IŞİD Norveçli Ve Çinli Rehineler İçin Fidye İstiyor

IŞİD Norveçli Ve Çinli Rehineler İçin Fidye İstiyor

IŞİD Norveçli Ve Çinli Rehineler İçin Fidye İstiyor
banner282
Terör örgütü IŞİD, Norveçli ve Çinli olmak üzere 2 kişiyi rehin aldığını ve rehinelerin serbest bırakılması için fidye istediğini duyurdu.
Terör örgütü IŞİD internet üzerinden yayınladığı bir dergide Norveç ve Çin vatandaşını rehin tuttuğunu kaydederek, rehinelerin sarı hapishane kıyafetli fotoğraflarını yayınladı. Norveçli rehinenin 48 yaşındaki Ole Johan Geimsgaar-Ofstad, Çinli rehinenin ise 50 yaşındaki serbest müşavir Fan Jinghui olduğu kaydedildi. Fotoğrafların altına rehinelerin serbest bırakılmaları ve ülkelerine dönebilmeleri amacıyla fidye ödemek isteyenler için telgraf numarasına da yer verildi. Norveçli yetkililer rehinelerden birinin Norveç vatandaşı olduğunu doğrularken, Çinli yetkililerden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
Norveç Başbakanı Erna Solberg başkent Oslo’da düzenlediği basın toplantısında, rehinelerden birinin Norveç vatandaşı olduğunu ve Suriye’de tutulduğunu doğruladı. Norveçli rehinenin Ocak ayının sonunda kaçırıldığını kaydeden Solberg, “Adam kaçıranlar, bir takım taleplerde bulunarak büyük miktarda fidye istedi. Teröristlerin ve suçluların baskısı karşısında pes etmeyeceğiz. Norveç, fidye ödemeyecek” dedi. Ülkenin fidye ödeme konusundaki isteksizliğine rağmen Norveçli yetkililerin, rehinenin serbest bırakılması için çeşitli ülkelerdeki taraflarla birlikte çalıştığını kaydeden Solberg, “Amacımız, vatandaşımızı evine kavuşturmaktır. Ancak, açık olmak gerekirse bu oldukça zorlu bir konu” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER