Gaziantep’e Gapplast Fuarı

Gaziantep’e Gapplast Fuarı

Gaziantep’e Gapplast Fuarı
banner601
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Güneydoğu Plastik ve Kimya Sanayicileri Derneği’nin (GAPLASDER) desteği ile AKORT Fuarcılık tarafından organize edilen Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı (GAPPLAST) Ortadoğu Fuar Merkezi’nde açıldı.
Bölgede ilk defa düzenlenen fuarda, plastik makineleri, kimyasal ve hammaddeler, makine yan ve ara sanayi, ısı ve kontrol cihazları, kalıp, hidrolik ve pnömatik, geri dönüşüm firmalarının yanı sıra plastik mobilya ve dekorasyon, sulama sistemleri, PVC pencere ve boru üreticileri firmaları katıldı.
GAPPLAST fuarına, GAPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Murat Kökoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Vali Yardımcısı Uğur Aladağ’ın yanı sıra birçok firma yetkilisi katıldı.
“GAZİANTEP İLK KEZ 5. SIRADA”
GAPPLAST Fuarının açılışı öncesi konuşan Gaziantep’in bir fuarı daha olduğunu söyleyen AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, ‘’Bir fuarı daha oldu Gaziantep’in bugün ilki olması hesabı ile ve katılımcı olarak gerekse m2 olarak bu fuarın çok başarılı olduğunu öğrenmiş oldum, Değerli Sanayi Odası başkanımızdan ve Dernek Başkanımızdan. Mutlu olduk çok teşekkür ediyorum. Gaziantep’e örnek fuar kazandırdıkları için. Önümüzdeki yıllarda da büyüyerek devam edeceğine inanıyorum. Plastik sektörü Organize Sanayi Bölgemizde yerleşik firmalar açısından gerek Gaziantep’te gerek bölgemizde, gerek de Türkiye’de çok önemli bir sektör. Temmuz ayı ihracatında Gaziantep tarihte ilk kez, Türkiye sıralamasında 6. Sıradan 5.sıraya yükseldi. Uzun yıllardan bu yana bunu bekliyorduk aslında, bu da önemli bir başarı. Kendi coğrafyamızdaki tüm belirsizliklere ve sıkıntılara rağmen Gaziantep’in bu başarısını burada kutlamak istiyorum” şeklinde konuştu.
“BU SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ İHTİYAÇLARINDAN BİRİ DE YETİŞMİŞ ELEMAN”
Tekstilinden, gıdasına kadar her türlü ürünü ambalaj maddesi olduğunu görebildiklerini söyleyen, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ise, “Bunların içerisinde mutlaka katkılarını görebiliyoruz. Bundan dolayıdır ki, bizim için bu istikrar çok önemli. İlkini gerçekleştirdik, sizlerin sayesinde. Allah’ın Keremine bin şükür. Bütün destek verenlere ve katılımcılara bundan dolayı teşekkür ediyorum. Önümüzdeki senelerde çok daha başarılı olacağından da şüphem yok . Bugün Murat Bey bütün verileri verdi. Ama bu sektörün en önemli ihtiyaçlarından biri de yetişmiş eleman. Bundan dolayı mutlaka ve mutlaka yeni açılacak olan Liseleri Meslek Liseleri halinde açmalarını Milli Eğitim Bakanlığından rica ediyorum. Meslek Liselerinde plastik ve kimya sektörü hakkında bilgi verilmesini ve eleman yetişmesi için çaba gösterelim” diye konuştu.
GAPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Murat Kökoğlu da, “Plastik ve kimya sektöründe faaliyet gösteren sanayicilerimizle birlikte kurduğumuz GAPLASDER, kurulduğumuz günden yana sektörümüzde hizmet etmeye gayret göstermekteyiz. Bir yandan global ve ekonomik sorunlar bir yandan hammadde fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalar, hammadde tedarik sorunları, nitelikli iş gücü tedarikli sorunlar, enerji fiyatındaki yükseklik hem üretim hem global rekabet gücümüzü olumsuz yönden etkilemektedir. Şehrimizde faaliyet gösteren plastik ve kimya sektöründeki üreticiler dünyadaki üretimin ciddi bir bölümünü yapmaktadır. Hedefimiz dünya üretim ve ihracatında daha fazla parayı almak ve katma değeri yüksek ürünler üretmektir. Bir kilogram plastik ürünün dünyada ortalama ihracat fiyatı 4.4 Dolar iken bu rakam Türkiye’de 3 Dolardır. Bu durum bize Arge inovasyon, daha teknolojik yatırımlar ve uluslararası marka değerine ulaşıp ürünlerimizi daha yüksek fiyata satmamızı sağlamaktadır” dedi.
Daha sonra fuar alanına geçen yetkililer kurdeleyi keserek GAPPLAST fuarının açılışını gerçekleştirdi.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER