İnegöl Çarpık Sanayileşmeden Kurtuluyor

İnegöl Çarpık Sanayileşmeden Kurtuluyor

İnegöl Çarpık Sanayileşmeden Kurtuluyor
banner282
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, ilçeyi çarpış sanayileşmeden kurtaracaklarını söyledi.
Yenice Islah OSB’nin yönetimi bilgilendirme toplantısı yaptı. Islah OSB Müdürü Semih İdil, sanayicilere hedefleri hakkında bilgi verildi. İTSO Başkanı Metin Anıl da, küçük belediyelerin eskiden sanayi belgeleri vermesi yüzünden çarpık sanayileşmenin ortaya çıktığını söyledi. Anıl, "Ben o zamanlar belde belediyelerinden sanayi ruhsatı alınmaması lazım dedim, bana kızdılar. Ama çarpık sanayileşme arttı. Tarlalara 150 metre derinliğinde sanayi imarı verildi. O günden itibaren siz sanayici arkadaşlarımız o yol üzerinden yerler alarak, Yenice Belediyesi’nden de ruhsat alarak sanayileşmeye başladınız" diye konuştu.
İnegöl’ü çarpık sanayileşmeden kurtaracaklarını aktaran Anıl, “Daha iyi sanayi tesislerinin sahibi olacağız ve daha çevreci sanayi tesislerinin sahibi olacağız. Allah’ın izni ile bir gün gelecek burada Yenice OSB’nin atık su tesislerini konuşacağız. Yenice Islah Organize Sanayi Bölgesi ve daha sonra oluşacak Yenice Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarından geçiyor. Eğer bu çalışmaları yapamazsak, orada tarlalarda, altyapısı olmayan, yolu olmayan, suyu olmayan, pahalı elektrik kullanan sanayi tesisleri olarak dünya ile rekabet edemeyiz" dedi.
Kaymakam Ali Akça da, "1. OSB, Türkiye’nin zaten ilçelerde yer alan ilk OSB’si. Bu İnegöl açısından büyük bir şanstır. Kim bu OSB’yi İnegöl’de şekillendirdiyse, Allah razı olsun. Neticede 1. OSB bilgi birikimi 2. OSB’ye de ciddi derecede katkıda bulundu. Bölge müdürümüz de sunumunda ifade etti. Zaten OSB’lerin kurulmalarının asıl gayesi çarpık sanayileşmenin önüne geçilmesidir. Gerek Yenice’de, gerek Cerrah’ta olsun bu anlamda sistem dışında bir sanayi oluşmuş, ama OSB’lerin o çarpık sanayileşmenin önüne geçilmesini gerektiren bir takım alt yapı tesisleri muhakkak lazım ve şart. Yine sanayi bölgesi olmanın getirdiği bir takım teşvik ve avantajları da oradaki sanayicimizin kullanması şart" dedi.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER