Palandöken: “30 Meslek Dalının Standardı Yayınlandı”

Palandöken: “30 Meslek Dalının Standardı Yayınlandı”

Palandöken: “30 Meslek Dalının Standardı Yayınlandı”
banner628
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Meslek standardı olmalı. Bu kapsamda 30 mesleğe ilişin gerekli standartlar hazırlanarak resmi gazetede yayımlanmıştır” dedi.
Bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için hizmeti, lezzeti bozmadan yıllarca çalışmak gerektiğini söyleyen Palandöken, “Bize göre de meslek standardı olmalı. Bir işi yapmak isteyen, gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumlara asgari düzeyde sahip olmalıdır. Biz bunları ustalarımızdan öğrendik. Bunları şimdi alt alta yazdığımızda işin standartı ortaya çıkıyor. Başarı için hizmeti, lezzeti bozmadan yıllarca çalışmak maharet ister. Bu kapsamda 30 mesleğe ilişin gerekli standartlar hazırlanarak resmi gazetede yayımlanmıştır” dedi.
Türkiye’de meslek standartlarına duyulan ihtiyaç, hem iş yaşamı hem de eğitim çevreleri tarafından uzun yıllar boyunca dile getirildiğini söyleyen Palandöken, “Bizde bu ihtiyaçtan yola çıkarak, öncelikle teşkilatımızın talepleri doğrultusunda Konfederasyonumuzca; Toplumsal ve Kişisel Hizmetler, Metal, Tekstil Hazır Giyim ve Deri, Elektrik ve Elektronik, Ulaştırma Lojistik, Haberleşme ve Turizm Konaklama Yiyecek içecek Hizmetleri, şoför, kuaför, manikür pedikürcü, güzellik uzmanı, anahtarcı (çilingir) pideci, dönerci, köfteci gibi mesleklerde 30 adet Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Bu hazırlanan standartlar doğrultusunda gerekli ustalık belgesine sahip olmak bundan sonra çalışmanın anahtarı olacaktır. Elinde belgesi olmayan piyasada iş yapamayacaktır. Bu nedenle standartlar ve belgeler iş yaşamı ve eğitim yaşamı arasında önemli bir köprü işlevi görmektedir” diye konuştu.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER