“Şırnak Aşiretler Ve Kültürü” Kitabı Çıktı

“Şırnak Aşiretler Ve Kültürü” Kitabı Çıktı

“Şırnak Aşiretler Ve Kültürü” Kitabı Çıktı
banner282
Şırnak Üniversitesinde görevli Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz’ın, kaybolmaya yüz tutmuş, kültürel değerleri derlemek amacıyla başlatmış olduğu çalışmaların sonucunda oluşturduğu “Şırnak Aşiretleri ve Kültürü” adlı kitabı yayımlandı.
Kitabına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Baz, Şırnak aşiretleri ile Şırnak’ın somut ve soyut kültürel değerleri üzerinden ele alındığını ve bütün materyalleri içeren bir de DVD hazırladıklarını söyledi. Eserin yaklaşık iki yıllık bir emeğin ürünü olduğunu ve bütünüyle saha çalışmalarından oluştuğuna işaret eden Baz, “Benimle birlikte çalışan Öğr. Gör. Nurdan Şarman, Öğr. Gör. Gazal Cengiz ve Şahin Ölgen isimli genç akademisyen arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu arkadaşlarımın en temel özelliği kültür sevdalısı olmalarıdır” dedi.
Eserin büyük oranda nitel bir çalışma olduğunu anlatan Baz, “Bütün ilçeler ve imkan ölçüsünde köyler ziyaret edilmiş ve kitaba konu olan aşiret mensupları ile birebir görüşmeler yapılarak hazırlanmıştır. Alınan bilgiler çapraz denetimlerden geçirildikten sonra yazılmaya çalışılmıştır. Bu noktada birçok aşiret mensubunun kendi aşiret yapılanmasını bilmediğine şahit olunmuştur. Alınan bilgiler bizzat kendileri tarafından birçok defa düzeltme talebiyle tekrar gönderilmiş, yeniden görüşmeler yapılmıştır. Bu durum, bir yandan çalışmanın ne derece önemli ve acil olduğunu ortaya koyarken, diğer yandan da bazı bilgilerin yanlış olabilme riskini de ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla çalışmanın eksikleri ve muhtemel yanlışları bir ihmal veya kasıttan değil, büyük oranda bilgi alınan kişilerden kaynaklanmıştır. Tespit edilecek eksik ve yanlışların bizleri memnun edeceğini ve yazar ekibine iletilmesi durumunda ikinci baskıda düzeltilebilecektir” diye konuştu.
banner563
“BİRÇOK KİMSENİN BİLMEDİĞİ KONULAR VAR”
Eserin iki temel konu üzerine odaklandığını da dile getiren Baz, şu ifadelerde bulundu:
“Birincisi Şırnak aşiretleri, ikincisi ise Şırnak’ın somut ve soyut kültürel değerleri. Kayıt altına alınabildiği ve temin edilebildiği kadarıyla bütün materyalleri içeren bir de DVD hazırlanarak kitapla birlikte sunulmuştur. Aşiret kavramına yüklenen anlam Türkiye’de farklılıklar arz etmektedir. Örneğin iç Anadolu’nun bazı illerinde aşiret denildiğinde alevi vatandaşlarımız kastedilmektedir. Ancak doğu ve güneydoğuda daha çok sosyolojik bir oluşumun ifadesidir. Urfa, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin gibi bölgelerde daha ziyade toprağa ve toprak yönetimine bağlı olan aşiret ve ağalık sistemi, Şırnak ve Hakkari gibi bölgelerde buna ilave olarak güvenlik boyutu kazanmaktadır. Dolayısıyla bir aşiret içerisinde Müslüman, Hristiyan ve Ezidi vatandaşlarımız da bulunabilmektedir. Bu durum birlikte ve dayanışma içerisinde yaşama talebinin bir sonucudur. Aşiretler ele alınırken, konfederasyonlar, ona bağlı aşiretler, bavikler ve maller diyagramlarla sunulmuştur. İşte bu yönüyle eser Türkiye’de bir ilk ilktir. Yerleşim yerlerinin eski ve yeni isimleri birlikte verilmiştir. Şırnak aşiretleri ve kültürü kitabı özgün bir çalışmadır ve metodolojisi ve kapsamı itibariyle Türkiye’de bir ilktir. Eserin yıllar içersinde kıymeti daha fazla ortaya çıkacaktır. Şu anda bile, Şırnaklıların özellikle 30-40 yaşın altındaki çoğu kimsenin bilmediği birçok konu bulunmaktadır.”
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER