Ölmeyen Çocuk İçin Ailesine Öldü Diye Açıklama Yapan Kadın Doktor Görevden Uzaklaştırıldı

Ölmeyen Çocuk İçin Ailesine Öldü Diye Açıklama Yapan Kadın Doktor Görevden Uzaklaştırıldı

Ölmeyen Çocuk İçin Ailesine Öldü Diye Açıklama Yapan Kadın Doktor Görevden Uzaklaştırıldı
banner628
banner629
Karaman’da tarlada damlama su sistemine ait hortumu toplamak için makaraya saran babasına yardım ederken, kopan hortumun boyuna isabet etmesi sonucu ağır yaralanan 12 yaşındaki Tuba Nur Ekinci’nin kaldırıldığı hastanede nezaketsiz bir şekilde anne ve babasına kızlarının öldüğünü söyleyen doktor hakkında soruşturma açılarak görevinden uzaklaştırıldı.
Olay, dün Karaman’ın Kılbasan köyünde tarlada damlama su sistemine ait hortumu toplamak için makaraya saran saran Refik Ekinci’ye yardım eden 12 yaşındaki kızı Tuba Nur Ekinci, kopan hortumun boynuna isabet etmesi sonucu ağır yaralanmıştı. Babasının çağırdığı ambulansla Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 12 yaşındaki Tuba Nur Ekinci’nin duran kalbini çalıştırma için doktorlar seferber oldu. Bu sırada acil serviste görevli olduğu öne sürülen doktor E.Ö.,’nün acil girişinde bekleyen baba Refik Ekinci’ye ve annesine nezaketsiz bir şekilde kızının kurtarılamayarak öldüğünü söylemesi tepkilere yol açmıştı. Kızının ölüm haberi üzerine baba ve anne fenalık geçirmiş, ancak Tuba Nur Ekinci, doktorların çabasıyla kalbi tekrar çalıştırılarak hayata döndürülmüştü. Karaman’dan Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne sevk edilen Tuba Nur Ekinci’nin yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü ve sağlık durumunun iyi gittiği öğrenildi.
DOKTOR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI
Karaman Devlet Hastanesi’nde yaşanan bu olay nedeniyle doktor E.Ö. hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ayhan Erenoğlu, "Karaman Devlet Hastanesi Acil Servisinde tedavi altına alınan 12 yaşındaki T.N.E’nin hayati tehlikesi bulunmasına rağmen acil hekimi Dr. E.Ö. tarafından hasta yakınlarına deontolojiye uymayan üslupla durumunun anlatılmasını Karaman Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak uygun ve kabul görmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Dün sabah saatlerinde Karaman’ın Kılbasan köyünde babasına yardım eden T.N.nin tarlada geçirdiği kaza sonucu 112 ekipleri tarafından Karaman Devlet Hastanesine nakli yapılarak burada gereken tüm müdahaleler yapılmıştır. Ancak, nöbetçi hekimin özensiz ve anlayıştan uzak biçimde, ailesiyle girdiği diyalog yerel ve ulusal medyada olumsuz şekilde yer almıştır. Hiçbir şekilde tasvip etmediğimiz bu haberden dolayı Genel Sekreterliğimiz tarafından söz konusu hekim hakkında yasal işlemler başlatılmıştır. Bizler, insanlık için en önemli olan sağlık sektöründe, hastalarımızın en zor anlarında yanında olan bir mesleğin mensuplarıyız. Bu görev bilinciyle, gerek hasta gerekse de hasta yakınlarıyla girilen iletişimde doğru dilin kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Çoğu zaman sağlık çalışanlarından korku ve endişe içinde açıklama bekleyen hasta yakınlarına karşı ciddi ama şefkatli, insancıl bir üslupla diyalog kurulmasının zorunluluğunu savunuyoruz. Bugün Birliğimize bağlı kurumumuzda yaşanan bu elim olaydan dolayı duyduğumuz üzüntümüzü tüm kamuoyunun bilgisine sunuyor, küçük hastamız T.N ’ye acil şifalar ailesine de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" denildi.
KARAMAN VALİLİĞİ: "DOKTOR GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI"
Karaman Valiliği, Devlet Hastanesi’nde dün yaşanan olayın ardında o doktor hakkında soruşturma başlatılarak görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.
Konuyla ilgili olarak Karaman Valiliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle;
"Karaman Devlet Hastanesi acil servis doktoru görevinden uzaklaştırıldı. İlimiz Kılbasan köyünde tarla işlerinde babasına yardım ederken kaza sonucu ilk tedavisi için Karaman Devlet Hastanesi acil servisine getirilen bir vatandaşımızın tedavisi sırasında, acil servis doktoru ile ilgili olarak 16.09.2015 tarihinde ulusal basında yazılı ve görüntülü haberler yer almıştır. Konu ile ilgili olarak Karaman Valiliğince Acil servis hekimi Dr. Ebru Özkara hakkında soruşturma başlatılarak görevinden uzaklaştırılmıştır’’ denildi.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER