Mikroskobik Sergi Antalya’da

Mikroskobik Sergi Antalya’da

Mikroskobik Sergi Antalya’da
banner628
banner629
Dünyaca ünlü Ukraynalı mikrominyatür sanatçısı Mykola Syadristy’nin Guiness Rekorlar Kitabı’na da girmiş mikroskobik eserlerinin sergilendiği sergi, 12 Eylül Cuma günü Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından Antalya Akvaryum’da açıldı.
Mikrominyatürler, gerçek objelerin, kompozisyonların, kişi portrelerinin kabartmalı çalışmalarının, mikroskobik boyutlarda küçültülmüş ölçekli birebir karşılıkları. Boyutları 3 ile 5 milimetre arasında değişen minyatürler sadece mikroskopla incelenebiliyor.
Antalya Akvaryum Genel Müdürü Kemal Kumkumoğlu, "Mykola Syadristy’nin mikro heykel sanatını dünyaya tanıtan kişi olduğunu belirterek " Sadece mikroskopla görülebilecek küçüklükte özel heykeller yapıyor. Mikro ölçüdeki heykeller, ayrıntı bakımından büyük heykellerle aynı detaylara sahip. Bu sergiyi gezmek isteyenler mikroskop altındaki heykelleri tüm ayrıntılarıyla görebilecek. 1 yıl boyunca açık kalacak sergiyi, dünyanın dört bir yanından Antalya Akvaryum’a gelen turistlerin de ilgisine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Onbinlerce kişi mikro sanat ile tanışacak" dedi.
Antalya Akvaryum sergi alanında yer alan bu mikroskobik eserlerin, bugüne kadar Avrupa’dan Amerika’ya Çin’den Avustralya’ya kadar dünyanın pek çok yerinde sergilendiğini belirten Activelife Event Company yetkilisi İlker Kutlu Aktaş, serginin dünyanın dört bir yanında, önemli devlet adamları ve sanatçılar tarafından da büyük ilgi gördüğünün ve övgüler aldığının altını çizdi. Aktaş, böyle önemli bir sergiyi organize etmekten gurur duyduklarını da özellikle vurguladı.
Sergide Mykola Syadristy tarafından yapılan 14 mikro eser yer alıyor. Sadece mikroskopla görülebilen heykeller arasında saç teli içerisinde gül, ayakkabı giydirilmiş gerçek bir bit, üzüm çekirdeğinin içinde tilki, dikiş iğnesi deliğinde yer alan deve kervanı ve 256 parçadan oluşan yelkenli gemi yer alıyor. Ayrıca yine sanatçı tarafından yapılan ve sadece 3,8 milimetre uzunluğunda dönen bir değirmen de en dikkat çeken eserlerden bir tanesi olarak sergideki yerini aldı.
1956 yılından bu yana, çoğu guinness rekorlar kitabına da giren sayısız eser üretmiş olan Ukraynalı sanatçı Mykola Syadristy, eserlerini; sanat, mühendislik ve bilimin biraraya gelmesi olarak tanımlıyor.
Sanatçı, eserlerini, altın, platin ve safir gibi malzemeler ve çok özel araç gereçler kullanarak yapıyor. Sanatını; "21. Yüzyılın Sanatı" olarak yorumlayan Mykola Syadristy, her biri birbuçuk iki ay gibi sürelerde tamamlanan eserlerini yaparken, nefes ve kalp atışlarının bile yapım sürecini etkilediğini belirtiyor.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER