklerinin tanıtımını yaptı.
39 orman köşkünün bulunduğu ve günübirlik piknik alanlarının yer aldığı bölümün işletmesinin Şehzadeler Belediyesi tarafından yapıldığını kaydeden Çelik, “Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından burada birkaç yıldır devam eden çok ciddi yatırımlar yapıldı. Buranın alt yapı problemleri yapıldı, üst yapılar yapıldı, yol ve düzenlemeler tamamlandı ve ardından biz Şehzadeler Belediyesi olarak buradaki günübirlik piknik alanlarını ve orman köşklerini kiraladık ve işletmeye başladık. Sözlerimin başında Türkiye’nin imarlı ilk milli parkına bu kadar ciddi yatırımın yapılmasına destek veren Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na ve konunun takipçisi olan değerli Manisa Milletvekillerimize yürekten teşekkür ediyorum."
Şehzadeler Belediyesi olarak burada günübirlik piknik alanları ve 39 orman köşkünün işletmesini üstlendiklerini anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kiraladıktan sonra gerekli düzenlemeleri yaptık. Evlerimizin tefrişatını en güzel ve en uygun bir şekilde gerçekleştirdik. Bugün Türkiye’nin her yerinden hatta dünyadan birçok misafirimizi Manisa’da At alanında misafir eder hale gelmiş durumdayız. Burada belediyemiz tarafından kiralanan 39 orman köşkü mevcut. Toplam 42 orman köşkü yapıldı burada ve bu orman köşklerinin her birine Manisa’mızın bir marka değeri olan mesir macunu içinde yer alan baharatların isimlerini verdik. Bu da bizim açımızdan son derece güzel ve sevindirici bir çalışmaydı. Burada 25 tane 1+1, 14 tane 2+1’lik orman köşkümüz belediyemiz tarafından kiraya veriliyor, işletiliyor. Toplam 130 yatak kapasitemiz var.”
KANSER HASTALARINA ŞİFA
Başkan Çelik, Spil’in havasının da birçok hastalığa iyi geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Spil Dağındaki hava özellikle kanser hastalığı olarak bilinen ve tedavisiyle ilgili çok sıkıntılı süreçler yaşanan hastalığa tedavisi noktasında bir şifa. Hemen dibimizdeki Ayvacık mahallemizde tıbbın çözüm üretemediği, şifası yok dediği kanser hastası yerleşerek burada şifa buldu, hayatını sürdürüyor. Kandaki değerlerin hızlı bir şekilde yükselmesine katkı sağlayan bir havası var buranın. Bu noktada hem sağlık turizmine hem diğer insanların doğa ile iç içe yaşamak istedikleri turizme katkıda bulunulmuş oldu.”
TÜRKİYE’NİN DAVOS’U
Başkan Çelik, Manisa’nın 40 yıllık hayali olan teleferik projesinin çok kısa zamanda faaliyete geçeceğini kaydederek şöyle konuştu:
“Tabi burada Bakanlığımızın yeni bir ihalesi oldu, benim göreve geldiğim günden bu yana en yakın takip ettiğim projelerden birisiydi. Manisa’nın 40 yıllık hayaliydi. Bu da gerçekleştirildi. Teleferik, sağlık oteli ve spor oteli yapım işi. 27 Mayıs’ta yer teslimi yapıldı. Yüklenici firma şimdi nihai projelerini yapıyor. Otellerle ilgili proje kararları büyük ölçüde bakanlığımız tarafından kararı verildi. Teleferiğin güzergahı ile ilgili karar verme aşamasına gelindi. Burada iki otelin ve güzergah boyunca da teleferiğin inşaatına başlanacak. Nasip olursa 2-3 sene gibi bir zaman sonra buraya vatandaşlarımız teleferikle gelebilecek. Burası turizm açısından daha büyük bir cazibe merkezi haline gelecek. Bizim hedefimiz, hayalimizi ve idealimiz burayı Türkiye’nin Davos’u haline dönüştürmek. En önemli toplantıların yapıldığı, seminerlerin yapıldığı cazibe merkezi haline dönüştürebilmektir.”
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER