Moğolistan’da Eğitime TİKA Desteği Devam Ediyor

Moğolistan’da Eğitime TİKA Desteği Devam Ediyor

Moğolistan’da Eğitime TİKA Desteği Devam Ediyor
banner604
banner601
Moğolistan’ın batısında Göktürk eserlerinin en yoğun olduğu Hovd vilayetinin Darvi ilçesinde 1926 yılında kurulan devlet okulu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilattan geçirilerek yeni eğitim ve öğretim yılında hizmete açıldı.
Moğolistan’ın batısında Göktürk eserlerinin en yoğun olduğu bölge ve Moğolistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanının doğduğu tarihi ve kültürel bir şehir olan, bu yıl kuruluşunun 330. yılını kutlayan tarihi şehir Hovd vilayetinin Darvi ilçesindeki devlet okulunun tamirat ve tadilat işleri tamamlanarak, Moğolistan’daki 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı açılışına yetiştirildi. TİKA tarafından gerçekleştirilen tadilat ile yeni bir görünüme kavuşan 89 yıllık tarihi devlet okulunun açılışına Darvi Kaymakamı Gan-Erdene Damdin, TİKA Ulanbator Program Koordinatör Yardımcısı Turan Can, Vatandaşlık ve Göç İşleri Genel Müdürü Pürevdorj Böhçuluun, Hovd İl Eğitim Daire Başkanı Undrah Bagaa ile çok sayıda davetli katıldı.
Darvi Kaymakamı Damdin, açılış konuşmasında, projenin TİKA tarafından Hovd vilayeti Darvi ilçesinde gerçekleştirilen ilk ve önemli projelerden biri olduğunu, tadilatı tamamlanan okul binasının temsil kabiliyetinin arttığını, bu okulda eğitim ve öğretim gören çocukların sağlıklı ve sıcak bir ortamda ders yapacaklarını belirterek, TİKA’nın sadece kendi ilçelerinde değil Moğolistan’ın her köşesinde projeler gerçekleştirdiğini kaydetti. TİKA’nın Moğol insanının kalbinde ve gönlünde güzel bir yer edindiğini ifade eden Damdin, bu projelerde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.
23-24 Kasım 2014 tarihinde meydana gelen şiddetli fırtına yüzünden okulun çatısı büyük ölçüde hasar görmüş, okulun çatısı ve pencerelerinde aşınma ve ısı kaybı meydana gelmişti. Okulun ve spor salonunun kullanılamaz hale geldiği ve öğrencilerin ders yapamaz durumda olduğu binanın tadilatı için TİKA’dan yardım talep edilmişti.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER