(Özel Haber) Eskişehir Uluslararası Bir Eğitim Merkezi Haline Getirilecek

(Özel Haber) Eskişehir Uluslararası Bir Eğitim Merkezi Haline Getirilecek

(Özel Haber) Eskişehir Uluslararası Bir Eğitim Merkezi Haline Getirilecek
banner282
Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı destekli ve Anadolu Üniversitesi ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ortaklığındaki uluslararası öğretimde marka değeri taşıyan “Study in Eskişehir” projesi büyük oranda hayata geçirildi.
Eskişehir’in ve şehirdeki yükseköğretim fırsatlarının dünyaya tanıtılması, Eskişehir’in orta ve uzun vadede uluslararası bir eğitim merkezi haline getirilmesini amaçlayan proje, önümüzdeki dönemlerde oluşturduğu marka değeriyle uluslararası fuar ve toplantılarda yerini almaya hazırlanıyor. Şehirdeki eğitim imkanlarının, yurtdışında yaşayan gençlere etkin bir şekilde tanıtılması için Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde hazırlanan web sayfası, eğlenceli ve güncel içeriğiyle Eskişehir ve şehirde bulunan iki yükseköğretim kurumu hakkında öğrencilere gerekli olabilecek tüm bilgileri bir arada sunuyor. “Neden Eskişehir?”, “Nerede eğitim almalı?”, “Nasıl başvurmalı?”, “Neler yapmalı?” ve daha fazla bölümlerden oluşan sitede, bir öğrencinin yurtdışında eğitim almayı istemesi ve mezun olması arasında geçen sürede gerçek bir rehber niteliği taşıyor. Uluslararası tam zamanlı öğrencilerinin, değişim öğrencilerinin ve yurt dışında yaşayan Türk ve akraba topluluklarının kullanımına açılan sitenin Rusça kısmı ile İngilizce-Türkçe mobil versiyonun tamamlanması için ise çalışmalara devam ediliyor.
ESKİŞEHİR’E ÖZEL FARKLI BİR VİDEO KLİP VE DİĞER ÇALIŞMALAR
Web sayfasını açar açmaz pop-up olarak çıkan hazırlanan video klip de, Eskişehir görüntüleri, sesleri ve beden müziğinin anonim bir Eskişehir türküsüyle bir araya geldiği farklı bir tanıtım çalışması sunuyor. Anadolu Üniversitesi TV Yapım Merkezi’nin ve Uluslararası İlişkiler Birimi’nin çekimlerini üstlendiği klipte, Anadolu Üniversitesi’nden uluslararası öğrenciler, Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü öğrencileri, Engelliler Entegre Yüksek Okulu öğrencileri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Tıp Fakültesi öğrencileri ve şehir esnafı rol alıyor.
4 AYRI DİLDE TANITIM VE PROMOSYONEL MALZEMELER
Projenin diğer bir çalışmasında ise, her iki yükseköğretim kurumunun uluslararası fuarlarda kullanmaları için hazırlanan 4 ayrı dilde kurumsal basılı tanıtım çalışmaları ve promosyonel malzemeler yer alıyor. Ayrıca Eskişehir’de ihtiyaç olacak İngilizce-Türkçe şehir ve kampüs haritaları, kurumlarda kullanılacak yönlendirici ve bilgilendirici tabelalar ve hatta şehir esnafının uluslararası öğrenci ve misafirlerle rahatlıkla iletişime geçebilmesi için hazırlanan İngilizce-Türkçe iletişim kartları proje kapsamında düşünülüp hayata geçiriliyor.
“ESKİŞEHİR KÜLTÜR-SANAT VE EĞİTİM ALANINDA TÜRKİYE’YE KENDİNİ KANITLAMIŞ BİR ŞEHİR”
Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (ANASAM) Müdürü Doç. Dr. Köksal Büyük, Eskişehir’in kültür, sanat ve eğitim alanında Türkiye’de yerini kanıtlayarak yükselen bir değer olduğuna dikkat çekti. Ulusal çapta yakalanan bu değeri, uluslararası alanda da ortaya koyabilmek amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Büyük, “Öğrencilerin çok dilli, güncel ve hızlı bilgiye ulaşabilmesinin yanı sıra, iki üniversitenin Uluslararası İlişkiler Birimlerinin birlikte çalışması ve şehrin uluslararasılaşma sürecinde de ilk defa kurumsal bir adım atılması önemli bir kazanımdır. Projeye verdikleri maddi destekten dolayı Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’na teşekkür ederim” dedi.
Doç Dr. Köksal Büyük ayrıca, Anadolu Üniversitesi olarak dünya çapında bir yerleşkeye sahip olduklarını ve tüm dünya gençlerini kaliteli ve nitelikli eğitim için öğrenci şehri Eskişehir’e beklediklerini de sözlerine ekledi.
“PROJEYİ YAPARKEN ESKİŞEHİR’E ÖZGÜ BİR TÜRKÜDEN YOLA ÇIKTIK”
Study in Eskişehir projesinin hazırlanması ve kullanılan müzik hakkında açıklamada bulunan Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Selçuk Kıray ise , “Study in Turkey projesi kapsamında Study in Eskişehir projesini gerçekleştirdik. Bu projeyi yaparken de Eskişehir’e özgü bir türküden yola çıkarak, ‘Kahveyi kavururlar’ türküsünü kullandık. Türkü tamamen enstrümantal bir şekilde işlendi. Buradan da güzel bir müzik video çalışması ortaya çıktı. Bu müzik video çalışmasının hazırlanmasında bütün teknik altyapı ve yapım tamamen Anadolu Üniversitesi TV Yapım Merkezi tarafından karşılandı, hatta ben bile bu projede yer alıp bire bir çalıştım” diye konuştu.
“ÇEKİMLER SIRASINDA ESKİŞEHİR HALKI DA EŞLİK ETTİ”
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Selçuk Kıray, Eskişehir’in değişik mekanlarında çok keyifli bir çalışma olduğunu, tamamen Eskişehir’i anlatan bir müzikli video çekimi yaptıklarını aktardı. Kıray, “Tabi ki burada Türk Dünyası Ajansı Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’nin ortaklaşa birbirleriyle olan koordinasyonlarıyla bu proje gerçekleştirildi. Ortaya da keyifli bir çalışma çıktı. Çünkü zaman zaman bazı caddelerde çalışmak zorunda kaldık hatta bizim çalışmalarımıza o anda geçmekte olan Eskişehir halkı da katıldı” şeklinde konuştu.
“TREN VAGONU KAPATILARAK ESKİŞEHİR ANKARA ARASI YOLCULUK YAPTIK”
Gerçekleştirilen projenin büyük bir özveri ile ortaya çıktığını belirten Kıray, kendilerinin tekrar tekrar izledikçe keyif aldıklarını da kaydederek, “Tren sahnesinde vagon tamamen kapatıldı, Eskişehir Ankara arasında bir yolculuk gerçekleştirdik. Bu yolculuk esnasında da vagon çekimleri gerçekleştirildi. Hem ekip olarak hem yapım olarak büyük bir özveriyle böyle güzel bir çalışma ortay çıktı ve bu çalışma aynı zamanda çok ses getirdi. Bizler bile tekrar tekrar seyrettikçe ayrı bir keyif alıyoruz. Hem video kalitesi, hem de müzik kalitesi olarak yaptığımız işten büyük bir keyif alıyoruz” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER