Muş’ta Telli Turna İçin Uçurtma Şenliği

Muş’ta Telli Turna İçin Uçurtma Şenliği

Muş’ta Telli Turna İçin Uçurtma Şenliği
banner282
Muş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma, Tarih ve Sanat Derneği, nesli tükenme tehlikesi altında olan ‘Telli Turna ve Toy’ kuşlarına farkındalık oluşturmak için uçurtma şenliği düzenledi.
banner563
2014 yılından itibaren ‘Telli Turna ve Toy’ kuşlarının korunması için Muş Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma, Tarih ve Sanat Derneği’nin başlattığı faaliyetler Kil-San A.Ş. destekleriyle devam ediyor. ‘Telli Turna ve Toy’ kuşlarının korumasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla Muş Şehir Stadyumu’nda uçurtma şenliği düzenlendi. Yoğun ilginin gösterildiği uçurtma şenliğine katılan çocuklar hem uçurtma uçurdu hem de dolayasıya eğlendi. Uçurtma şenliği ile çocuklara doğanın ve canlıların korunmasını aşılamak istediklerini belirten derneğin yönetim kurulu üyesi Kasın Avcı, yarışma düzenlediklerini ve dereceye giren çocukların ödüllendirildiğini söyledi. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında destek verdiğini ifade eden Avcı, “Dernek adına bu faaliyeti yürütüyoruz. İlimizde mevcut olan telli turna ve toy kuşlarına farkındalık oluşturma anlamında uçurtma şenliği düzenlemek istedik. Bu faaliyeti de 40 çocukla birlikte Muş Şehir Stadyumu’nda gerçekleştirdik. Telli turna ve toy kuşları adına farkındalık oluşturma adına daha önce de birçok çalışmamız oldu. Bu çalışmalarımızı daha çok sahada gerçekleştirdik. Tabi bu etkinliğimize bazı kurum ve kuruluşlar da destek verdiler. Kilsan Holding, Muş Güzel Sanatlar Lisesi, Doğa Derneği, Telli Turna Derneği, Muş Sanatçılar Derneği ve Alparslan Derneği gibi kuruluşların destekleriyle bu faaliyeti yaptık. Bu tür etkinliklerimizi önümüzdeki aylarda da devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.
Uçurtma şenliğinde düzenlenen yarışmada dereceye gire Muammer Tuncer ise, “Uçurtma uçurmaya geldik. Gerçekten çok keyifli bir ortam var. Buraya nesli tükenme tehlikesi altında olan telli turna ve toy kuşlarında farkındalık oluşturmak için geldik. Uçurtma uçurup eğlendik, arkadaşlarımızla birlikte” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER