(Özel Haber) Hapis Cezası Kalkınca Karşılıksız Çek Ve Senetler Çoğaldı

(Özel Haber) Hapis Cezası Kalkınca Karşılıksız Çek Ve Senetler Çoğaldı

(Özel Haber) Hapis Cezası Kalkınca Karşılıksız Çek Ve Senetler Çoğaldı
banner628
Hapis cezasının kalkmasıyla piyasada karşılıksız çek ve senetlerin çoğaldığını belirten Avukat Ahmet Pöge, “Her gün elimize çek ve senet geçmesine rağmen bunlara dikkat etmiyoruz. Ufak bir dikkatle başımıza geleceklerin önüne geçebiliriz” dedi.
TÜMSİAD’da her ay düzenlenen Çırağan Söyleşileri’nin bu ayki konuğu Avukat Ahmet Pöge’ydi. Pöge, yeni çek kanunu, çek ve senet sahteciliği gibi konularda bilgiler verdi. Piyasada en çok karşılaşılan, pratikte en çok şikayet edilen çek, senet, fatura gibi kıymetli evraklarda meydana gelebilecek sıkıntıları vatandaşlara anlattığını belirten Ahmet Pöge, "Bunlar aslında ufak bir dikkatle izale edilebilecekken, insanların işi bilmemesinden, konuya hakim olmamasından dolayı büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bize gelen müvekkillerimiz en çok çeklerin eskisi gibi yaptırım gücünün kalmamasından şikayet ediyor. Çekle olan alacaklarının kanuni yollarla alınamamasından, hapis cezasının kaldırılmasından şikayet ediyorlar; ancak bu bir rüzgar. Batıdaki kanunlar neyse bizde de aynısı var. Orada da idari yaptırımlar var. Bizde de idari yaptırımlara dönüştürüldü. Kısacası ‘ekonomik suça ekonomik ceza ilkesi’ gereği insanları artık hapse atmıyorlar. Artık herkes bildiği insanlarla ticaret yapacak. En azından bu geçiş döneminde böyle. Zamanla mali sicil Türkiye’de oturduğunda bu sıkıntılar ortadan kalkacak” diye konuştu.
Vatandaşları sahte çek, senet ve faturalara dikkat etmeleri konusunda ikaz eden Pöge, “Bunlar piyasada eskiye nazaran çok arttı. Basıldığı yerler biliniyor, tespit ediliyor, ama bir şey yapılamıyor. Çünkü sürekli tekrar ediyor. Birisini yakalasan diğeri yapıyor. Bunun sonu ancak standartlar oturduğunda gelecek. Biz de insanlara bunun pratiğini veriyoruz ki bize mağdur olarak gelmesinler. Fakat vatandaşlarımız pek buna dikkat etmiyor” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER