Jeopolitik Güvenlik Masaya Yatırıldı

Jeopolitik Güvenlik Masaya Yatırıldı

Jeopolitik Güvenlik Masaya Yatırıldı
banner628
Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) ile Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu, ortaklaşa düzenlediği etkinlikte Türkiye’nin jeopolitik güvenlik perspektifini geniş boyutlarıyla ele aldı.
Bölgedeki küresel gelişmeleri ‘Küresel Jeopolitik Güvenlik-2015’ başlığıyla masaya yatıran ADSİAD ve ÇUKUROVA SİFED’in konuğu Çağ Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Koç oldu.
Adana Sheraton Otel’de gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan ADSİAD ve ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Ülkemiz son günlerde akıl almaz olaylara sahne oluyor. Kaos ortamına sürüklenmeye çalışılan Türkiye’de birbiri ardına patlayan bombalar yüreklerimizi dağlıyor” dedi.
PATLAMADAN ÖNCE KARARLAŞTIRILMIŞTI
Ankara’da, masum, savunmasız ve amacı sadece barış olan başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm Türkiye’ye bir kez daha başsağlığı dileyen Sönmez, toplantı kararını Ankara’daki hain saldırıdan önce aldıklarını söyledi.
“Ne yazık ki biz bu toplantıya hazırlanırken başkentten kara haber geldi. Üzülerek belirtmeliyim ki, toplantımızın önemi daha da belirginleşti” diye konuşan Sönmez, “Ortadoğu coğrafyasında yaşanan kaos, belirsizlik, kirli savaş ve dram ülkemizi yakından ilgilendirmekle kalmadı, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmesine neden oldu. Suriyeli mülteciler sosyal ve ekonomik anlamda büyük sorun teşkil etmeye başladı. Vatanından, toprağından edilen komşularımızın aç, açıkta kalmasına, ölümüne seyirci kalamayız ancak Suriyelileri misafir etmenin, onların sorunlarıyla yakından ilgilenmenin bedelini de en ağır şekilde ödüyoruz” diye konuştu.
“LİDERLER, ŞİDDET DİLİNİ BIRAKMALI”
Suriye krizi ile birlikte Ortadoğu’nun öngörülemeyen stratejik durumunun, dinamik ve belirsiz halde mevcut konumunu korumaya devam ettiğini belirten Sönmez, şunları söyledi:
“Bu krizle birlikte Kürt sorunu ve IŞİD gerçeği tüm siyasi liderlerin şiddet ve ötekileştirme dilini bir kenara bırakarak birlikte ve öngörülü stratejik adımlar atmalarını gerektirmektedir. Sorun çok ama çok büyüktür. Çukurova, Rusya, Orta Asya ile Orta Doğu’dan gelen boru hatları sayesinde enerji oyununun vazgeçilmez bir aktörü haline gelmiştir ancak güvenlik açığı bölgemize olan talep ve ilgiyi azaltmıştır. Türkiye’den beklenen, enerjinin en güvenli bir biçimde Dünya’ya sunulmasıdır. Türkiye bu enerjiyi sunarken bölgesel dengeleri gözeterek sürdürülebilir güvenlik projesi ortaya koymak ve bunu uygulamak zorundadır. Siyasi ve kısır çekişmelerin geride kalmasını, ekonomide yaşanan daralmanın yerini büyümeye bırakmasını ve en önemlisi terör olaylarının son bulmasını ümit ediyorum.”
"JAPONYA VE ÇİN SALDIRGANLAŞTI"
Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Koç ise Ankara’da meydana gelen terör olayı ışığında Türkiye’nin bölgesel güvenliğine tesir eden küresel, bölgesel ve yerel olayları değerlendirdiği konuşmasında geleceğin enerji bölgesi olması hedeflenen Adana ve Çukurova’nın enerji politikalarındaki önemini anlattı. Koç, bu bağlamda küresel aktörlerin yeni rolleri üzerine görüşleri ve bu rollerin Türkiye’nin güvenliğine yansımaları üzerine bir ufuk turu gerçekleştirdi.
Yrd. Doç. Dr. Koç, ‘Dünya Siyasi Konjonktüründeki Temel Gelişmeler’ başlığı altında Asya-Pasifik merkezli dünya sistemine geçiş, Asya-Pasifik’te artan enerji ihtiyacı, çok kutuplu dünya düzenine geçişin sancıları, askeri eksen ve ekonomik eksenleri ele aldı. Koç, ABD’nin son günlerde düşük profilli bir politika güttüğünü, Çin’in dünya genelinde yavaşlama sinyalleri verdiğini kaydetti. Japonya ve Çin’in hemen her alanda daha bir saldırganlaştığını ifade eden Koç, Rusya’nın ise enerji merkezli bir ekonomi politikası geliştirdiğini vurguladı. Almanya ve Japonya’nın yeni ordularıyla dikkat çektiğine işaret eden Koç, İran’ın ABD ile uzlaşma yolunu seçtiğini, Rusya ile stratejik birlikteliklere imza attığını dile getirdi.
Dünyanın yanı sıra bölgesel jeopolitik güvenlikle birlikte yerel jeopolitik güvenliğe de işaret eden Yrd. Doç. Dr. Koç, Doğu Akdeniz enerji koridorunun stratejik önemine işaret ettiği konuşmasında Çukurova’nın yeni enerji merkezi olma yolunda ilerleyebileceğini vurguladı.
ENÖN, GÜÇBİRLİĞİNE İŞARET ETTİ
ÇUKUROVA SİFED ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, konuşmaların ardından ÇUKUROVA SİFED’in yeni üyesi Mersin Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Müge Sungur Enön’e üyelik belgesi verdi. Enön, güç birliklerinin bölgemiz ve ülkemiz adına önemli kazanımlar getireceğine inandığını söyledi. Türkiye’nin zor süreçten geçtiğini belirten Enön, “Zor süreci kadınlar sayesinde aşacağımıza inanıyorum. Birlik ve beraberliğimizin artmasını diliyorum” dedi. Süleyman Sönmez, son olarak Yrd. Doç. Dr. Murat Koç’a da teşekkür belgesi sundu. Toplantıya AGİAD Başkanı Sefa Noyaner, İŞKAD Başkanı Belgin Özçelik, TASİAD Başkanı Yakup Ateş de katıldı.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER