Ko-mek’te İlk Eğitim Usta Öğreticilere

Ko-mek’te İlk Eğitim Usta Öğreticilere

Ko-mek’te İlk Eğitim Usta Öğreticilere
banner601
KO-MEK yeni eğitim, öğretim döneminin açılmasıyla birlikte kurum içi eğitimlere hız verdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları(KO-MEK) yeni eğitim, öğretim dönemine kurum içi eğimlerle başladı. İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında usta öğreticilere eğitim verildi. 315 farklı branşta eğitim veren KO-MEK’te her branşın usta öğreticilerine Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) akademisyenleri tarafından “Eğiticinin Eğitimi” konulu eğitimler verilmeye başlandı. Tüm usta öğreticilerin katılacağı eğitimler bir hafta yani 40 saat boyunca devam edecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda devam eden eğitimlerde ilk gün KOÜ’den Yrd. Doç. Dr. Nejat İra ilk ders olarak yetişkinlerde eğitim kapsamında “Öğretim yöntem ve teknikleri” konusunda ders verdi.
Yetişkinlerde öğretim işinin zorluklarına değinen İra, usta öğreticilere dikkat etmeleri gereken konularda eğitim verdi. Bir hafta boyunca devam edecek olan eğitimlerde KOÜ’den Yrd. Doç Dr. Hakan Turan da ders verecek. Usta öğreticiler 40 saat boyunca “Öğretim yöntem ve teknikler, materyal geliştirme, iletim becerileri, ölçüm ve değerlendirme’’ gibi konularda eğitim alacaklar. Bir halk üniversitesi olarak şimdiye kadar binlerce insana eğitim vererek onlara iş imkanı sağlayıp ufuklarını geliştiren KO-MEK’te kurum içi eğitimlerine büyük önem veriliyor. Verilen bu eğitimde katılımcılar kurumlarında düzenlenecek hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini planlama yürütme ve değerlendirme bilgi ve becerilerine sahip olacak. Ayrıca usta öğreticiler eğitim kazanımları olarak eğitim süresi sonucunda kurum içerisinde etkili iletişim kurma, yetişkin eğitimin temel özelliklerini kavrama, kurum içerisinde gerekli eğitim ihtiyacını belirlemeye yönelik ihtiyaç analizi yapma, belirlenen ihtiyaç doğrultusunda ihtiyacı belirleme, tüm süreci raporlayabilme becerisine sahip olacak.
KO-MEK sezonunun açılmasıyla birlikte ilk önce birim sorumlularını “İletişim ve Takım Çalışması” konusunda eğitime alan KO-MEK, daha sonra ise kurs merkezi sorumlularına “Yetişkin Özellikleri Ve Yetişkin Eğitimi” vererek devam etti. Eğiticinin eğitimi konulu dersle usta öğreticilerini bilgilendiren KO-MEK eğitimlerine motivasyon çalışmalarıyla devam edecek.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER