Kanser Farkındalığı İçin Dev ‘Ciğer’ Kuruldu

Kanser Farkındalığı İçin Dev ‘Ciğer’ Kuruldu

Kanser Farkındalığı İçin Dev ‘Ciğer’ Kuruldu
banner282
Van Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, akciğer kanseri için farkındalığı arttırmak amacıyla dev ciğer maketi kurdu.
Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan dev ciğer maketi ile vatandaşların ilgisini çekmeye çalıştıklarını belirten Halk Sağlığı Müdür Yrd. Uzm. Dr. İzzet Çeleğen, yılda yaklaşık 5 milyon kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklara maruz kaldığını söyledi. Türkiye’de ise 80 binden fazla kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklara maruz kaldığını ve kanser nedeniyle oluşan ölümlerin yüzde 31,1’inin akciğer kanserinden oluştuğunu ifade eden Çeleğen, “Türkiye’de akciğer kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Tüm Türkiye’de 2014 yılında 20 binden fazla kişi, akciğer kanseri nedeniyle ölmüştür. Bu rakam tüm kanser ölümlerinin yüzde 30’dan fazlasını oluşturmaktadır” dedi.
Sigara ve sigara dumanına maruz kalmanın, akciğer kanserinin en önemli nedeni olduğuna vurgu yapan Çeleğen, “Mücadelede en doğru, en temel yaklaşım sigara kullanmamak ya da bırakmaktır. Sigara bırakıldığında akciğer kanserine yakalanma oranı gittikçe azalmaktadır. Bu nedenle bu hastalık ve tütün ile mücadele için yapılacak farkındalık etkinlikleri çok önemlidir. Daha geniş kitlelere ulaşmak için Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sergilenen hastalanmış akciğer maketi ile gençlerimiz, çocuklarımız, halkımız akciğer kanserini görerek öğrendiler. Bunun yanı sıra sağlıklı bir akciğer için, ciğerlerin verimli şekilde kullanılması ve nefes egzersizleri de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle biz de ‘Koca Ciğer’ adlı dev akciğer maketi ile hastalıkla ilgili daha fazla bilgi vermek istedik” diye konuştu.
Çeleğen, ayrıca ‘Koca Ciğer’ adlı dev akciğer maketinin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi, İstanbul Hastanesi ve Hayat Hastanesi’nde de sergileneceğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER