HDP’li Kürkçü’den Çarpıcı Soma Davası Yorumu:

HDP’li Kürkçü’den Çarpıcı Soma Davası Yorumu:

HDP’li Kürkçü’den Çarpıcı Soma Davası Yorumu:
banner282
HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Akhisar’da devam eden Soma davasını izledi. Kürkçü, mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada, "Kömür için işçileri ateşe atanlar savaş için de askerleri ateşe atıyor. Hepsi birbirinden besleniyor ve Türkiye’nin doğusunda ve batısında aynı makinenin aynı sonuçları vererek çalıştığını görüyoruz” dedi. Kürkçü ayrıca kazayla sonuç arasındaki mesafenin uzamasıyla cezanın şiddetinin de hafiflemesinden endişe ettiğini dile getirdi.
Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Soma davasının 3’üncü duruşmasının 9’uncu oturumuna katılan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü mahkeme çıkışında açıklamalarda bulundu. “301 işçinin hayatını kaybettiği bir işçi katliamının duruşmasını izledik hep beraber” diyerek açıklamasına başlayan Kürkçü, şöyle konuştu: “Sanıkların savunmalarına tanık olduk. Bu hakikaten işçi ailelerinin işçi yakınlarının, katliamda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarının ağır tepkisine yol açacak kadar çirkin bir savunma stratejisinin izlendiğini görüyoruz. Bunca insanın hayatını kaybetmesine yol açan işletme yönetimi sadece bütün suçu işçilerin üzerine atmakla kalmıyor ayrıca savunmanın eksenine şunu yerleştirmiş durumdalar. Aslında bir sabotaj yapılmaya çalışılırken büyük bir çöküntüye yol açılmış savunma bu. Şimdi bu kadar büyük bir pişkinlik, bu kadar büyük bir yüzsüzlük karşısında işçi ailelerinin yakınlarının bu kadar büyük tepki göstermesine şaşmamak lazım. Umarım mahkeme bu gerçeklerle hiç alakası olmayan, maddi hayatla hiçbir bağlantısı olmayan bu savunmaya itibar etmeyecektir ve tutukluluk hallerinin sona erdirilmesi talebine de itibar etmeyecektir. Bunu ummak istiyoruz fakat neredeyse Türkiye’deki bütün egemenlik mekanizmasının aynı şekilde çalışmakta olduğunu bu davada da bir şekilde görmüş olduk. Sonuçta kömür için işçileri ateşe atanlar savaş için de askerleri ateşe atıyorlar. Hepsi birbirinden besleniyor ve Türkiye’nin doğusunda ve batısında aynı makinenin aynı sonuçları vererek çalıştığını görüyoruz. Eninde sonunda yoksul emekçiler ya yerin altında ya yerin üstünde ya zenginin kömürü için ya da Tayyip Erdoğan’ın iktidarı için hayatlarını kaybetmeye devam ediyor.”
BU DAVA BÜYÜK BİR İMKAN
Kürkçü konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu duruşma buna son vermek için bir imkan olabilir. Yargı hakikaten gerçeklerden hareket edecek olursa bu sanıkların gerisinde duran işletme mantığını sanıklarla birlikte mahkum edebilir, hepimize yeni bir kapı açabilir. Fakat öyle görüyorum ki ben ailelerin tepkisine baktıkça onlarda adalete ulaşabilecekleri umudu giderek zayıflıyor. Bunda da haklılar. Kendinizi onların yerine koyun. Eşinizi, oğlunuzu kaybetmişsiniz, bütün sorumluluk bu ocağı işletenlerde. 301 insan hayatını kaybetmiş sonra bununla ilgili olarak sorguya çekilen yargılanan kişi diyor ki ‘Benim hiçbir sorumluluğum yok. İşçiler kendi kendilerini öldürmüş olabilir.’ Bu ailelerin buna tepki gösteriyor olmaları onurun yaşamakta olduklarını bize gösteriyor. Hiç değilse onurlu bir grup insan var bu duruşmada onlar da işçiler ve onların yakınları.”
CEZANIN ŞİDDETİ AZALABİLİR
Mahkemenin gidişatını da değerlendiren Kürkçü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğrusu ben bu konuda adalet kesin olarak yerini bulacaktır diyemiyorum. Çünkü pek çok faktör işliyor. Her şeyden önemlisi zaman işçilerin aleyhine işliyor. Kamuoyu basıncı hafifliyor. Biz bu basıncın azalmadığını göstermek için buraya geliyoruz. Her zaman her gün gelemiyoruz ama bunu takip ediyoruz. Fakat kazayla, cinayetle sonuç arasındaki mesafenin arası açıldıkça bence cezanın şiddeti hafifliyor. Ben zaten savunmanın buna oynadığını görüyorum.”
Kürkçü, açıklamasının ardından maden şehidi ailelerinin yanına giderek bir süre sohbet edip onlara destek verdi.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER