Kansere Tiyatro İle Dikkat Çekecekler

Kansere Tiyatro İle Dikkat Çekecekler

Kansere Tiyatro İle Dikkat Çekecekler
banner604
Eskişehir Kanserle Yaşam ve Dayanışma Derneği üyeleri, ilk gösterimi 4 Ekim tarihinde başlayacak ve 52 ilçede vatandaşlar ile buluşacak tiyatro oyunu ile kansere dikkat çekmeyi amaçlıyor.
Kansere farkındalık oluşturmak ve hastalıkla ilgili doğru bilinen yanlışları vatandaşlara anlatmak isteyen dernek üyeleri, tiyatro oyunu ile bu amaçlarına ulaşmak için çalışıyor. Provalar Odunpazarı Meslek ve Sanat Edindirme Kursları (OMEK) binasında devam ediyor. Tiyatro; Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Afyon il merkezleri ile 52 ilçesinde sahnelenecek.
"HERŞEYDE BİR HAYIR VARDIR"
Kanserle Yaşam ve Dayanışma Derneği Eskişehir Şube Başkanı İnci Ulucan, derneklerinin 12 yıl önce kurulduğunu hatırlattı. Projelere ilgisinin uzun zamandır olduğunu anlatan Ulucan, "Projelere ilgim uzun zamandır vardı. Biraz yaşlı olmamdan dolayı, biraz da teknoloji özürlü olmamdan dolayı bu seviyeye getirememiştim. Oğlum sağolsun 2-3 yıldan beri o destek vermeye başladı ve kanserle ilgili her projeye başvurmaya başladık. Geçen sene yine "Kansere birlikte dur diyelim" projemiz vardı. O proje eğitim ağırlıklıydı. Doktorlarımız ve kanseri yaşamış insanlarımız tarafından yine ilçelerde olacaktı. Daha yoğun bir şekilde sabah başka bir yerde öğlen başka bir yerde olacaktı. O projemiz geçen sene kabul olmadı. Ben herşeyde bir hayır vardır diyorum" dedi.
52 HAFTA, 52 İLÇE, 52 OYUN
Eğitimle insanları sıkmak yerine farklı bir uygulama ile kansere farkındalık oluşturmak istediklerini anlatan Ulucan, "Ön tanının önemini ve hurafelere çok fazla yer verilmemesi, sonunda erken tanı ile kesin çözümü olan bir hastalık olarak oyunumuzda anlatıyoruz. Eskiden kanser dediğinizde ’Eyvah öldü gitti deniliyordu’ ama şimdi öyle bir durum yok. Şimdi erken tanı. Bunu da insanları bilinçlendirmek amaçlı oyunla sergilemeyi planladık. Projemizi bu yöne çevirdik. Yine kansere birlikte dur diyelim istedik. Proje ismimiz ve logomuz geçen sene ile yine aynı, değiştirmedik. Bu sene İçişleri Bakanlığımızdan onayımızı aldık. 52 hafta, 52 ilçede Eskişehir bölge olarak çalışıyor kanser konusunda. Afyon, Kütahya, Bilecik ve hatta, İstanbul’dan, Adapazarı’ndan bile gelen hastalar var. Bize ilgi gösterenler bu hastalığı yaşamış insanlar. Ben kendim de aynı zamanda kanser hastasıyım. Yani yaşamış insanlar ilgi gösteriyor" şeklinde konuştu.
"OYUN KOMEDİ AĞIRLIKLI, YÜZDE 20 ORANINDA DA TRAJEDİ VAR"
Tiyatro oyununun yazarlığını ve yönetmenliğini yapan Bayram Öztürk ise, oyunu İçişleri Bakanlığı ile Kanserle Yaşam Derneğinin ortaklaşa hazırladığını belirterek, "Oyunumuzun adı ’Kanserdaş’ veya ’Kanser Kanka’ olarak ve 3 perde olarak hazırlandı. 52 ilçede; Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Afyonkarahisar’da sergilenecektir. Aşağı yukarı bir 2,5 milyon insana hitap edeceğiz ve 12 bin 500 kilometre yol yapacağız. Bu konuda vurgulamak istediğimiz, toplumumuzda son zamanlarda hızla artan kanserde erken tanının ve tedavisinin önemi. Burada perdelerimizin içerisine kısa kısa detay olarak yerleştirdiğimiz şey ise, bilinen yanlışlar. Örnek olarak toplumda kanser hastalarının kullanmış oldukları ilaçtan ve kişilerin beden gücünün düşmesinden kaynaklı takmış oldukları maskeler. Bu toplumumuzda bilinen bir yanlışlıktır. O kişi dışarıya mikrop yaymaktan ziyade, dışarıdan gelen mikroplardan etkilenmemek için takıyor. Oyunumuz komedi ağırlıklıdır. Yüzde 20 oranında da trajedi şeklindedir" ifadelerine yer verdi.
"İLK GÖSTERİMİ 4 EKİM’DE İNHİSAR’DA DÜŞÜNÜYORUZ"
Geçen sene İçişleri Bakanlığına eğitim ağırlıklı bir proje sunduklarını, tiyatro ile daha fazla kişiye hitap edebileceklerini düşündüklerini aktaran Kanserle Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ Ulucan, "Şehir içinde kanser farkındalığı çok yaygın zaten. Hastahanelerden aldığımız bilgiye göre kırsalda biraz daha farkındalık çalışması yapılmasını düşünerek bunu geliştirdik. İçişleri Bakanlığı kendi bütçesi bünyesinde farkındalık oluşturabilecek derneklere proje hibesi açtı. Buna başvurarak buradan desteğimizi sağladık. Onlar da takdir ettiler projemizi. İlk gösterimi İnhisar düşünüyoruz. İnhisar bizim yönetim kurulumuzda olan bir arkadaşımızın memleketi. Ona hitaben ilk gösterimizi 4 Ekim’de İnhisar’da yapmayı düşünüyoruz" diye belirtti.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER