Macaristan, Sırbistan Sınırında Olağanüstü Hal İlan Etti

Macaristan, Sırbistan Sınırında Olağanüstü Hal İlan Etti

Macaristan, Sırbistan Sınırında Olağanüstü Hal İlan Etti
banner625
banner601
Macaristan hükümeti, bir süredir Avrupa’nın gündeminde ilk sırada yer alan sığınmacı akınını durdurabilmek için Sırbistan sınırındaki güney bölgelerinde olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu.
Sığınmacı akını karşısında gösterdiği olumsuz tavır dile birçok ülkenin dikkatini çeken Macar hükümeti, Avrupa’ya ulaşmak üzere Macaristan’a yasadışı yollarla giren göçmenleri durdurabilmek için ülkenin Sırbistan sınırındaki güney bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti. Sırbistan sınırındaki iki kasabada kriz bölgesi ilan edilirken, 10 metrelik sınır genişliğinin 55 metreye çıkarılacağı ve mülteciler için transit geçiş noktalarının oluşturulduğu açıklandı. Bu durum, polise daha geniş yetki verilmesine ve meclis onayı bekleyen askeri birliklerin bölgeye konuşlandırılmasına olanak sağlıyor. Öte yandan Macar polisi, Sırbistan sınırına çekilen dikenli telleri geçmeye çalışan kişileri gözaltına almaya başladı. Polis otobüslerine doldurularak kayıt merkezlerine götürülen sığınmacıların başvurularının iptal edilmesi halinde, sığınmacılar Sırbistan’a geri gönderilecek.
Macar yetkililer, Pazartesi günü sınırı kapatmadan önce 9 binden fazla sığınmacının ülkeye giriş yaptığını belirtti. Böylece bu yıl içinde Macaristan’a gelen sığınmacı sayısının 200 bini ulaştığını belirten yetkililer, 20 bin kadar sığınmacının Avusturya’ya geçtiğini kaydetti. Yetkililer bugünden itibaren yasadışı yollarla sınırdan geçmeye çalışan kişilerin cezai kovuşturmaya tabi tutulacaklarını bildirerek, 30 hakimin de olası suçluların davalarına bakmak üzere hazır bekletildiğini bildirdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER