Kepez-santral Mahallesi Kentsel Dönüşümle 3 Kat Değerlenecek

Kepez-santral Mahallesi Kentsel Dönüşümle 3 Kat Değerlenecek

Güncel 15.09.2015, 15:28
Kepez-santral Mahallesi Kentsel Dönüşümle 3 Kat Değerlenecek
Antalya’nın “Rüya Projesi” Kepez Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Ofisi açıldı. Projenin Antalya için önemine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel proje hayata geçtiğinde bölgenin değerinin 3 kat artacağını söyledi.
“Kepez ve Santral Kentsel Dönüşüm Projesi” ile ilgili halkın daha doğru bilgiye ulaşması için Kepez ve Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Ofisi açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer’in yanı sıra Kepez-Santral mahallesi sakinleri katıldı. Vatandaşların umutla beklediği projeni startını veren Başkan Türel, kurdeleyi ‘Benim ilk karne notum olacak. İnşallah o karne notumu da en iyi şekilde sizler dolduracaksınız’ diyerek dualar içinde açtı.
Kepez-Santral Mahallesi sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği açılışta konuşan ve projenin vatandaşların isteklerine göre hayata geçirileceğini dile getiren Türel, “Siz ne istiyorsanız biz onu yapacağız. Arsa tapusu istiyorsanız, arsa tapusu. Hayır arsa tapusu değil de daha fazla değer kazanacak daire tapusu istiyorsanız onu yapacağız. Tercih sizin dedik. O dönem olaya siyaseten yaklaşanlar, bizler siyaseten prim yapmayalım diye bazı yalanlarla ortalıkta gezindiler. Dediler ki; Menderes Türel Kepezaltı-Santrale TOKİ’yi sokacak. Tam bu konuşmalar 2009 senesinin Ocak aylarında iyice gündemdeki yerini aldı. Çünkü niye? Seçimler yaklaşmıştı ve provokatifler sahnedeydi. Ben burada çok defa kahve toplantısında defalarca sizlere gelip her şartta ne olursa olsun, burada TOKİ olmayacak dememe rağmen; hatta yemin edercesine ifade etmeme rağmen, maalesef bazı arkadaşlarımızı inandırmakta güçlük çektik. O provokatörler, buralarda TOKİ gelecek diye cirit atarak sizlerin aklını karıştırdı. Bir de üstüne üstelik 2009 seçim öncesinde sizlere tapu dağıttı. Yalancı tapu. Ben o tarihte ona ‘çiklet tapusu’ demiştim. Hani çocuklara eskiden çiklet dağıtılırdı içinden onlar sevinsin diye, oyuncak çıkardı. İşte ona benzetmiştim. Aslında geçen dönem belediye başkanımız 2009’da o zaman adaydı seçilmemişti, ‘Ben seçileyim, işte tapunuzun örneği burada’ dedi. Hepinize dağıttı. Yanında o dönemdeki il başkanının imzası tapu örneği. Herkes dedi ki; ‘Oh biz tapularımıza kavuşacağız.’ Milletimizin takdiri göreve geldiler sizler her bayramda tapu beklediniz. Bu bayramda dağıtıyoruz dediler olmadı. Öteki bayramda dağıtıyoruz dediler olmadı. Yılbaşında dağıtıyoruz dediler yine olmadı. Çünkü niye onların derdi sizlerin derdinizi çözmek değil. Çünkü onların derdi oy devşirmek” dedi.
“İLK GÜN NE DEDİYSEK HER GÜN ONU SÖYLEDİK”
Seçimi kaybettiğinde ne söylediyse, seçimi kazandıktan sonra aynı şeyleri söylediğini ifade eden Başkan Türel, “İlk gün ne dediysek her gün onu söyledik. Gün oldu devran döndü. Yeniden sizlerin karşısına hizmetinize talip, aday olarak geldik. Hiç unutmuyorum hemen arka tarafta bir akşam toplantısıydı. Menderes Türel göreve geldiği gün sizin meselenizi çözecek. Nasıl çözecektir? ‘Siz nasıl istiyorsanız öyle çözecektir’ dedik. Hatta dedik ki; Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü Beyle 2009-2014 yılları arasında Kepez’de tek kanat ile uçtu. Gelin şimdi Büyükşehir ile ‘ikinci kanadı takalım Kepez-Santral seçimlerden sonra çift kanat uçsun’ dedik. Kepezaltı-Santral uçacak dedik ve ne mutlu ki; şimdi şükrediyorum o sözlerin hepsini size mahcup olmadan yerine getirebiliyoruz” şeklinde konuştu.
NE SÖZ VERDİYSEK YERİNE GETİRDİK
2014 seçimlerinin ardından hemen kolları sıvadıklarını ve daha iyi bir fırsat arayışlarına girdiklerini sözlerine ekleyen Türel konuşmasına şöyle devam etti: “Bu çalışmalarımız 15 Ağustos’ta Kepez Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde sizlerin takdirine sunuldu. O toplantıda birçoğunuz oradaydınız. Birçoğunuzu gayet iyi tanıyorum. Ve hatırlayacaksınız dedik ki;0 Kepezaltı- Santral sizlere izlettirdiğimiz filmdeki gibi mi olsun, yoksa arsa tapularınızı istiyorsanız tapularınızı dağıtalım ona göre bir gelişim olsun. Orada büyük bir teveccüh ile çoğunlukla dediniz ki, ‘biz kentsel yenilemeden yana bir tavır koyuyoruz.’ Tabi sizin tercihiniz, bizim istikametimizi belirliyor. O çerçevede yine kolları sıvadık. Bu bölgenin kentsel yenileme alanı olarak ilan edilmesi için çok hızlı bir çalışma ortaya koyduk. Planlarımızı projelerimizi hazırladık Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza sunduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Bakanlar Kurulu’na sevk etti. 25 Aralık 2014 seçimlerden 5-6 ay sonra Bakanlar Kurulu, Kepez-Santral’da bir kentsel yenileme kararı aldı. Başta o dönemdeki Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın, Cumhurbaşkanımızın ve tüm bakanlarımızın imzası var. Bizler çocuk gibi sevindik, sizlerde zannediyorum sevindiniz. Çok değil, 25 Aralık’taki Resmi Gazete’de Kentsel Yenileme ile ilgili bakanlar kurulu kararı yayınlandı. 4 gün sonra, 29 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkiyi Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Tabi bu işler kolay olmuyor. Bir zaman gerekiyor. Bu arada Menderes Türel ne yaptı? Bize söz verdi gitti. Geçmişten de biliyorum soru işaretlerimiz başkaları yüzünden söz konusu. ‘Acaba başkaları gibi Menderes Türel verdiği sözü yerine getirmez mi?’ diye korkanlar, endişe edenler olmuştur. Ama sizler endişe etmeyin. Allah’ın izniyle Menderes Türel bu güne kadar, ne söz verdiyse yerine getirmiştir, işte bugünde getiriyor.”
YALAN YANLIŞ BİLGİYE ‘SON’
Geçmişte yaşanan sıkıntıların tekrar yaşanmaması için Kepez- Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Ofisi’ne ihtiyaç olduğunu vurgulayan Türel, “Biz yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Sizlerin sevinmesini istemeyecekler. O geçmişteki provokatörler yeniden sahne alacaklar. Haberiniz olsun. Gelecekler sizleri yine yalan yanlış bilgilerle aldatmaya çalışacaklar. İşte bu ofisi onun için kurduk. Bu ofiste eğitilmiş arkadaşlarımız sizlere her türlü sorunuzu çözebilecek şekilde hizmet verecekler. Onların cevap veremeyeceği hususları müsaade isteyecekler bir iki gün içerisinde gerekirse bana kadar sormak kaydıyla size derhal geri dönüş yaparak, bilgilendirme yapacaklar. Böylelikle sizin aklınızdaki bütün soru işaretlerini buradaki arkadaşlarımızla cevaplayacağız. Bende geleceğim. Bende arada sırada sizlerle bu ofise gelip çay içeceğim, sizlerle hasbıhal edeceğim. Varsa benim cevaplayacağım soruları da arkadaşlarımız cevaplayamadıysa, gerekirse günü birlik rapor almak suretiyle bende cevaplayacağım. Yeter ki, doğru bilgilenelim. Yeter ki, provokatörlere fırsat vermeyelim. Ama bunu en önemli yerine getirecek sorumluluk sahibi olan sizlersiniz. Çünkü yeter artık sizleri bugüne kadar aldattıkları. Ben o yüzden istiyorum ki Kepez-Santral’daki hemşerilerimiz en doğru bilgilerle donatılsın ve bir an önce mutlu sona ulaşsın” dedi.
KEPEZ-SANTRAL MAHALLESİ’NE TALİH KUŞU KONDU
Kepez-Santral Mahallesi sakinlerine adeta talih kuşu konduğunu, verdiği sayısal rakamlar ile ifade eden Türel, geçmişteki emsal 1.33 iken yapılan düzenlememelerle 1.70’e yükseldiğini kaydetti. Türel, “Bu emsal inşaat alanı ile ilgili bir oran. Emsale tabi inşaat hak sahibi başına 319 metrekare iken, bu projeyle 408 metrekareye yükseldi. Satılabilir inşaat alanı 383 metre kareden, 490 metrekareye yükseldi. Artış oranı yüzde 128. Artık daha çok metrekareniz olacak. Hak sahibine kalan alan geçmişte 134’dü; şimdi 171 metrekare. Ama en önemlisi ne biliyor musunuz? Arsa tapularıyla buralarda müteahhitlerle anlaşmalar yapmak suretiyle binalar yapılsaydı; bunların metrekare fiyatı bin lira civarında. Şimdi çok açık yüreklilikle iddia ediyorum, Kepez-Santral Antalya’nın en güzel mahallesi olacak. Bundan hiç tereddüt etmeyin. Bunların hepsi kayıtlara giriyor. Yarın yüz yüze geleceğimizde mahcup olmamak için en düşüğünü söylüyorum. En güzel mahallesi olduğunda metrekare fiyatı en az 2 bin lira olacak. Birçok arkadaşımız karşıdan işaret ediyor; ‘3 bin’den aşağı olmaz başkanım’ diyor. Ben en azını söyleyeyim size. En az 2 bin, ama bana kalırsa 3 bin civarında, belki de daha da yukarılara çıkabilir. Dolayısıyla geçmişte bin liralık metrekare fiyatıyla aldığımız inşaat, 134 metrekareyken toplam değeri 134 bin lira. 2 bin lira ile hesap edersek, 342 bin 720 lira, 3 bin ile hesap edersek daha da yukarısı, geçmişe göre bir değeri olacak mülklerinizin. Yani en az olmak kaydıyla yüzde 256 artış gerçekleşecek’ diyerek konuştu.
TAPU MASRAFI ‘SIFIR’
Geçmişte arsa tapularıyla devam etmek isteyenlerin karşısına 35 bin lira civarında tapu masrafıyla karşılaşacaklarını kaydeden Türel, ‘Şimdi tapu masrafı ‘sıfır’ lira. Yani hiç olmayacak. Tapularınızı alıyorken kırmızı kurdeleleriyle, bir kuruş tapu masrafı ödemeden edineceksiniz. Eskiden burası yapılıyorken taşınma yardımı diye bir şey yoktu. Size taşınıyorken; evinizi bir yerden bir yere taşıyacak masrafı ödeyecek bir sistem yoktu. Şimdi hem geliyorken, hem gidiyorken yardım olacak. 750’şer liradan, bin 500 lira size hem gidişte hem gelişte taşınma yardımı yapılacak. Eskiden bu hiç yoktu. Şimdi bunu yapacağız. Bizim planımıza göre inşaat yaklaşık 24 ay sürecek. 24 ayda burayı tamamlayıp inşallah evleriniz taşıyacağız. 24 aydan düşündüğünüzde toplamda 12 bin lira yapılacak kira yardımı şimdi, 14 bin liraya yükseliyor. Bunları toplam da 24 ay için söylüyorum. Bu söylediklerimi alt alta yazdığımızda, bir hak sahibinin ortalama kazancı, eğer metrekare fiyatı 2 binde kalırsa 357 bin 900 lira. Bu projeyle hak sahibi daha çok gelir elde edecek. 3 bin olsa neredeyse 500 bin lira, yani yarım milyon Türk Lirası. Bu sizlere ananızın ak sütü gibi helal olsun. Senelerdir bugün için beklediniz, bizde senelerdir bunu kazanmanız için ve sizlere bu değerleri temin edebilmek için çalıştık’ dedi.
MAĞUDURİYET OLMAYACAK
Vatandaşların sık sık alkışlarıyla sözünü kestiği Başkan Menderes Türel, konuşmasına şöyle devam etti; “Tabi birçok soru var. Hepsini tek tek hazırladığımız broşürlerle içinde cevaplıyoruz. Arkadaşlarımız burada cevaplayacaklar. Bende elbette cevaplayacağım. Ama en çok sorulan sorulardan bir tanesi geçmişte ödenen 3 milyon 200 bin liralar ne olacak? Onunda telafisini misli misli sağlıyoruz. O gün ödediğiniz 3 milyon 200 bin lira Merkez Bankası kur endeksine veya enflasyon endeksine göre bugünkü 2 bin Türk Lirası civarında. Bunu Merkez Bankası’nın internet sitesine girdiğinizde, o tarihi girin karşılığında bunu göreceksiniz. Yani 3 milyon 200 bin lirayı bugün ödeseydiniz, bugün ki değeri 2 bin liraydı. Biz ne yaptık bunu ödeyen vatandaşlarımızı mağdur edemeyiz. Onları da bayındırlık birim fiyatları üzerinden ve o fiyatları metrekareyle fazladan inşaatlarında karşılıksız bedava hak sahipliği tanıyacağız. Bayındırlık birim fiyatları yaklaşık 700 lira. Böyle hesap ettiğinizde yaklaşık 3 metre karelik ekstra metrekarenizde artış olacak. Geçmişte 3 milyon 200 bin lira ödeyen vatandaşlarımız için söylüyorum. Eğer 2 bin lira ile çarparsanız 6 bin liralık getirisi var; 3 ile çarparsanız 9 bin lira. Bugünkü parayla ödenen rakam ne kadar 2 bin lira. Demek ki orada da misli misli telafi söz konusu oluyor. Bu projede sizin zararınızı, sizin ziyanınızı ortaya koyacak hiçbir şey yok. Aksine size misli misli kazanım sağlayacak birçok avantaj var” dedi.
İLK KAZMA EYLÜL 2016
Başkan Menderes Türel, vatandaşların ne isterse onu yapacaklarını ve verdikleri sözleri yerine getirdiklerini ifade etti. Vatandaşlara, bir hafta boyunca anket formları dağıtacağını söyleyen Türel, formu dağıtma nedenini ise şöyle açıkladı: “Formu dağıtma nedeni, içerisinde sizin isteyeceğiniz ayrıntılar ne ise nihai olarak onları görelim diye. Bunu bitirdikten sonra çok değil, bir hafta ya da en fazla 10 gün sonra hayırlısı ile bu ofiste sizlerle protokolleri imzalamaya başlıyoruz. Artık top sizde. Bundan sonra bu protokolleri imzaladığımızda biz derhal proje çalışmalarımızı zaten yürütüyoruz. Temel atma ile ilgili çalışmalara başlayacağız.
Bu protokolleri sizlerle ne zaman tamamlarsak, derhal bütün detayları tamamlayacağız ve 2016’nın haziran ayında sizleri davulla zurnayla taşınma yardımlarınızı yaparak bu proje bitinceye kadar yeni taşınacağınız evlere uğurlayacağız. Haziran ayında bu tahliye işini tamamladığımızda Eylül ayı gibi yıkımları tamamlayıp inşaatlar yükselmeye başlayacak. Ondan sonra 2 sene sonra 2018’in Eylül’ünde yeni, mutlu yuvalarınızda dünyanın en güzel mahallerinde, en modern evlerinde, sizler istediğiz gibi, Kepez -Santral’li kardeşime yakışır şekilde, huzur içinde yaşayacaksınız. İşte o günleri Allah hep birlikte görmeyi nasip etsin. Biz sizi için çalışıyoruz. Sizler inşallah bu konuda provokatörlere inanmayarak, güvendiğiniz takdirde biz bu noktadan sonra yapılması gereken, her çalışmayı tamamlayacağız. Şimdi söz de sizin kararda sizin. Kepez-Santral’in başına talih kuşu kondu, adeta piyango çıktı, ama sizlere de helali hoş olsun’ şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Karahallı Belediye Başkanı Ali Tpçunun Çalışmalarından mennumusunuz?
Karahallı Belediye Başkanı Ali Tpçunun Çalışmalarından mennumusunuz?
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 37 99
2. Fenerbahçe 37 96
3. Trabzonspor 37 64
4. Başakşehir 37 58
5. Beşiktaş 37 56
6. Kasımpasa 37 53
7. Alanyaspor 37 51
8. Sivasspor 37 51
9. Rizespor 37 50
10. Antalyaspor 37 48
11. A.Demirspor 37 44
12. Samsunspor 37 43
13. Kayserispor 37 42
14. Konyaspor 37 41
15. Gaziantep FK 37 41
16. Ankaragücü 37 40
17. Hatayspor 37 38
18. Karagümrük 37 37
19. Pendikspor 37 37
20. İstanbulspor 37 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 94
2. Barcelona 37 82
3. Girona 37 78
4. Atletico Madrid 37 73
5. Athletic Bilbao 37 65
6. Real Sociedad 37 60
7. Real Betis 37 56
8. Villarreal 37 52
9. Valencia 37 48
10. Deportivo Alaves 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Getafe 37 43
13. Sevilla 37 41
14. Celta Vigo 37 40
15. Las Palmas 37 39
16. Rayo Vallecano 37 38
17. Mallorca 37 37
18. Cadiz 37 33
19. Granada 37 21
20. Almeria 37 18